AGF opjusterer: Ansætter en chefscout

Aarhusianerne fortæller nu, at man har ansat en chefscout.



AGF har ansat svenske Marcus Tjärnberg som ny analytiker på førsteholdet i AGF, og det betyder, at der ikke længere er behov for Lasse Winther Andersen samme rolle.

Og nu kan AGF så melde ud, hvad den 30-årige Lasse Winther Andersen fremadrettet skal bruge sin tid på.

Han er nemlig blevet ansat i en nyoprettet stilling som chefscout, skriver Aarhus-klubben på sin hjemmeside.

– Scouting bliver et mere og mere afgørende konkurrenceparameter, og vi har længe haft et ønske om at styrke denne del i AGF. Med Lasse som ny Head of Scouting får vi den helt rette person til at tage dette område til et nyt niveau, siger sportschef Stig Inge Bjørnebye og fremhæver den indsigt, Lasse Winther Andersen har oparbejdet i AGF:

– I de seneste fem år har Lasse været tilknyttet førsteholdet som chefanalytiker. Han har opbygget hele vores analyse-afdeling stort set fra bunden og haft en stor andel i den sportslige fremgang, klubben de senere år har opnået. Analysearbejdet har givet ham et indgående kendskab til klubbens DNA og spillestil, og han er derfor også den helt oplagte person til at strukturere vores scoutingprocesser, bidrage til at identificere nye spillere og sikre at vi indsamler så meget information som muligt på vores targets.

AGF har indledt denne sæson med to gange uafgjort i Superligaen og et skuffende nederlag på 1-2 i Europa mod Larne. Der er returkamp i Aarhus i Conference League-kvalifikationen torsdag.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: FCM-komet reagerer på matchvinder-moment

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

FC Midtjylland – AGF

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske