AGF præsenterer historisk millionoverskud

AGF tjente 76 millioner kroner i sidste sæson. Særligt salg af to stamspillere og et stort talent trækker op.



På fodboldbanen peger pilen op for AGF, og det samme er tilfældet for bundlinjen i klubben.

For sjette år i træk kan det aarhusianske fodboldflagskib præsentere et tocifret millionoverskud, men overskuddet i regnskabsåret 2023/24 er af en helt anden kaliber end tidligere.

Selskabet bag fodboldklubben tjente således 76 millioner kroner. Det fremgår af klubbens årsregnskab. Det er fem millioner kroner mere end det samlede overskud for de fem foregående år.

I årsregnskabet bemærkes det, at salgene af stamspillerne Yann Bisseck til Inter og Thomas Kristensen til Udinese samt stortalentet Adam Daghim til RB Salzburg er væsentlige faktorer for overskuddet.

Samtidig øgede AGF indtjeningen på salg af sponsorater, entreindtægter og tv-indtægter. Klubben nåede blandt andet frem til pokalfinalen og deltog også kortvarigt i europæisk fodbold.

Klubbens personaleomkostninger steg med cirka 18 millioner kroner i det seneste regnskabsår. Det henføres blandt andet til øgede investeringer i den sportslige afdeling.

Bestyrelsesformand Lars Fournais glæder sig over regnskabet.

– Årets resultat er meget tilfredsstillende og vidner om, at vi er på rette spor både sportsligt og kommercielt.

– Det historisk høje millionoverskud giver os den nødvendige økonomiske ballast til fortsat at styrke den sportslige sektor, sideløbende med at vi investerer massivt i store infrastrukturelle projekter, der skal udvikle vores forretning yderligere og bringe os op blandt de bedste fodboldklubber i Skandinavien, siger Lars Fournais.

Også direktør Jacob Nielsen udtrykker tilfredshed med årsregnskabet.

Begge bemærker dog, at AGF går en udfordrende tid i møde, når klubben tvinges væk fra Ceres Park på grund af ombygning.

Blandt andet derfor forventer klubben i indeværende regnskabsår, 2024/25, et underskud i lejet 20-40 millioner kroner.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Wayne Rooney vild med dansk angriber

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’



LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Bo Svensson med hård kritik

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback