AGF har ansat svenske Marcus Tjärnberg som ny analytiker på førsteholdet i AGF, og det betyder, at der ikke længere er behov for Lasse Winther Andersen samme rolle.
Og nu kan AGF så melde ud, hvad den 30-årige Lasse Winther Andersen fremadrettet skal bruge sin tid på.
Han er nemlig blevet ansat i en nyoprettet stilling som chefscout, skriver Aarhus-klubben på sin hjemmeside.
– Scouting bliver et mere og mere afgørende konkurrenceparameter, og vi har længe haft et ønske om at styrke denne del i AGF. Med Lasse som ny Head of Scouting får vi den helt rette person til at tage dette område til et nyt niveau, siger sportschef Stig Inge Bjørnebye og fremhæver den indsigt, Lasse Winther Andersen har oparbejdet i AGF:
– I de seneste fem år har Lasse været tilknyttet førsteholdet som chefanalytiker. Han har opbygget hele vores analyse-afdeling stort set fra bunden og haft en stor andel i den sportslige fremgang, klubben de senere år har opnået. Analysearbejdet har givet ham et indgående kendskab til klubbens DNA og spillestil, og han er derfor også den helt oplagte person til at strukturere vores scoutingprocesser, bidrage til at identificere nye spillere og sikre at vi indsamler så meget information som muligt på vores targets.
AGF har indledt denne sæson med to gange uafgjort i Superligaen og et skuffende nederlag på 1-2 i Europa mod Larne. Der er returkamp i Aarhus i Conference League-kvalifikationen torsdag.
LIVE
VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
OPTAKT
Portugal – Spanien
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
OPTAKT
