AGF-profil: Jeg hader, når I bringer det op!

Henrik Dalsgaard er ikke begejstret for, at AGF lige nu bliver talt ind i kampen om det danske mesterskab, selvom han naturligvis er glad for, at klubben lige nu fører Superligaen.



Ceres Park (Tipsbladet): AGF spillede sig søndag aften op på Superligaens førsteplads for første gang siden 2009, efter at holdet fik 1-1 i et intenst opgør mod FC København.

Der var knald på i det meste af kampen, hvor spillet bølgede frem og tilbage mellem de to mandskaber, der begge kæmpede for at komme op på ligaens førsteplads inden landsholdspausen.

En af kampens helt store spillere var AGF's Henrik Dalsgaard, der endnu en gang spillede fremragende og blev kampafgørende med sin udlignende scoring i starten af anden halvleg efter et hjørnespark fra Gift Links, som ikke kunne have lagt bedre.

Den tidligere landsholdsspiller var derfor meget tilfreds efter kampen.

– Jeg synes, vi gør, hvad vi skal; det var lige marginalerne, der gjorde, at vi ikke fik prikket en mere ind. Jeg synes, vi får lagt det pres, som vi gerne vil, efter vi kommer bagud med 1-0. Vi kigger os ikke tilbage og responderer ret godt på at komme bagud – ja, et point må vi nøjes med i dag, siger Henrik Dalsgaard efter kampen til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.

Henrik Dalsgaard har i denne sæson bøvlet lidt med fysikken, hvilket har holdt ham ude af flere kampe for AGF, men nu er han ifølge sig selv tilbage i topform.

– Det går skidegodt. Jeg kom måske tilbage lidt hurtigere, end jeg havde regnet med, så det er selvfølgelig dejligt, at min lidt ældre krop har reageret sådan.

Forsvarspilleren skiftede i sommer de forsvarende mestre, FC Midtjylland, ud med AGF, så det er ikke fremmed for ham, at han efter kampen blev stillet spørgsmål om, hvordan det er at være nummer ét i Superligaen.

– Jeg hader, når I bringer det op (at AGF er en kandidat til mesterskabet, red.), især så tidligt på sæsonen. Der er simpelthen så mange kampe, så hvis vi smider det væk i næste kamp igen, står vi og kan ligge nummer, jeg ved ikke hvad.

– Det er simpelthen så tæt. Så det er slet ikke det, der er vores fokus. Vores fokus er selvfølgelig at ligge så højt som muligt, og nu ligger vi nummer et, og det er superdejligt, men vi ved også, at der er rigtig mange kampe endnu.

AGF indleder sit forsvar af førstepladsen mod FC Nordsjælland, når Superligaen igen starter op på den anden side af landsholdspausen.





Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Brasiliansk VM-mavepuster

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Monsterbud på vej

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medier sender ham hjem til AGF

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser