AGF-stjerne i kamp mod tiden til Brøndby-brag

AGF-cheftræner Uwe Rösler håber, Nicolai Poulsen kan komme i spil i pokal-kvartfinalerne mod Brøndby IF, og måske endda allerede i søndagens hjemmekamp.



ÅRHUS (Tipsbladet): Man kan mærke uvejret kommende blæsende om nogle timer, mens AGF’erne under Uwe Rösler og trænerteamets ledelse træner formationer og opspilsmønstre.

Forwarden Tobias Bech er ikke med ude på træningsbanen, og de to angribere Youssouph Badji og Richmond Gyamfi bliver instrueret grundigt af trænerne og af Rösler selv.

For selv om vi snart er en uge inde i december, skal der stadig spilles fodbold i Århus, og det kan næsten kun blive et brag med Brøndby IF som modstander på søndag på Ceres Park, der nedrivningen nu er nået længere, og kapaciteten til kampen er under 10.000.

En anden, der er fraværende på træningsbanen, er Nicolai Poulsen.

Han har fysisk træning indenfor i det store træningslokale og har været væk, siden han gik i stykker med en muskelskade i begyndelsen af AGF’s kamp mod FC Nordsjælland i forrige Superliga-runde.

Så meget tyder på, at AGF-midtbanen søndag består af de to sædvanlige ottere Mikael Anderson og Mads Emil Madsen samt norske Kristian Arnstad i sekser-rollen, tre mand Uwe Rösler var særdeles tilfredse med mod Silkeborg IF i søndags.

Men Uwe Rösler har ikke droppet tanken om, at Nicolai Poulsen kan spille en rolle, og måske allerede søndag.

– Jeg ville ikke afskrive ham. Men det bliver i så fald et meget, meget, meget sent kald.

Nicolai Poulsen (til venstre) har været god i AGF og kæmper lige nu for at blive en skade kvit. Foto: Alamy

– Der er ikke kampe tilbage, så det er også et spørgsmål om, hvorvidt vi vil tage en kalkuleret risiko eller ej. Er spilleren klar eller ej? Jeg har ikke vendt det med ham. Jeg koncentrerer mig kun om forberedelserne med de spillere, der er fysisk klar, og så ser vi senere, hvordan han har det. Men oppe i mit hoved er hans ben jo ikke brækket, han er ikke på en klinik. Så han kunne være klar, siger Uwe Rösler, der til gengæld er fuld af fortrøstning på Tobias Bechs vegne.

– Jeg skulle aldrig have sagt til jer, at alle slap gennem kampen [i Silkeborg] uskadt, siger Uwe Rösler med et stort grin, da det lige netop var, hvad Rösler havde sagt søndag aften i Silkeborg til Tipsbladets udsendte og flere andre i lokalet denne torsdag eftermiddag i Århus.

– Han [Tobias Bech] havde så noget med sin hæl dagen efter, og vi sparer ham med tanke på at være klar i weekenden. Jeg er meget sikker på, at han er klar til at spille, siger AGF-cheftræneren.

Århusianerne slog for et år siden netop Brøndby IF i to kampe i pokal-kvartfinalerne.

Så AGF’erne er ikke overraskende i højt humør med udsigt til to nye Brøndby-kampe, efter man slog sidste sæsons Superliga-toer både ude og hjemme i ligaen i efteråret, senest i slut-oktober i en ekstremt dramatisk kamp, hvor Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen og AGF’s svensker Felix Beijmo fik rødt kort af dommeren efter slutfløjtet.

– For mig er det en kamp, hvor vi kan spille på vores DNA og vores styrker. Vi ved, hvad vi skal gøre mod Brøndby, der er et rigtig godt hold, hvilket alle er klar over. Jeg har lige set den seneste kamp igen, og vi var virkelig gode i første halvleg, men de fik stadig en stor chance, da Erik Kahl gled. Men vi var ellers i fuld kontrol. Vi var også gode i anden halvleg, men der brændte Suzuki fra en meters afstand, så det bliver meget spændt, og jeg ser kvartfinalerne som en 180 minutter lang kamp, hvor tingene ikke vil være afgjort efter de første 90 minutter på søndag. Det var de heller ikke i kampene for et år siden, siger Uwe Rösler.

AGF har i denne uge trænet på græs efter at have været kunstgræs i hele sidste uge som forberedelse på kampen i Silkeborg.







LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Fremhæver stort Brøndby-talent

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

22 millioner kroner!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Langer ud efter Peter Sørensen

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Brøndby er de dårligste i Europa

Hugo Ekitike misser VM

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London