AGF-stjerne afslører: Jeg har en frikøbsklausul

Manden fra den bagerste kæde afslører i et større interview, at han har en frikøbsklausul i sin kontrakt med Superliga-klubben.



Der var enorm interesse for Yann Aurel Bisseck i løbet af vinterens transfervindue. 

Blandt andet ville Frankurt gerne købe den 22-årige tysker. Men AGF valgte ikke at sælge Superliga-stjernen. 

På et tidspunkt kan der dog lande et bud på Stig Inge Bjørnebyes bord, som Aarhus-klubben ikke kan sige nej til. 

AGF-stjernen har nemlig en frikøbsklausul i sin kontrakt. Det afslører han i et interview med Sky Sports i Tyskland. 

– Jeg har en frikøbsklausul i Danmark. Der var nogle interesserede klubber i vinter, og nogle af dem var meget aktive. Eksempelvis Eintracht Frankfurt. Jeg har skabt en interesse, og det er en positiv feedback samt en kæmpe motivation, siger Yann Aurel Bisseck og fortsætter:  

– Jeg tror, det mislykkedes på grund af økonomiske problemer. Jeg forstår begge sider. Hvis spilleren har en frikøbsklausul, vil du have lidt flere penge om vinteren. Og på det tidspunkt spillede vi stadig om pladserne til mesterskabsspillet. 

– Det er også et kompliment til mig, når klubben siger, at de har brug for spilleren for at nå deres mål. 

Flere internationale medier spekulerer i, om frikøbsklausulen bliver aktiviteret til sommer. Det skyldes hovedsageligt, at forsvarsstjernen siger, at Superliga-klubben ønskede lidt flere penge i vinter grundet klausulen. 

Det helt store spørgsmål er selvfølgelig nu, hvad frikøbsklausulen lyder på. I skrivende stund har Yann Aurel Bisseck kontrakt med AGF frem til sommeren 2026. 







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Sætter klar målsætning



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Peter Graulund med hård Superliga-dom



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Han er ny landstræner for Italien

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Diant Ramaj skal videre

Vil ikke juble i Parken

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen