På fodboldbanen peger pilen op for AGF, og det samme er tilfældet for bundlinjen i klubben.
For sjette år i træk kan det aarhusianske fodboldflagskib præsentere et tocifret millionoverskud, men overskuddet i regnskabsåret 2023/24 er af en helt anden kaliber end tidligere.
Selskabet bag fodboldklubben tjente således 76 millioner kroner. Det fremgår af klubbens årsregnskab. Det er fem millioner kroner mere end det samlede overskud for de fem foregående år.
I årsregnskabet bemærkes det, at salgene af stamspillerne Yann Bisseck til Inter og Thomas Kristensen til Udinese samt stortalentet Adam Daghim til RB Salzburg er væsentlige faktorer for overskuddet.
Samtidig øgede AGF indtjeningen på salg af sponsorater, entreindtægter og tv-indtægter. Klubben nåede blandt andet frem til pokalfinalen og deltog også kortvarigt i europæisk fodbold.
Klubbens personaleomkostninger steg med cirka 18 millioner kroner i det seneste regnskabsår. Det henføres blandt andet til øgede investeringer i den sportslige afdeling.
Bestyrelsesformand Lars Fournais glæder sig over regnskabet.
– Årets resultat er meget tilfredsstillende og vidner om, at vi er på rette spor både sportsligt og kommercielt.
– Det historisk høje millionoverskud giver os den nødvendige økonomiske ballast til fortsat at styrke den sportslige sektor, sideløbende med at vi investerer massivt i store infrastrukturelle projekter, der skal udvikle vores forretning yderligere og bringe os op blandt de bedste fodboldklubber i Skandinavien, siger Lars Fournais.
Også direktør Jacob Nielsen udtrykker tilfredshed med årsregnskabet.
Begge bemærker dog, at AGF går en udfordrende tid i møde, når klubben tvinges væk fra Ceres Park på grund af ombygning.
Blandt andet derfor forventer klubben i indeværende regnskabsår, 2024/25, et underskud i lejet 20-40 millioner kroner.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Så er det officielt
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
MEDIE