AGF har ansat svenske Marcus Tjärnberg som ny analytiker på førsteholdet i AGF, og det betyder, at der ikke længere er behov for Lasse Winther Andersen samme rolle.
Og nu kan AGF så melde ud, hvad den 30-årige Lasse Winther Andersen fremadrettet skal bruge sin tid på.
Han er nemlig blevet ansat i en nyoprettet stilling som chefscout, skriver Aarhus-klubben på sin hjemmeside.
– Scouting bliver et mere og mere afgørende konkurrenceparameter, og vi har længe haft et ønske om at styrke denne del i AGF. Med Lasse som ny Head of Scouting får vi den helt rette person til at tage dette område til et nyt niveau, siger sportschef Stig Inge Bjørnebye og fremhæver den indsigt, Lasse Winther Andersen har oparbejdet i AGF:
– I de seneste fem år har Lasse været tilknyttet førsteholdet som chefanalytiker. Han har opbygget hele vores analyse-afdeling stort set fra bunden og haft en stor andel i den sportslige fremgang, klubben de senere år har opnået. Analysearbejdet har givet ham et indgående kendskab til klubbens DNA og spillestil, og han er derfor også den helt oplagte person til at strukturere vores scoutingprocesser, bidrage til at identificere nye spillere og sikre at vi indsamler så meget information som muligt på vores targets.
AGF har indledt denne sæson med to gange uafgjort i Superligaen og et skuffende nederlag på 1-2 i Europa mod Larne. Der er returkamp i Aarhus i Conference League-kvalifikationen torsdag.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
MEDIE
