AGF-stjerne afslører: Jeg har en frikøbsklausul

Manden fra den bagerste kæde afslører i et større interview, at han har en frikøbsklausul i sin kontrakt med Superliga-klubben.



Der var enorm interesse for Yann Aurel Bisseck i løbet af vinterens transfervindue. 

Blandt andet ville Frankurt gerne købe den 22-årige tysker. Men AGF valgte ikke at sælge Superliga-stjernen. 

På et tidspunkt kan der dog lande et bud på Stig Inge Bjørnebyes bord, som Aarhus-klubben ikke kan sige nej til. 

AGF-stjernen har nemlig en frikøbsklausul i sin kontrakt. Det afslører han i et interview med Sky Sports i Tyskland. 

– Jeg har en frikøbsklausul i Danmark. Der var nogle interesserede klubber i vinter, og nogle af dem var meget aktive. Eksempelvis Eintracht Frankfurt. Jeg har skabt en interesse, og det er en positiv feedback samt en kæmpe motivation, siger Yann Aurel Bisseck og fortsætter:  

– Jeg tror, det mislykkedes på grund af økonomiske problemer. Jeg forstår begge sider. Hvis spilleren har en frikøbsklausul, vil du have lidt flere penge om vinteren. Og på det tidspunkt spillede vi stadig om pladserne til mesterskabsspillet. 

– Det er også et kompliment til mig, når klubben siger, at de har brug for spilleren for at nå deres mål. 

Flere internationale medier spekulerer i, om frikøbsklausulen bliver aktiviteret til sommer. Det skyldes hovedsageligt, at forsvarsstjernen siger, at Superliga-klubben ønskede lidt flere penge i vinter grundet klausulen. 

Det helt store spørgsmål er selvfølgelig nu, hvad frikøbsklausulen lyder på. I skrivende stund har Yann Aurel Bisseck kontrakt med AGF frem til sommeren 2026. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Fatter intet af Brøndby-bombe

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Premier League-dansker skal have ny manager

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!