Dame N’Doye kom til FC København for godt et år siden. Den senegalesiske angriber havde længe svært ved at få det endelige gennembrud, men i efterårets sidste – og meget vigtige – kampe mod blandt andet OB og Sparta Prag lynede “Damen”, hvilket kan blive guld værd for ham og FC København.
– En spiller som Dame N’Doye har gjort det godt i København. Hvis han kan holde stimen, så kan han pludselig komme der op, hvor det bliver rigtig sjovt, og hvor de store klubber kommer på banen.
– Klubberne har lagt mærke til ham, fordi han spillede godt i afgørende kampe. Der var for eksempel en del klubber til OB-kampen for at se på blandt andet Utaka, og det var et godt tidspunkt at blomstre op. Når de store klubber kan se, at man er afgørende i de kampe, bliver det pludselig interessant på højt internationalt plan, forklarer spilleragenten Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.
Jakobssons agentbureau Latigra Football lavede aftalen med FC København efter henvendelse fra N’Doyes portugisiske agent. FCK-fans skal ikke frygte et lynsalg, men en god forårssæson kan ændre på sagerne.
– Der har ikke været noget fra vores side, og det var jo meget i de sidste kampe, han blomstrede op. Nu har han mest lyst til at vise sig i FC København, hvor han føler, han har fundet sig selv, men hvis han bliver ved, kommer der noget til sommer, siger Mikael Jakobsson.
Dame N’Doye har tidligere spillet for den græske storklub Panathinaikos. Han har scoret 20 mål i 46 kampe for “løverne”.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER