AGF dummer sig mod Fredericia

Det var aldrig prangende for AGF, der på udebane søndag spillede 1-1 med FC Fredericia i Superligaen.



En travl uge med tre kampe på seks dage blev søndag afsluttet på skuffende vis for AGF, der på udebane spillede 1-1 mod FC Fredericia.

Den kompakte forårsstart med en pokalkamp mod FC Midtjylland fik ikke AGF-træner Jakob Poulsen til at rotere synderligt. I søndagens kamp i Fredericia var 10 ud af de 11 startende AGF’ere de samme for tredje kamp i træk.

Trætheden var til at se hos aarhusianerne, der var bedst, da der blev skiftet ud i anden halvleg, men aldrig kom helt op og ringe.

Det kostede to point i Superligaens topkamp, hvor FCM senere søndag kan tage en luns af det aarhusianske topholds forspring. Inden midtjydernes kamp i Odense fører AGF med fem point.

Om det allerede i kampens indledning var tunge ben, der spillede AGF et puds, skal være usagt, men det var i hvert fald Fredericia, der åbnede bedst.

I kampens første minutter modtog unge Sofus Johannesen bolden i det aarhusianske felt og sendte den under den ene arm på keeper Jesper Hansen.

Den overraskende scoring fik ikke AGF til at stramme op defensivt. Tværtimod havde Fredericia yderligere et par nærgående forsøg.

Først var angriber Friday Etim tæt på, og sidenhen pressede værterne i en længere periode, hvor AGF var reduceret til ti mand, mens Kristian Arnstad fik stoppet en blødning.

Lægestaben fik midlertidigt styr på nordmanden, og det samme fik AGF på de opportunistiske værter.

Der blev bragt balance i regnskabet, da nylappede Arnstad efter en halv time omsatte et straffespark, som holdkammerat Gift Links havde tiltrukket sig.

På trods af scoringen haltede spillet offensivt for AGF. Det var først, da Jakob Poulsen i anden halvleg fik gang i udskiftningerne, at det forventede pres for en sejr blev sat ind.

Det blev dog kun ved presset. Fredericia fik kæmpet et velfortjent point hjem i egen hule.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

I svime over Froholdt – får ny hæder

FCM-profil drømmer om Manchester City

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

De kan være færdige i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han