AGF-profil: Jeg hader, når I bringer det op!

Henrik Dalsgaard er ikke begejstret for, at AGF lige nu bliver talt ind i kampen om det danske mesterskab, selvom han naturligvis er glad for, at klubben lige nu fører Superligaen.



Ceres Park (Tipsbladet): AGF spillede sig søndag aften op på Superligaens førsteplads for første gang siden 2009, efter at holdet fik 1-1 i et intenst opgør mod FC København.

Der var knald på i det meste af kampen, hvor spillet bølgede frem og tilbage mellem de to mandskaber, der begge kæmpede for at komme op på ligaens førsteplads inden landsholdspausen.

En af kampens helt store spillere var AGF's Henrik Dalsgaard, der endnu en gang spillede fremragende og blev kampafgørende med sin udlignende scoring i starten af anden halvleg efter et hjørnespark fra Gift Links, som ikke kunne have lagt bedre.

Den tidligere landsholdsspiller var derfor meget tilfreds efter kampen.

– Jeg synes, vi gør, hvad vi skal; det var lige marginalerne, der gjorde, at vi ikke fik prikket en mere ind. Jeg synes, vi får lagt det pres, som vi gerne vil, efter vi kommer bagud med 1-0. Vi kigger os ikke tilbage og responderer ret godt på at komme bagud – ja, et point må vi nøjes med i dag, siger Henrik Dalsgaard efter kampen til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.

Henrik Dalsgaard har i denne sæson bøvlet lidt med fysikken, hvilket har holdt ham ude af flere kampe for AGF, men nu er han ifølge sig selv tilbage i topform.

– Det går skidegodt. Jeg kom måske tilbage lidt hurtigere, end jeg havde regnet med, så det er selvfølgelig dejligt, at min lidt ældre krop har reageret sådan.

Forsvarspilleren skiftede i sommer de forsvarende mestre, FC Midtjylland, ud med AGF, så det er ikke fremmed for ham, at han efter kampen blev stillet spørgsmål om, hvordan det er at være nummer ét i Superligaen.

– Jeg hader, når I bringer det op (at AGF er en kandidat til mesterskabet, red.), især så tidligt på sæsonen. Der er simpelthen så mange kampe, så hvis vi smider det væk i næste kamp igen, står vi og kan ligge nummer, jeg ved ikke hvad.

– Det er simpelthen så tæt. Så det er slet ikke det, der er vores fokus. Vores fokus er selvfølgelig at ligge så højt som muligt, og nu ligger vi nummer et, og det er superdejligt, men vi ved også, at der er rigtig mange kampe endnu.

AGF indleder sit forsvar af førstepladsen mod FC Nordsjælland, når Superligaen igen starter op på den anden side af landsholdspausen.





Grundspillets hold i Superligaen 25/26




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Det er tæt på uforklarligt’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC København-fans raser

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Voldsomt skænderi i FC København

Henter kæmpe Superliga-flop

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB