Som det sidste hold er AGF klar til pokalturneringens kvartfinaler efter et vaskeægte pokaldrama.
Torsdag levede aarhusianerne op til en enorm favoritværdighed ved at vinde 3-2 ude over Skive, der ligger i den nederste halvdel af 2. division.
Cifrene er dog slet ikke retvisende for, hvor bøvlet pokalkampen var for AGF, der var kun var lidt over et minut fra et sensationelt exit. Opgøret blev nemlig afgjort efter forlænget spilletid på bagkant af, at AGF havde udlignet til 2-2 i det 94. minut.
I den forlængede spilletid afgjorde Gift Links kampen til AGF's fordel.
I kvartfinalen skal AGF møde Brøndby. Kvartfinalen afvikles over et dobbeltopgør i december, og aarhusianerne begynder med en udekamp.
AGF-træner Uwe Rösler havde valgt at spare næsten et helt hold forud for søndagens topkamp mod FC København i Superligaen. I forhold til aarhusianernes seneste superligakamp havde han lavet ni ændringer i startopstillingen, og den store udskiftning var ved at blive dyr.
AGF's mange reserver viste, at de er reserver af en grund. De formåede nemlig ikke at gøre pokalkampen til andet end en jævnbyrdig dyst, der blot var et øjeblik fra at ende som en dundrende fiasko for sidste sæsons finalister.
Hjemmeholdet tog overraskende føringen midt i første halvleg. AGF's offsidefælde kiksede, og reservekeeper Kristoffer Klaesson tøvede, og så kunne Skive-anfører Marco Vesterholm løbe ned og bringe Skive i front til stor jubel på Hancock Arena.
Det fik AGF til at flytte spillet længere frem, og de prominente gæster havde mulighed for at udligne inden pausen, men måtte gå i omklædningsrummet med uforrettet sag efter blandt andet et forsøg på stolpen af Mikkel Duelund.
Seks minutter efter pausen udlignede AGF, da Skive-topscorer Martin Huldahl helt unødvendigt headede bolden i eget mål.
Inden spillet blev sat i gang igen, blev Felix Beijmo og Mikael Anderson bragt ind som Uwe Röslers første trumfer fra bænken, men de måtte se Skive intensivere jagten på en sensation.
Skibonitterne var tre gange særdeles tæt på at generobre føringen, og særligt Christian Kudsk kunne ærgre sig over en fæl afbrænder.
I en satsning på at få afgjort kampen i ordinær spilletid blev måltyven Patrick Mortensen sendt i aktion for AGF, men den indskiftning fik på den korte bane ikke det mest logiske udfald.
I slutfasen begik Felix Beijmo nemlig et dumt straffespark, og så kunne selvmålsskytten Martin Huldahl eksekvere fra pletten og være på vej mod en titel som uventet pokalhelt.
Den fik indskiftede Mads Emil Madsen dog frataget skibonitten med et mål i det fjerde af fem tillægsminutter, da AGF satsede alt.
I den forlængede spilletid var hjemmeholdets tank ved at være tom, og de mange indskiftede AGF-profiler fik sat et tungt tryk ind. Det udmøntede sig i en 3-2-scoring af Gift Links efter 104 minutters spil.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-ejere afviser interview
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Nu klager FC Barcelona igen
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!