AGF-boss skælder ud: Jeg er nødt til at afbryde

Jacob Nielsen var bestemt ikke tilfreds med et spørgsmål fra Arhus Stiftstidende.



Det blev meldt ud tidligere onsdag, at AGF og David Nielsen går hver til sit. At de er engie om, at samarbejdet ophører, men alligevel mener flere, at der er tale om en fyring.

Og på et pressemøde – hvor cheftræneren, sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye, direktør Jacob Nielsen og bestyrelsesformand Lars Fournais – stillede Dennis Bjerre fra Århus Stiftstidende spørgsmålet, hvornår man traf beslutningen om at fyre David Nielsen.

Det fik adminstrerende direktør Jacob Nielsen til at ryste på hovedet, hvorefter han sagde:

– Jeg er nødt til at afbryde, for din måde at stille det spørgsmål på er typisk for det her forår, hvor klubben har været i knæ. David, formanden og Stig har forklaret, hvordan det er foregået, og du tror ikke på, at det her er foregået i enighed, siger Jacob Nielsen.

Herefter kom bestyrelsesformand Lars Fournais på banen:

– Dennis, hvis du kendte til virksomhedsledelse, ville du ikke stille det her spørgsmål. Vi laver løbende vurderinger i bestyrelsen og i ledelsen, men det er jo noget, der går over lang tid, og derfor er det ikke relevant at sige, hvornår vi startede med det her. Det er ikke gået godt det sidste halvandet års tid, og så har der været drøftelser og feedback.

– Virksomhedsledelse handler om at finde løsninger. Det er jo ikke sådan, at vi vil sige til journalister, at den og den dag skal vi diskutere, om David skal være her. Vi vurderer hele tiden, om vi har det rigtige setup i AGF – der er ikke noget entydigt og klart svar på det dårlige spørgsmål.

Dennis Bjerre fra Århus Stiftstidende stillede yderligere et spørgsmål til situationen, og Lars Fournais forklarer, hvorfor det er nu, man melder ud.

– Vi havde regnet med at holde et møde efter sæsonen for at evaluere, og så var der forhold, der gjorde, at vi var reddet i Superligaen og derfor kunne gøre det nu. Og så har jeg i øvrigt ikke yderligere kommentarer til det spørgsmål.

David Nielsen blev præsenteret i AGF i oktober 2017. Han er – indtil han stopper på lørdag – den længst siddende træner i Superligaen. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sker for første gang i 20 år for Real Betis