Det blev meldt ud tidligere onsdag, at AGF og David Nielsen går hver til sit. At de er engie om, at samarbejdet ophører, men alligevel mener flere, at der er tale om en fyring.
Og på et pressemøde – hvor cheftræneren, sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye, direktør Jacob Nielsen og bestyrelsesformand Lars Fournais – stillede Dennis Bjerre fra Århus Stiftstidende spørgsmålet, hvornår man traf beslutningen om at fyre David Nielsen.
Det fik adminstrerende direktør Jacob Nielsen til at ryste på hovedet, hvorefter han sagde:
– Jeg er nødt til at afbryde, for din måde at stille det spørgsmål på er typisk for det her forår, hvor klubben har været i knæ. David, formanden og Stig har forklaret, hvordan det er foregået, og du tror ikke på, at det her er foregået i enighed, siger Jacob Nielsen.
Herefter kom bestyrelsesformand Lars Fournais på banen:
– Dennis, hvis du kendte til virksomhedsledelse, ville du ikke stille det her spørgsmål. Vi laver løbende vurderinger i bestyrelsen og i ledelsen, men det er jo noget, der går over lang tid, og derfor er det ikke relevant at sige, hvornår vi startede med det her. Det er ikke gået godt det sidste halvandet års tid, og så har der været drøftelser og feedback.
– Virksomhedsledelse handler om at finde løsninger. Det er jo ikke sådan, at vi vil sige til journalister, at den og den dag skal vi diskutere, om David skal være her. Vi vurderer hele tiden, om vi har det rigtige setup i AGF – der er ikke noget entydigt og klart svar på det dårlige spørgsmål.
Dennis Bjerre fra Århus Stiftstidende stillede yderligere et spørgsmål til situationen, og Lars Fournais forklarer, hvorfor det er nu, man melder ud.
– Vi havde regnet med at holde et møde efter sæsonen for at evaluere, og så var der forhold, der gjorde, at vi var reddet i Superligaen og derfor kunne gøre det nu. Og så har jeg i øvrigt ikke yderligere kommentarer til det spørgsmål.
David Nielsen blev præsenteret i AGF i oktober 2017. Han er – indtil han stopper på lørdag – den længst siddende træner i Superligaen.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
