AGF skuffede fælt i Slovenien torsdag aften, og dermed er aarhusianerne færdige i kvalifikationen til Europa League.
På udebane tabte AGF 0-3 mod NS Mura, der ellers virkede som en modstander, som AGF havde ganske godt styr på i store dele af kampen i Slovenien.
Faktum er dog, at AGF nu kan kigge langt efter et opgør mod PSV Eindhoven i Aarhus i tredje runde i næste uge.
Anfører Niklas Backman var tilbage i startopstillingen i det centrale forsvar hos AGF, hvilket sendte unge Sebastian Hausner på bænken.
For Backman blev det en uheldig aften, da han var direkte impliceret i slovenernes scoring til 2-0 i anden halvleg.
Backman ville heade tilbage til målmand William Eskelinen, men han ramte bolden helt skævt, så den endte for fødderne af en modstander, der scorede.
AGF vandt i første runde 5-2 over finske FC Honka, hvilket var aarhusianernes første europæiske kamp siden 2012.
AGF var egentlig fint med i det meste af første halvleg og holdt slovenerne væk fra store chancer i den første halve time.
Hjemmeholdet var først farlig for alvor efter 35 minutter, og William Eskelinen reddede flot.
Kort efter gik det dog galt for gæsterne, da et lumsk indlæg fik lov at passere igennem AGF-forsvaret. Muras Jan Gorenc kastede sig frem og sparkede bolden i mål til 1-0.
Kort forinden måtte sydafrikanske Gift Links forlade opgøret med en skade, og AGF-træner David Nielsen sendte Søren Tengstedt på banen.
AGF producerede også lidt chancer i den første halve time, og Patrick Olsen havde et godt forsøg, som Mura-keeper Matko Obradovic dog klarede.
Uden mål gik aarhusianerne til pause bagud 0-1, men der var ikke spillet mere end et minut, før Bror Blume forsøgte sig fra distancen.
AGF pressede naturligt på for en udligning, men ledte efter skarpheden og med en halv time igen var stillingen stadig 0-1.
AGF skabte ikke chance på chance, men det virkede som en opgave, der kunne og burde løses. Men så gik klappen ned for Niklas Backman, og han forærede nærmest slovenerne scoringen til 2-0 efter 72. minutter.
Da den svenske forsvarsspiller ville heade bolden tilbage til sin målmand, endte den i stedet for fødderne af Kevin Zizek, der snød Eskelinen og sendte bolden i mål til 2-0 til Mura.
I overtiden blev AGF så nærmest ydmyget, da Zizek efter et indlæg scorede med hælen til 3-0 til slovenerne.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste venstrekanter
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Forlænger med to Superliga-talenter
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
City-ejer sælger klub
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
