AGF-profil: Jeg hader, når I bringer det op!

Henrik Dalsgaard er ikke begejstret for, at AGF lige nu bliver talt ind i kampen om det danske mesterskab, selvom han naturligvis er glad for, at klubben lige nu fører Superligaen.



Ceres Park (Tipsbladet): AGF spillede sig søndag aften op på Superligaens førsteplads for første gang siden 2009, efter at holdet fik 1-1 i et intenst opgør mod FC København.

Der var knald på i det meste af kampen, hvor spillet bølgede frem og tilbage mellem de to mandskaber, der begge kæmpede for at komme op på ligaens førsteplads inden landsholdspausen.

En af kampens helt store spillere var AGF's Henrik Dalsgaard, der endnu en gang spillede fremragende og blev kampafgørende med sin udlignende scoring i starten af anden halvleg efter et hjørnespark fra Gift Links, som ikke kunne have lagt bedre.

Den tidligere landsholdsspiller var derfor meget tilfreds efter kampen.

– Jeg synes, vi gør, hvad vi skal; det var lige marginalerne, der gjorde, at vi ikke fik prikket en mere ind. Jeg synes, vi får lagt det pres, som vi gerne vil, efter vi kommer bagud med 1-0. Vi kigger os ikke tilbage og responderer ret godt på at komme bagud – ja, et point må vi nøjes med i dag, siger Henrik Dalsgaard efter kampen til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse.

Henrik Dalsgaard har i denne sæson bøvlet lidt med fysikken, hvilket har holdt ham ude af flere kampe for AGF, men nu er han ifølge sig selv tilbage i topform.

– Det går skidegodt. Jeg kom måske tilbage lidt hurtigere, end jeg havde regnet med, så det er selvfølgelig dejligt, at min lidt ældre krop har reageret sådan.

Forsvarspilleren skiftede i sommer de forsvarende mestre, FC Midtjylland, ud med AGF, så det er ikke fremmed for ham, at han efter kampen blev stillet spørgsmål om, hvordan det er at være nummer ét i Superligaen.

– Jeg hader, når I bringer det op (at AGF er en kandidat til mesterskabet, red.), især så tidligt på sæsonen. Der er simpelthen så mange kampe, så hvis vi smider det væk i næste kamp igen, står vi og kan ligge nummer, jeg ved ikke hvad.

– Det er simpelthen så tæt. Så det er slet ikke det, der er vores fokus. Vores fokus er selvfølgelig at ligge så højt som muligt, og nu ligger vi nummer et, og det er superdejligt, men vi ved også, at der er rigtig mange kampe endnu.

AGF indleder sit forsvar af førstepladsen mod FC Nordsjælland, når Superligaen igen starter op på den anden side af landsholdspausen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’