På fodboldbanen peger pilen op for AGF, og det samme er tilfældet for bundlinjen i klubben.
For sjette år i træk kan det aarhusianske fodboldflagskib præsentere et tocifret millionoverskud, men overskuddet i regnskabsåret 2023/24 er af en helt anden kaliber end tidligere.
Selskabet bag fodboldklubben tjente således 76 millioner kroner. Det fremgår af klubbens årsregnskab. Det er fem millioner kroner mere end det samlede overskud for de fem foregående år.
I årsregnskabet bemærkes det, at salgene af stamspillerne Yann Bisseck til Inter og Thomas Kristensen til Udinese samt stortalentet Adam Daghim til RB Salzburg er væsentlige faktorer for overskuddet.
Samtidig øgede AGF indtjeningen på salg af sponsorater, entreindtægter og tv-indtægter. Klubben nåede blandt andet frem til pokalfinalen og deltog også kortvarigt i europæisk fodbold.
Klubbens personaleomkostninger steg med cirka 18 millioner kroner i det seneste regnskabsår. Det henføres blandt andet til øgede investeringer i den sportslige afdeling.
Bestyrelsesformand Lars Fournais glæder sig over regnskabet.
– Årets resultat er meget tilfredsstillende og vidner om, at vi er på rette spor både sportsligt og kommercielt.
– Det historisk høje millionoverskud giver os den nødvendige økonomiske ballast til fortsat at styrke den sportslige sektor, sideløbende med at vi investerer massivt i store infrastrukturelle projekter, der skal udvikle vores forretning yderligere og bringe os op blandt de bedste fodboldklubber i Skandinavien, siger Lars Fournais.
Også direktør Jacob Nielsen udtrykker tilfredshed med årsregnskabet.
Begge bemærker dog, at AGF går en udfordrende tid i møde, når klubben tvinges væk fra Ceres Park på grund af ombygning.
Blandt andet derfor forventer klubben i indeværende regnskabsår, 2024/25, et underskud i lejet 20-40 millioner kroner.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
USA – Australien
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
OPTAKT