AGF skuffer i Slovenien og er færdig i Europa League

AGF tabte hele 0-3 i Slovenien i Europa League-kvalifikationen, da NS Mura hjemme slog aarhusianerne.



AGF skuffede fælt i Slovenien torsdag aften, og dermed er aarhusianerne færdige i kvalifikationen til Europa League.

På udebane tabte AGF 0-3 mod NS Mura, der ellers virkede som en modstander, som AGF havde ganske godt styr på i store dele af kampen i Slovenien.

Faktum er dog, at AGF nu kan kigge langt efter et opgør mod PSV Eindhoven i Aarhus i tredje runde i næste uge.

Anfører Niklas Backman var tilbage i startopstillingen i det centrale forsvar hos AGF, hvilket sendte unge Sebastian Hausner på bænken.

For Backman blev det en uheldig aften, da han var direkte impliceret i slovenernes scoring til 2-0 i anden halvleg.

Backman ville heade tilbage til målmand William Eskelinen, men han ramte bolden helt skævt, så den endte for fødderne af en modstander, der scorede.

AGF vandt i første runde 5-2 over finske FC Honka, hvilket var aarhusianernes første europæiske kamp siden 2012.

AGF var egentlig fint med i det meste af første halvleg og holdt slovenerne væk fra store chancer i den første halve time.

Hjemmeholdet var først farlig for alvor efter 35 minutter, og William Eskelinen reddede flot.

Kort efter gik det dog galt for gæsterne, da et lumsk indlæg fik lov at passere igennem AGF-forsvaret. Muras Jan Gorenc kastede sig frem og sparkede bolden i mål til 1-0.

Kort forinden måtte sydafrikanske Gift Links forlade opgøret med en skade, og AGF-træner David Nielsen sendte Søren Tengstedt på banen.

AGF producerede også lidt chancer i den første halve time, og Patrick Olsen havde et godt forsøg, som Mura-keeper Matko Obradovic dog klarede.

Uden mål gik aarhusianerne til pause bagud 0-1, men der var ikke spillet mere end et minut, før Bror Blume forsøgte sig fra distancen.

AGF pressede naturligt på for en udligning, men ledte efter skarpheden og med en halv time igen var stillingen stadig 0-1.

AGF skabte ikke chance på chance, men det virkede som en opgave, der kunne og burde løses. Men så gik klappen ned for Niklas Backman, og han forærede nærmest slovenerne scoringen til 2-0 efter 72. minutter.

Da den svenske forsvarsspiller ville heade bolden tilbage til sin målmand, endte den i stedet for fødderne af Kevin Zizek, der snød Eskelinen og sendte bolden i mål til 2-0 til Mura.

I overtiden blev AGF så nærmest ydmyget, da Zizek efter et indlæg scorede med hælen til 3-0 til slovenerne.

/ritzau/







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Brian Riemer giver råd til storklub

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Højlund med helterolle for Napoli

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

FC Barcelona trækker sig fra turnering



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Til tider virkede han modløs og opgivende

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske