AGF-målmand testet positiv for corona: Resten af truppen skal have ny test

AGF-målmanden Kasper T. Kristensen er testet positiv for coronavirus. Han sendes nu i karantæne, mens resten af truppen skal igennem en ny runde tests for at bekræfte, at de er negative.



AGF er den seneste klub til at blive ramt af coronavirus hos en af førsteholdsspillerne. Der er tale om målmanden Kasper T. Kristensen, også bare kaldet “TK”, oplyser klubben på sin hjemmeside.

Målmanden er ifølge AGF “frisk og symptomfri”, men sættes i karantæne derhjemme for at undgå, at han smitter andre. Derfor kommer han ikke til træning i den kommende uge, ligesom han selvfølgelig heller ikke er med, når holdet møder Brøndby IF på søndag.

Læs også:AC Horsens er blevet ramt af coronavirus

– Vi følger nu de retningslinjer fra Divisionsforeningen for personer, der er testet positiv. Det betyder, at TK nu bliver hjemme i de kommende syv dage og han udgår derfor af træningen indtil videre.

– Vi følger naturligvis de givne retningslinjer og tager vare på situationen – blandt andet med yderligere test af hele gruppen, siger sportschef i AGF, Peter “PC” Christiansen.

Den positive test viste sig, da Kristensen og de øvrige AGF’ere var gennem den obligatoriske ugentlige test. Klubben fortæller, at alle øvrige spillere og medlemmer af staben testede negativ.

Læs også:Efter nye tests: Ingen andre smittet i AC Horsens

De skal dog gennem endnu en test for at sikre sig, at de fortsat er virusfri forud for weekendens kamp. Det dikterer de retningslinjer, som Divisionsforeningen har udarbejdet. De nye tests foregår fredag.

Det er anden gang, en AGF-spiller rammes af coronavirus. Samme skæbne overgik Mustapha Bundu i sommer. 

I den forgangne Superliga-runde måtte AC Horsens undvære Michael Lumb, der også var testet positiv. Alle andre testede dog negativ ved både første og anden test.

Læs også:To Superliga-spillere i coronakarantæne
Læs også:Coronaudbrud sår tvivl om Europa League-opgør: Vil have kamp aflyst
Læs også:Corona driller AC Horsens: Træningen er ikke meget værd




TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Til lægetjek i Superliga-klub

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

FCK går på rov i Viborg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Lurer på Superliga-stjerne

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Melder dansk stortalent transferklar

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Jordan – Algeriet

FC Københavns talenter gør rent bord

Et skridt tættere Englands største stadion

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

England – Ghana

Colombia – DR Congo

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk Messi rykker forbi Klose

Conrad Harder får argentinsk chef