Ceres Park (Tipsbladet): AGF spillede sig søndag aften op på Superligaens førsteplads for første gang siden 2009, efter at holdet fik 1-1 i et intenst opgør mod FC København.
Der var knald på i det meste af kampen, hvor spillet bølgede frem og tilbage mellem de to mandskaber, der begge kæmpede for at komme op på ligaens førsteplads inden landsholdspausen.
En af kampens helt store spillere var AGF's Henrik Dalsgaard, der endnu en gang spillede fremragende og blev kampafgørende med sin udlignende scoring i starten af anden halvleg efter et hjørnespark fra Gift Links, som ikke kunne have lagt bedre.
Den tidligere landsholdsspiller var derfor meget tilfreds efter kampen.
– Jeg synes, vi gør, hvad vi skal; det var lige marginalerne, der gjorde, at vi ikke fik prikket en mere ind. Jeg synes, vi får lagt det pres, som vi gerne vil, efter vi kommer bagud med 1-0. Vi kigger os ikke tilbage og responderer ret godt på at komme bagud – ja, et point må vi nøjes med i dag, siger Henrik Dalsgaard efter kampen til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.
Henrik Dalsgaard har i denne sæson bøvlet lidt med fysikken, hvilket har holdt ham ude af flere kampe for AGF, men nu er han ifølge sig selv tilbage i topform.
– Det går skidegodt. Jeg kom måske tilbage lidt hurtigere, end jeg havde regnet med, så det er selvfølgelig dejligt, at min lidt ældre krop har reageret sådan.
Forsvarspilleren skiftede i sommer de forsvarende mestre, FC Midtjylland, ud med AGF, så det er ikke fremmed for ham, at han efter kampen blev stillet spørgsmål om, hvordan det er at være nummer ét i Superligaen.
– Jeg hader, når I bringer det op (at AGF er en kandidat til mesterskabet, red.), især så tidligt på sæsonen. Der er simpelthen så mange kampe, så hvis vi smider det væk i næste kamp igen, står vi og kan ligge nummer, jeg ved ikke hvad.
– Det er simpelthen så tæt. Så det er slet ikke det, der er vores fokus. Vores fokus er selvfølgelig at ligge så højt som muligt, og nu ligger vi nummer et, og det er superdejligt, men vi ved også, at der er rigtig mange kampe endnu.
AGF indleder sit forsvar af førstepladsen mod FC Nordsjælland, når Superligaen igen starter op på den anden side af landsholdspausen.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER