Ceres Park (Tipsbladet): AGF spillede sig søndag aften op på Superligaens førsteplads for første gang siden 2009, efter at holdet fik 1-1 i et intenst opgør mod FC København.
Der var knald på i det meste af kampen, hvor spillet bølgede frem og tilbage mellem de to mandskaber, der begge kæmpede for at komme op på ligaens førsteplads inden landsholdspausen.
En af kampens helt store spillere var AGF's Henrik Dalsgaard, der endnu en gang spillede fremragende og blev kampafgørende med sin udlignende scoring i starten af anden halvleg efter et hjørnespark fra Gift Links, som ikke kunne have lagt bedre.
Den tidligere landsholdsspiller var derfor meget tilfreds efter kampen.
– Jeg synes, vi gør, hvad vi skal; det var lige marginalerne, der gjorde, at vi ikke fik prikket en mere ind. Jeg synes, vi får lagt det pres, som vi gerne vil, efter vi kommer bagud med 1-0. Vi kigger os ikke tilbage og responderer ret godt på at komme bagud – ja, et point må vi nøjes med i dag, siger Henrik Dalsgaard efter kampen til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.
Henrik Dalsgaard har i denne sæson bøvlet lidt med fysikken, hvilket har holdt ham ude af flere kampe for AGF, men nu er han ifølge sig selv tilbage i topform.
– Det går skidegodt. Jeg kom måske tilbage lidt hurtigere, end jeg havde regnet med, så det er selvfølgelig dejligt, at min lidt ældre krop har reageret sådan.
Forsvarspilleren skiftede i sommer de forsvarende mestre, FC Midtjylland, ud med AGF, så det er ikke fremmed for ham, at han efter kampen blev stillet spørgsmål om, hvordan det er at være nummer ét i Superligaen.
– Jeg hader, når I bringer det op (at AGF er en kandidat til mesterskabet, red.), især så tidligt på sæsonen. Der er simpelthen så mange kampe, så hvis vi smider det væk i næste kamp igen, står vi og kan ligge nummer, jeg ved ikke hvad.
– Det er simpelthen så tæt. Så det er slet ikke det, der er vores fokus. Vores fokus er selvfølgelig at ligge så højt som muligt, og nu ligger vi nummer et, og det er superdejligt, men vi ved også, at der er rigtig mange kampe endnu.
AGF indleder sit forsvar af førstepladsen mod FC Nordsjælland, når Superligaen igen starter op på den anden side af landsholdspausen.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
– Han fik et lortetilbud fra OB
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
Højlund stjæler overskrifter
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER