Dame N’Doye kom til FC København for godt et år siden. Den senegalesiske angriber havde længe svært ved at få det endelige gennembrud, men i efterårets sidste – og meget vigtige – kampe mod blandt andet OB og Sparta Prag lynede “Damen”, hvilket kan blive guld værd for ham og FC København.
– En spiller som Dame N’Doye har gjort det godt i København. Hvis han kan holde stimen, så kan han pludselig komme der op, hvor det bliver rigtig sjovt, og hvor de store klubber kommer på banen.
– Klubberne har lagt mærke til ham, fordi han spillede godt i afgørende kampe. Der var for eksempel en del klubber til OB-kampen for at se på blandt andet Utaka, og det var et godt tidspunkt at blomstre op. Når de store klubber kan se, at man er afgørende i de kampe, bliver det pludselig interessant på højt internationalt plan, forklarer spilleragenten Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.
Jakobssons agentbureau Latigra Football lavede aftalen med FC København efter henvendelse fra N’Doyes portugisiske agent. FCK-fans skal ikke frygte et lynsalg, men en god forårssæson kan ændre på sagerne.
– Der har ikke været noget fra vores side, og det var jo meget i de sidste kampe, han blomstrede op. Nu har han mest lyst til at vise sig i FC København, hvor han føler, han har fundet sig selv, men hvis han bliver ved, kommer der noget til sommer, siger Mikael Jakobsson.
Dame N’Doye har tidligere spillet for den græske storklub Panathinaikos. Han har scoret 20 mål i 46 kampe for “løverne”.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER