Som det sidste hold er AGF klar til pokalturneringens kvartfinaler efter et vaskeægte pokaldrama.
Torsdag levede aarhusianerne op til en enorm favoritværdighed ved at vinde 3-2 ude over Skive, der ligger i den nederste halvdel af 2. division.
Cifrene er dog slet ikke retvisende for, hvor bøvlet pokalkampen var for AGF, der var kun var lidt over et minut fra et sensationelt exit. Opgøret blev nemlig afgjort efter forlænget spilletid på bagkant af, at AGF havde udlignet til 2-2 i det 94. minut.
I den forlængede spilletid afgjorde Gift Links kampen til AGF's fordel.
I kvartfinalen skal AGF møde Brøndby. Kvartfinalen afvikles over et dobbeltopgør i december, og aarhusianerne begynder med en udekamp.
AGF-træner Uwe Rösler havde valgt at spare næsten et helt hold forud for søndagens topkamp mod FC København i Superligaen. I forhold til aarhusianernes seneste superligakamp havde han lavet ni ændringer i startopstillingen, og den store udskiftning var ved at blive dyr.
AGF's mange reserver viste, at de er reserver af en grund. De formåede nemlig ikke at gøre pokalkampen til andet end en jævnbyrdig dyst, der blot var et øjeblik fra at ende som en dundrende fiasko for sidste sæsons finalister.
Hjemmeholdet tog overraskende føringen midt i første halvleg. AGF's offsidefælde kiksede, og reservekeeper Kristoffer Klaesson tøvede, og så kunne Skive-anfører Marco Vesterholm løbe ned og bringe Skive i front til stor jubel på Hancock Arena.
Det fik AGF til at flytte spillet længere frem, og de prominente gæster havde mulighed for at udligne inden pausen, men måtte gå i omklædningsrummet med uforrettet sag efter blandt andet et forsøg på stolpen af Mikkel Duelund.
Seks minutter efter pausen udlignede AGF, da Skive-topscorer Martin Huldahl helt unødvendigt headede bolden i eget mål.
Inden spillet blev sat i gang igen, blev Felix Beijmo og Mikael Anderson bragt ind som Uwe Röslers første trumfer fra bænken, men de måtte se Skive intensivere jagten på en sensation.
Skibonitterne var tre gange særdeles tæt på at generobre føringen, og særligt Christian Kudsk kunne ærgre sig over en fæl afbrænder.
I en satsning på at få afgjort kampen i ordinær spilletid blev måltyven Patrick Mortensen sendt i aktion for AGF, men den indskiftning fik på den korte bane ikke det mest logiske udfald.
I slutfasen begik Felix Beijmo nemlig et dumt straffespark, og så kunne selvmålsskytten Martin Huldahl eksekvere fra pletten og være på vej mod en titel som uventet pokalhelt.
Den fik indskiftede Mads Emil Madsen dog frataget skibonitten med et mål i det fjerde af fem tillægsminutter, da AGF satsede alt.
I den forlængede spilletid var hjemmeholdets tank ved at være tom, og de mange indskiftede AGF-profiler fik sat et tungt tryk ind. Det udmøntede sig i en 3-2-scoring af Gift Links efter 104 minutters spil.
/ritzau/
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
OPTAKT
Sønderjyske – OB
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
Lamine Yamal med karrierens første
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER