Det blev meldt ud tidligere onsdag, at AGF og David Nielsen går hver til sit. At de er engie om, at samarbejdet ophører, men alligevel mener flere, at der er tale om en fyring.
Og på et pressemøde – hvor cheftræneren, sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye, direktør Jacob Nielsen og bestyrelsesformand Lars Fournais – stillede Dennis Bjerre fra Århus Stiftstidende spørgsmålet, hvornår man traf beslutningen om at fyre David Nielsen.
Det fik adminstrerende direktør Jacob Nielsen til at ryste på hovedet, hvorefter han sagde:
– Jeg er nødt til at afbryde, for din måde at stille det spørgsmål på er typisk for det her forår, hvor klubben har været i knæ. David, formanden og Stig har forklaret, hvordan det er foregået, og du tror ikke på, at det her er foregået i enighed, siger Jacob Nielsen.
Herefter kom bestyrelsesformand Lars Fournais på banen:
– Dennis, hvis du kendte til virksomhedsledelse, ville du ikke stille det her spørgsmål. Vi laver løbende vurderinger i bestyrelsen og i ledelsen, men det er jo noget, der går over lang tid, og derfor er det ikke relevant at sige, hvornår vi startede med det her. Det er ikke gået godt det sidste halvandet års tid, og så har der været drøftelser og feedback.
– Virksomhedsledelse handler om at finde løsninger. Det er jo ikke sådan, at vi vil sige til journalister, at den og den dag skal vi diskutere, om David skal være her. Vi vurderer hele tiden, om vi har det rigtige setup i AGF – der er ikke noget entydigt og klart svar på det dårlige spørgsmål.
Dennis Bjerre fra Århus Stiftstidende stillede yderligere et spørgsmål til situationen, og Lars Fournais forklarer, hvorfor det er nu, man melder ud.
– Vi havde regnet med at holde et møde efter sæsonen for at evaluere, og så var der forhold, der gjorde, at vi var reddet i Superligaen og derfor kunne gøre det nu. Og så har jeg i øvrigt ikke yderligere kommentarer til det spørgsmål.
David Nielsen blev præsenteret i AGF i oktober 2017. Han er – indtil han stopper på lørdag – den længst siddende træner i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Her er Tunesiens nye VM-træner
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
OPTAKT
Irak – Norge
Uruguay slider sig til uafgjort
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
