AGF afværger pokalblamage

AGF var nær exit, men vandt 3-2 i Skive efter forlænget spilletid og skal møde Brøndby i pokalkvartfinalerne.



Som det sidste hold er AGF klar til pokalturneringens kvartfinaler efter et vaskeægte pokaldrama.

Torsdag levede aarhusianerne op til en enorm favoritværdighed ved at vinde 3-2 ude over Skive, der ligger i den nederste halvdel af 2. division.

Cifrene er dog slet ikke retvisende for, hvor bøvlet pokalkampen var for AGF, der var kun var lidt over et minut fra et sensationelt exit. Opgøret blev nemlig afgjort efter forlænget spilletid på bagkant af, at AGF havde udlignet til 2-2 i det 94. minut.

I den forlængede spilletid afgjorde Gift Links kampen til AGF's fordel.

I kvartfinalen skal AGF møde Brøndby. Kvartfinalen afvikles over et dobbeltopgør i december, og aarhusianerne begynder med en udekamp.

AGF-træner Uwe Rösler havde valgt at spare næsten et helt hold forud for søndagens topkamp mod FC København i Superligaen. I forhold til aarhusianernes seneste superligakamp havde han lavet ni ændringer i startopstillingen, og den store udskiftning var ved at blive dyr.

AGF's mange reserver viste, at de er reserver af en grund. De formåede nemlig ikke at gøre pokalkampen til andet end en jævnbyrdig dyst, der blot var et øjeblik fra at ende som en dundrende fiasko for sidste sæsons finalister.

Hjemmeholdet tog overraskende føringen midt i første halvleg. AGF's offsidefælde kiksede, og reservekeeper Kristoffer Klaesson tøvede, og så kunne Skive-anfører Marco Vesterholm løbe ned og bringe Skive i front til stor jubel på Hancock Arena.

Det fik AGF til at flytte spillet længere frem, og de prominente gæster havde mulighed for at udligne inden pausen, men måtte gå i omklædningsrummet med uforrettet sag efter blandt andet et forsøg på stolpen af Mikkel Duelund.

Seks minutter efter pausen udlignede AGF, da Skive-topscorer Martin Huldahl helt unødvendigt headede bolden i eget mål.

Inden spillet blev sat i gang igen, blev Felix Beijmo og Mikael Anderson bragt ind som Uwe Röslers første trumfer fra bænken, men de måtte se Skive intensivere jagten på en sensation.

Skibonitterne var tre gange særdeles tæt på at generobre føringen, og særligt Christian Kudsk kunne ærgre sig over en fæl afbrænder.

I en satsning på at få afgjort kampen i ordinær spilletid blev måltyven Patrick Mortensen sendt i aktion for AGF, men den indskiftning fik på den korte bane ikke det mest logiske udfald.

I slutfasen begik Felix Beijmo nemlig et dumt straffespark, og så kunne selvmålsskytten Martin Huldahl eksekvere fra pletten og være på vej mod en titel som uventet pokalhelt.

Den fik indskiftede Mads Emil Madsen dog frataget skibonitten med et mål i det fjerde af fem tillægsminutter, da AGF satsede alt.

I den forlængede spilletid var hjemmeholdets tank ved at være tom, og de mange indskiftede AGF-profiler fik sat et tungt tryk ind. Det udmøntede sig i en 3-2-scoring af Gift Links efter 104 minutters spil.

/ritzau/





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Hård dom over Franks fremtid



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Godt nyt – nu er han landet i København



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

– Hold nu kæft med Arsenal!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Forventer kæmpe jobtilbud

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Zorniger i chok: Er det en joke?

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Thomas Frank fyret

Ekspert: Det mest positive for FCK

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Riemer reagerer på Frank-fyring

– Det var en skuffelse

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Nægtet Brøndby-skifte

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde