Superliga
Dommer: Jens Maae
Søn 13. april kl. 16.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Over 2.5 mål
Odds 1.85
Odds fra februar 24, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
AGF:
AGF kom buldrende ud til foråret med storsejre på 4-1 og 4-0 mod Sønderjyske og AaB i de to første kampe, men hver gang det begynder at dufte af guld og grønne skove i Aarhus går det som regel galt igen.
Det har også været tilfældet denne gang for efter den flotte start på 2025 står De Hvii’e nu blot noteret for én sejr i de seneste fem kampe, og håbet om at blande sig i guldkampen bliver mere og mere spinkelt for hver runde der går.
Ret beset er målet nok også ‘bare’ bronzemedaljer, men de er også kommet i fare efter den beskedne pointhøst i de seneste fem runder.
For to uger siden fik Uwe Rösler og co. ellers en optimal start på mesterskabsspillet med en klog indsats mod FC Nordsjælland, som fortjent kastede en 2-0 sejr af sig.
I sidste weekend gik det dog galt igen med et 2-1 nederlag på Brøndby Stadion i et ellers ganske jævnbyrdigt opgør, hvor AGF dog havde problemer med at blive rigtig farlige foran mål.
Det er som om, at aarhusianerne lige mangler det sidste for at være med helt, helt fremme i Superligaen, og en del af årsagen kan tilskrives en ikke voldsomt bred offensiv, som lider, når der ikke kan stilles med stærkest mulige startellever. Udmærket illustreret ved Mikael Anderson, som kun spillede sidste 20 minutter i sidste weekend.
Michael Akoto og Jacob Andersen er ude med skader.
FC Midtjylland:
Hverken FCK, Brøndby, FC Midtjylland eller AGF har vist et kontinuerligt højt topniveau i denne sæson, og det er derfor svært at vide sig sikker på noget som helst i Superliga-toppen.
Thomas Thomasbergs tropper begyndte ellers at vise mesterskabsklasse i slutningen af grundspillet med flere fremragende præstationer, hvor især den giftige offensive trio med Simsir, Franculino og Osorio gav prøver på deres tårnhøje potentiale.
Med tre sejre i rap kunne FC Midtjylland starte mesterskabsspillet trygt og godt ud med fire point ned til FCK, men det forspring har hurtigt fået ben at gå på.
I de to seneste runder er midtjyderne nemlig dalet i kadence igen. Først med et hjemmebanenederlag til den onde ånd fra Brøndby, og senest med endnu et nederlag mod Randers, som de ellers ikke havde tabt til i voldsomme 33 kampe på stribe.
FC Midtjylland plejer at have en fornem evne til at få point ud af anstrengelserne selv på de dårlige dage, men det er altså ikke lykkedes i de to seneste runder, og især resultaterne på udebane må efterhånden give grund til bekymring med kun fem sejre ud af 12 mulige.
Dario Osorio er i karantæne, mens Cho Gue-sung, Paulinho, Valdemar Byskov og Joel Andersson heller ikke er med. Til gengæld er Adam Gabriel, Marrony og Christian Sørensen alle med – for Marrony kan det være sæsondebut i Superligaen.
Karantæner:
AGF: Ingen
FC Midtjylland: Dario Osorio
Bud på startopstillinger:
AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Kahl – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Bak – Castillo, Silva, Sørensen – Franculino, Buksa, Simsir
Dom:
Det er et voldsomt spændende opgør, som venter i Vejlby søndag eftermiddag mellem AGF og FC Midtjylland, som i den grad jagter oprejsning efter en skidt start på mesterskabsspillet.
AGF kan med en sejr mindske forspringet til midtjyderne til tre point, mens FC Midtjylland omvendt skal forsøge at lukke hullet på to point op til FCK.
Med andre ord bør begge mandskaber gå benhårdt efter alle tre point, så selvom de seneste opgør ikke har budt på voldsomt mange scoringer, kan der blive godt gang i underholdningen i Aarhus.
Spillemæssigt peger pilen mest nedad for gæsterne, så sejren går til AGF, som ikke har tabt en eneste af sæsonens hjemmekampe i Superligaen.
2-1 til De Hvii’e.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 24, 2026 07:11 am
Ligatabel:
Seneste resultater
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Victor Froholdt bliver matchvinder
‘Schmedes er under pres’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG