På fodboldbanen peger pilen op for AGF, og det samme er tilfældet for bundlinjen i klubben.
For sjette år i træk kan det aarhusianske fodboldflagskib præsentere et tocifret millionoverskud, men overskuddet i regnskabsåret 2023/24 er af en helt anden kaliber end tidligere.
Selskabet bag fodboldklubben tjente således 76 millioner kroner. Det fremgår af klubbens årsregnskab. Det er fem millioner kroner mere end det samlede overskud for de fem foregående år.
I årsregnskabet bemærkes det, at salgene af stamspillerne Yann Bisseck til Inter og Thomas Kristensen til Udinese samt stortalentet Adam Daghim til RB Salzburg er væsentlige faktorer for overskuddet.
Samtidig øgede AGF indtjeningen på salg af sponsorater, entreindtægter og tv-indtægter. Klubben nåede blandt andet frem til pokalfinalen og deltog også kortvarigt i europæisk fodbold.
Klubbens personaleomkostninger steg med cirka 18 millioner kroner i det seneste regnskabsår. Det henføres blandt andet til øgede investeringer i den sportslige afdeling.
Bestyrelsesformand Lars Fournais glæder sig over regnskabet.
– Årets resultat er meget tilfredsstillende og vidner om, at vi er på rette spor både sportsligt og kommercielt.
– Det historisk høje millionoverskud giver os den nødvendige økonomiske ballast til fortsat at styrke den sportslige sektor, sideløbende med at vi investerer massivt i store infrastrukturelle projekter, der skal udvikle vores forretning yderligere og bringe os op blandt de bedste fodboldklubber i Skandinavien, siger Lars Fournais.
Også direktør Jacob Nielsen udtrykker tilfredshed med årsregnskabet.
Begge bemærker dog, at AGF går en udfordrende tid i møde, når klubben tvinges væk fra Ceres Park på grund af ombygning.
Blandt andet derfor forventer klubben i indeværende regnskabsår, 2024/25, et underskud i lejet 20-40 millioner kroner.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Smider Salah-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TIPSBLADETS DOM