AGF – FC Midtjylland

Både AGF og FC Midtjylland har lagt haltende fra land i mesterskabsspillet med nederlag i de to første runder. Hvem af dem finder tilbage på sporet søndag eftermiddag?



Superliga

Dommer: Jens Maae

Søn 13. april kl. 16.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Over 2.5 mål

Odds 1.85

Spil hos Expekt

Odds fra februar 10, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AGF:

AGF kom buldrende ud til foråret med storsejre på 4-1 og 4-0 mod Sønderjyske og AaB i de to første kampe, men hver gang det begynder at dufte af guld og grønne skove i Aarhus går det som regel galt igen.

Det har også været tilfældet denne gang for efter den flotte start på 2025 står De Hvii’e nu blot noteret for én sejr i de seneste fem kampe, og håbet om at blande sig i guldkampen bliver mere og mere spinkelt for hver runde der går.

Ret beset er målet nok også ‘bare’ bronzemedaljer, men de er også kommet i fare efter den beskedne pointhøst i de seneste fem runder.

For to uger siden fik Uwe Rösler og co. ellers en optimal start på mesterskabsspillet med en klog indsats mod FC Nordsjælland, som fortjent kastede en 2-0 sejr af sig.

I sidste weekend gik det dog galt igen med et 2-1 nederlag på Brøndby Stadion i et ellers ganske jævnbyrdigt opgør, hvor AGF dog havde problemer med at blive rigtig farlige foran mål.

Det er som om, at aarhusianerne lige mangler det sidste for at være med helt, helt fremme i Superligaen, og en del af årsagen kan tilskrives en ikke voldsomt bred offensiv, som lider, når der ikke kan stilles med stærkest mulige startellever. Udmærket illustreret ved Mikael Anderson, som kun spillede sidste 20 minutter i sidste weekend.

Michael Akoto og Jacob Andersen er ude med skader.

FC Midtjylland:

Hverken FCK, Brøndby, FC Midtjylland eller AGF har vist et kontinuerligt højt topniveau i denne sæson, og det er derfor svært at vide sig sikker på noget som helst i Superliga-toppen.

Thomas Thomasbergs tropper begyndte ellers at vise mesterskabsklasse i slutningen af grundspillet med flere fremragende præstationer, hvor især den giftige offensive trio med Simsir, Franculino og Osorio gav prøver på deres tårnhøje potentiale.

Med tre sejre i rap kunne FC Midtjylland starte mesterskabsspillet trygt og godt ud med fire point ned til FCK, men det forspring har hurtigt fået ben at gå på.

I de to seneste runder er midtjyderne nemlig dalet i kadence igen. Først med et hjemmebanenederlag til den onde ånd fra Brøndby, og senest med endnu et nederlag mod Randers, som de ellers ikke havde tabt til i voldsomme 33 kampe på stribe.

FC Midtjylland plejer at have en fornem evne til at få point ud af anstrengelserne selv på de dårlige dage, men det er altså ikke lykkedes i de to seneste runder, og især resultaterne på udebane må efterhånden give grund til bekymring med kun fem sejre ud af 12 mulige.

Dario Osorio er i karantæne, mens Cho Gue-sung, Paulinho, Valdemar Byskov og Joel Andersson heller ikke er med. Til gengæld er Adam Gabriel, Marrony og Christian Sørensen alle med – for Marrony kan det være sæsondebut i Superligaen.

Karantæner:

AGF: Ingen
FC Midtjylland: Dario Osorio

Bud på startopstillinger:

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Bak – Castillo, Silva, Sørensen – Franculino, Buksa, Simsir

Dom:

Det er et voldsomt spændende opgør, som venter i Vejlby søndag eftermiddag mellem AGF og FC Midtjylland, som i den grad jagter oprejsning efter en skidt start på mesterskabsspillet.

AGF kan med en sejr mindske forspringet til midtjyderne til tre point, mens FC Midtjylland omvendt skal forsøge at lukke hullet på to point op til FCK.

Med andre ord bør begge mandskaber gå benhårdt efter alle tre point, så selvom de seneste opgør ikke har budt på voldsomt mange scoringer, kan der blive godt gang i underholdningen i Aarhus.

Spillemæssigt peger pilen mest nedad for gæsterne, så sejren går til AGF, som ikke har tabt en eneste af sæsonens hjemmekampe i Superligaen.

2-1 til De Hvii’e.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 10, 2026 01:54 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Ser I med, AGF? Drømmedebut!




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Ronaldo vinder kampen’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF mangler flere profiler mod OB

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

– Alt for meget kaos i Horsens

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Viaplay-boss langer ud efter AGF



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Viaplay hæver priserne



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Ni danske byer står til at få fodboldcentre



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Brian Riemer giver råd til storklub

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

– Det skriger til himlen i Brøndby!

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende