AGF skuffede fælt i Slovenien torsdag aften, og dermed er aarhusianerne færdige i kvalifikationen til Europa League.
På udebane tabte AGF 0-3 mod NS Mura, der ellers virkede som en modstander, som AGF havde ganske godt styr på i store dele af kampen i Slovenien.
Faktum er dog, at AGF nu kan kigge langt efter et opgør mod PSV Eindhoven i Aarhus i tredje runde i næste uge.
Anfører Niklas Backman var tilbage i startopstillingen i det centrale forsvar hos AGF, hvilket sendte unge Sebastian Hausner på bænken.
For Backman blev det en uheldig aften, da han var direkte impliceret i slovenernes scoring til 2-0 i anden halvleg.
Backman ville heade tilbage til målmand William Eskelinen, men han ramte bolden helt skævt, så den endte for fødderne af en modstander, der scorede.
AGF vandt i første runde 5-2 over finske FC Honka, hvilket var aarhusianernes første europæiske kamp siden 2012.
AGF var egentlig fint med i det meste af første halvleg og holdt slovenerne væk fra store chancer i den første halve time.
Hjemmeholdet var først farlig for alvor efter 35 minutter, og William Eskelinen reddede flot.
Kort efter gik det dog galt for gæsterne, da et lumsk indlæg fik lov at passere igennem AGF-forsvaret. Muras Jan Gorenc kastede sig frem og sparkede bolden i mål til 1-0.
Kort forinden måtte sydafrikanske Gift Links forlade opgøret med en skade, og AGF-træner David Nielsen sendte Søren Tengstedt på banen.
AGF producerede også lidt chancer i den første halve time, og Patrick Olsen havde et godt forsøg, som Mura-keeper Matko Obradovic dog klarede.
Uden mål gik aarhusianerne til pause bagud 0-1, men der var ikke spillet mere end et minut, før Bror Blume forsøgte sig fra distancen.
AGF pressede naturligt på for en udligning, men ledte efter skarpheden og med en halv time igen var stillingen stadig 0-1.
AGF skabte ikke chance på chance, men det virkede som en opgave, der kunne og burde løses. Men så gik klappen ned for Niklas Backman, og han forærede nærmest slovenerne scoringen til 2-0 efter 72. minutter.
Da den svenske forsvarsspiller ville heade bolden tilbage til sin målmand, endte den i stedet for fødderne af Kevin Zizek, der snød Eskelinen og sendte bolden i mål til 2-0 til Mura.
I overtiden blev AGF så nærmest ydmyget, da Zizek efter et indlæg scorede med hælen til 3-0 til slovenerne.
/ritzau/
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
– Velkommen hjem Andreas Christensen
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Voldsomt transferønske til FCK
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
AGF på rov i Hobro IK
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
EKSKLUSIVT
