AGF-spiller udgiver roman

Jimmy Høyer har ved siden af livet som professionel fodboldspiller i AGF kastet sig ud i forfattergerningen og er klar med skønlitterær roman.



Masser af fodboldspillere har gennem tiden lagt navn til bogudgivelser, men det er de færreste, der selv har siddet bag tastaturet. Og endnu færre har kastet sig ud i den skønlitterære genre. Men AGF-spilleren Jimmy Høyer skiller sig ud fra gruppen og har gennem det seneste år arbejdet på sin første roman, der bærer titlen: Intethedens bristede illusioner.

– Jeg er er cand. mag. i Nordisk Sprog & Litteratur med sidefag i Filosofi fra Aarhus Universitet. Jeg har selvfølgelig skrevet masser af opgaver på universitetet som aldrig har været udgivet, men sideløbende har jeg gennem de sidste 4-5 år haft en idekasse, hvor jeg har samlet materiale til at udgive en roman, siger Jimmy Høyer til TIPS-bladet.

Jimmy Høyer har ikke været inde omkring førsteholdet i denne sæson men er samlet noteret for ni SAS Liga-kampe for den århusianske klub og havde også flere optrædener i 1. division.

Den færdige roman er sendt til forskellige forlag, hvor flere endnu mangler at give fodboldspilleren svar omkring en mulig udgivelse.
At man som fodboldspiller skiller sig ud, når man kaster sig over en mere akademisk tilgang til livet en overvejende træning, kamp og autografskrivning har Jimmy Høyer også mærket blandt sine holdkammerater.

– Nu kender de mig efterhånden, men der har sikkert været mange, der har ment, at jeg var en sær snegl. Det er ikke altid, at jeg har gidet deltage i deres fælles Champions League-aftener eller PlayStation-aftener. Jeg har i stedet valgt at blive hjemme for at læse i en god bog. Men nu er der mange, som spørger til, hvordan det går med bogen, så efterhånden er de blevet oprigtigt interesseret.

30-årige Jimmy Høyer er fortrinsvis forsvarsspiller men har også været brugt på midtbanen. Han er på kontrakt i AGF frem til sommer og har tidligere spillet i Århus Fremad og AaB.

Læs mere om Jimmy Høyers forfatterskab i TIPS-bladet Midtuge – på gaden tirsdag.



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Jacob Neestrup spøger i denne klub

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Brøndby afvist

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

OB-boss med spændende transferbesked

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Neestrup erkender FCM-misundelse

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Storhylder Christian Nørgaard

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Conrad Harder assisterer i nederlag

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet