Millionregn i AGF: Præsenterer kæmpe overskud

I første halvår af regnskabsåret har AGF genereret et overskud på 87,2 millioner kroner før skat.



Superligaklubben AGF solgte i sommer spillere for mange millioner kroner, og det kan nu aflæses i regnskabet hos selskabet bag klubben.

AGF A/S har således leveret et overskud på 87,2 millioner i det første halvår af det igangværende regnskabsår.

Det fremgår af halvårsrapporten.

Der er dermed tale om en markant fremgang i forhold til sidste års halvårsregnskab, hvor der på bundlinjen stod 14,9 millioner kroner.

AGF solgte i sommer Yann Bisseck til Inter, Thomas Kristensen til Udinese og Adam Daghim til RB Salzburg, der senere sendte ham på et lejeophold i samarbejdsklubben FC Liefering.

Direktør Jacob Nielsen er begejstret over de store sorte tal på bundlinjen.

– Takket være historisk høje transfersalg kommer vi ud af første halvår med et meget tilfredsstillende resultat, som gør det muligt for os at investere yderligere i vores forretning – og i særlig grad i den sportslige sektor, hvor vi blandt andet har oprustet på scouting- og talentområdet.

– Det skal sikre, at vi kontinuerligt har konkurrencedygtige fodboldhold med attraktive spillere, der sportsligt og økonomisk kan bidrage til at indfri vores strategi, siger han.

Ser man udelukkende på den rå drift, har AGF leveret et underskud på 7,2 millioner kroner, men især spillersalg har altså skudt indtjeningen så højt op, at der har været rigeligt plads til røde tal på driften.

AGF’s nettoomsætning lød på 95,9 millioner kroner. Det er her, sponsorkroner og præmiepenge havner. Spillersalg hører under “andre driftsindtægter”, og her lød tallet på 105,1 millioner kroner mod 25,2 millioner kroner i sidste års halvårsregnskab.

På posten “tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser” kan man desuden se, at AGF har endnu mere omsætning i udsigt. Her er tallet steget fra 26,6 millioner kroner sidste år til 96,4 millioner i år.

Det er formentlig et udtryk for, at indtægter fra spillersalg kommer i rater.

AGF havde ved årsskiftet en egenkapital på 234 millioner kroner mod 114,7 millioner kroner sidste år og er dermed godt polstret til en periode, hvor klubben skal bruge mange penge på nyt stadion og en tilværelse med midlertidig hjemmebane i Vejlby/Risskov.

AGF forventer fortsat et overskud på mellem 65 og 80 millioner kroner for hele året.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

De overvejer Christian Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg