Agent: N’Doye interessant på højt internationalt plan

Agentbureauet, der fik Dame N’Doye til FC København, ser store muligheder for den senegalesiske angriber. Flotte præstationer har givet opmærksomhed, der kan ende med et salg.



Dame N’Doye kom til FC København for godt et år siden. Den senegalesiske angriber havde længe svært ved at få det endelige gennembrud, men i efterårets sidste – og meget vigtige – kampe mod blandt andet OB og Sparta Prag lynede “Damen”, hvilket kan blive guld værd for ham og FC København.

– En spiller som Dame N’Doye har gjort det godt i København. Hvis han kan holde stimen, så kan han pludselig komme der op, hvor det bliver rigtig sjovt, og hvor de store klubber kommer på banen.

– Klubberne har lagt mærke til ham, fordi han spillede godt i afgørende kampe. Der var for eksempel en del klubber til OB-kampen for at se på blandt andet Utaka, og det var et godt tidspunkt at blomstre op. Når de store klubber kan se, at man er afgørende i de kampe, bliver det pludselig interessant på højt internationalt plan, forklarer spilleragenten Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.

Jakobssons agentbureau Latigra Football lavede aftalen med FC København efter henvendelse fra N’Doyes portugisiske agent. FCK-fans skal ikke frygte et lynsalg, men en god forårssæson kan ændre på sagerne.

– Der har ikke været noget fra vores side, og det var jo meget i de sidste kampe, han blomstrede op. Nu har han mest lyst til at vise sig i FC København, hvor han føler, han har fundet sig selv, men hvis han bliver ved, kommer der noget til sommer, siger Mikael Jakobsson.

Dame N’Doye har tidligere spillet for den græske storklub Panathinaikos. Han har scoret 20 mål i 46 kampe for “løverne”.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Lurer de på Jacob Neestrup?

Randers FC – OB

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vejle Boldklub – FC Fredericia



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt

Magiske Messi slår til igen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler