AGF-spiller udgiver roman

Jimmy Høyer har ved siden af livet som professionel fodboldspiller i AGF kastet sig ud i forfattergerningen og er klar med skønlitterær roman.



Masser af fodboldspillere har gennem tiden lagt navn til bogudgivelser, men det er de færreste, der selv har siddet bag tastaturet. Og endnu færre har kastet sig ud i den skønlitterære genre. Men AGF-spilleren Jimmy Høyer skiller sig ud fra gruppen og har gennem det seneste år arbejdet på sin første roman, der bærer titlen: Intethedens bristede illusioner.

– Jeg er er cand. mag. i Nordisk Sprog & Litteratur med sidefag i Filosofi fra Aarhus Universitet. Jeg har selvfølgelig skrevet masser af opgaver på universitetet som aldrig har været udgivet, men sideløbende har jeg gennem de sidste 4-5 år haft en idekasse, hvor jeg har samlet materiale til at udgive en roman, siger Jimmy Høyer til TIPS-bladet.

Jimmy Høyer har ikke været inde omkring førsteholdet i denne sæson men er samlet noteret for ni SAS Liga-kampe for den århusianske klub og havde også flere optrædener i 1. division.

Den færdige roman er sendt til forskellige forlag, hvor flere endnu mangler at give fodboldspilleren svar omkring en mulig udgivelse.
At man som fodboldspiller skiller sig ud, når man kaster sig over en mere akademisk tilgang til livet en overvejende træning, kamp og autografskrivning har Jimmy Høyer også mærket blandt sine holdkammerater.

– Nu kender de mig efterhånden, men der har sikkert været mange, der har ment, at jeg var en sær snegl. Det er ikke altid, at jeg har gidet deltage i deres fælles Champions League-aftener eller PlayStation-aftener. Jeg har i stedet valgt at blive hjemme for at læse i en god bog. Men nu er der mange, som spørger til, hvordan det går med bogen, så efterhånden er de blevet oprigtigt interesseret.

30-årige Jimmy Høyer er fortrinsvis forsvarsspiller men har også været brugt på midtbanen. Han er på kontrakt i AGF frem til sommer og har tidligere spillet i Århus Fremad og AaB.

Læs mere om Jimmy Høyers forfatterskab i TIPS-bladet Midtuge – på gaden tirsdag.



Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

FC København-handling går verden rundt 

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

FCM viser interesse for dyr Dortmund-spiller

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Endelig er der godt nyt!

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Martin Spelmann stopper – det skal han nu

Kasper Hjulmand taber storkamp

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

Legende om Højlund: Her er problemet

Uanmeldt besøg: Brøndby-stjerner udtaget til test

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Manchester United henter comebacksejr

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler

Jesper Sørensen og co. finaleklar

Her kan du se AGF mod FC København