AGF-stjerne i kamp mod tiden til Brøndby-brag

AGF-cheftræner Uwe Rösler håber, Nicolai Poulsen kan komme i spil i pokal-kvartfinalerne mod Brøndby IF, og måske endda allerede i søndagens hjemmekamp.



ÅRHUS (Tipsbladet): Man kan mærke uvejret kommende blæsende om nogle timer, mens AGF’erne under Uwe Rösler og trænerteamets ledelse træner formationer og opspilsmønstre.

Forwarden Tobias Bech er ikke med ude på træningsbanen, og de to angribere Youssouph Badji og Richmond Gyamfi bliver instrueret grundigt af trænerne og af Rösler selv.

For selv om vi snart er en uge inde i december, skal der stadig spilles fodbold i Århus, og det kan næsten kun blive et brag med Brøndby IF som modstander på søndag på Ceres Park, der nedrivningen nu er nået længere, og kapaciteten til kampen er under 10.000.

En anden, der er fraværende på træningsbanen, er Nicolai Poulsen.

Han har fysisk træning indenfor i det store træningslokale og har været væk, siden han gik i stykker med en muskelskade i begyndelsen af AGF’s kamp mod FC Nordsjælland i forrige Superliga-runde.

Så meget tyder på, at AGF-midtbanen søndag består af de to sædvanlige ottere Mikael Anderson og Mads Emil Madsen samt norske Kristian Arnstad i sekser-rollen, tre mand Uwe Rösler var særdeles tilfredse med mod Silkeborg IF i søndags.

Men Uwe Rösler har ikke droppet tanken om, at Nicolai Poulsen kan spille en rolle, og måske allerede søndag.

– Jeg ville ikke afskrive ham. Men det bliver i så fald et meget, meget, meget sent kald.

Nicolai Poulsen (til venstre) har været god i AGF og kæmper lige nu for at blive en skade kvit. Foto: Alamy

– Der er ikke kampe tilbage, så det er også et spørgsmål om, hvorvidt vi vil tage en kalkuleret risiko eller ej. Er spilleren klar eller ej? Jeg har ikke vendt det med ham. Jeg koncentrerer mig kun om forberedelserne med de spillere, der er fysisk klar, og så ser vi senere, hvordan han har det. Men oppe i mit hoved er hans ben jo ikke brækket, han er ikke på en klinik. Så han kunne være klar, siger Uwe Rösler, der til gengæld er fuld af fortrøstning på Tobias Bechs vegne.

– Jeg skulle aldrig have sagt til jer, at alle slap gennem kampen [i Silkeborg] uskadt, siger Uwe Rösler med et stort grin, da det lige netop var, hvad Rösler havde sagt søndag aften i Silkeborg til Tipsbladets udsendte og flere andre i lokalet denne torsdag eftermiddag i Århus.

– Han [Tobias Bech] havde så noget med sin hæl dagen efter, og vi sparer ham med tanke på at være klar i weekenden. Jeg er meget sikker på, at han er klar til at spille, siger AGF-cheftræneren.

Århusianerne slog for et år siden netop Brøndby IF i to kampe i pokal-kvartfinalerne.

Så AGF’erne er ikke overraskende i højt humør med udsigt til to nye Brøndby-kampe, efter man slog sidste sæsons Superliga-toer både ude og hjemme i ligaen i efteråret, senest i slut-oktober i en ekstremt dramatisk kamp, hvor Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen og AGF’s svensker Felix Beijmo fik rødt kort af dommeren efter slutfløjtet.

– For mig er det en kamp, hvor vi kan spille på vores DNA og vores styrker. Vi ved, hvad vi skal gøre mod Brøndby, der er et rigtig godt hold, hvilket alle er klar over. Jeg har lige set den seneste kamp igen, og vi var virkelig gode i første halvleg, men de fik stadig en stor chance, da Erik Kahl gled. Men vi var ellers i fuld kontrol. Vi var også gode i anden halvleg, men der brændte Suzuki fra en meters afstand, så det bliver meget spændt, og jeg ser kvartfinalerne som en 180 minutter lang kamp, hvor tingene ikke vil være afgjort efter de første 90 minutter på søndag. Det var de heller ikke i kampene for et år siden, siger Uwe Rösler.

AGF har i denne uge trænet på græs efter at have været kunstgræs i hele sidste uge som forberedelse på kampen i Silkeborg.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kroater får klø i Alsace

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu dukker første historie op

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Barcelona vandt 7-2

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Skal denne angriber nu til Superligaen?

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Troels Bech slår fast: Glem det!

– Ikke for debutanter!

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Barcelona – Newcastle United

Presset træner vil rotere mod FCM

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Enorme Superliga-talenter udtaget

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen