AGF-spiller udgiver roman

Jimmy Høyer har ved siden af livet som professionel fodboldspiller i AGF kastet sig ud i forfattergerningen og er klar med skønlitterær roman.



Masser af fodboldspillere har gennem tiden lagt navn til bogudgivelser, men det er de færreste, der selv har siddet bag tastaturet. Og endnu færre har kastet sig ud i den skønlitterære genre. Men AGF-spilleren Jimmy Høyer skiller sig ud fra gruppen og har gennem det seneste år arbejdet på sin første roman, der bærer titlen: Intethedens bristede illusioner.

– Jeg er er cand. mag. i Nordisk Sprog & Litteratur med sidefag i Filosofi fra Aarhus Universitet. Jeg har selvfølgelig skrevet masser af opgaver på universitetet som aldrig har været udgivet, men sideløbende har jeg gennem de sidste 4-5 år haft en idekasse, hvor jeg har samlet materiale til at udgive en roman, siger Jimmy Høyer til TIPS-bladet.

Jimmy Høyer har ikke været inde omkring førsteholdet i denne sæson men er samlet noteret for ni SAS Liga-kampe for den århusianske klub og havde også flere optrædener i 1. division.

Den færdige roman er sendt til forskellige forlag, hvor flere endnu mangler at give fodboldspilleren svar omkring en mulig udgivelse.
At man som fodboldspiller skiller sig ud, når man kaster sig over en mere akademisk tilgang til livet en overvejende træning, kamp og autografskrivning har Jimmy Høyer også mærket blandt sine holdkammerater.

– Nu kender de mig efterhånden, men der har sikkert været mange, der har ment, at jeg var en sær snegl. Det er ikke altid, at jeg har gidet deltage i deres fælles Champions League-aftener eller PlayStation-aftener. Jeg har i stedet valgt at blive hjemme for at læse i en god bog. Men nu er der mange, som spørger til, hvordan det går med bogen, så efterhånden er de blevet oprigtigt interesseret.

30-årige Jimmy Høyer er fortrinsvis forsvarsspiller men har også været brugt på midtbanen. Han er på kontrakt i AGF frem til sommer og har tidligere spillet i Århus Fremad og AaB.

Læs mere om Jimmy Høyers forfatterskab i TIPS-bladet Midtuge – på gaden tirsdag.



Hård udmelding fra Thomas Frank

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Målkongen Biereth på vild liste

Nu kan han spille for FC København

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Medier fælder dom over Dorgu

Falske Brøndby-rygter i omløb

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Trist melding om Emil Højlund

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Stor hæder til Suzuki

De vil købe FC Midtjylland-profil

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Her er Superligaens bedste stadion

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Nordfransk point i Sydfrankrig

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres