AGF-stjerne i kamp mod tiden til Brøndby-brag

AGF-cheftræner Uwe Rösler håber, Nicolai Poulsen kan komme i spil i pokal-kvartfinalerne mod Brøndby IF, og måske endda allerede i søndagens hjemmekamp.



ÅRHUS (Tipsbladet): Man kan mærke uvejret kommende blæsende om nogle timer, mens AGF’erne under Uwe Rösler og trænerteamets ledelse træner formationer og opspilsmønstre.

Forwarden Tobias Bech er ikke med ude på træningsbanen, og de to angribere Youssouph Badji og Richmond Gyamfi bliver instrueret grundigt af trænerne og af Rösler selv.

For selv om vi snart er en uge inde i december, skal der stadig spilles fodbold i Århus, og det kan næsten kun blive et brag med Brøndby IF som modstander på søndag på Ceres Park, der nedrivningen nu er nået længere, og kapaciteten til kampen er under 10.000.

En anden, der er fraværende på træningsbanen, er Nicolai Poulsen.

Han har fysisk træning indenfor i det store træningslokale og har været væk, siden han gik i stykker med en muskelskade i begyndelsen af AGF’s kamp mod FC Nordsjælland i forrige Superliga-runde.

Så meget tyder på, at AGF-midtbanen søndag består af de to sædvanlige ottere Mikael Anderson og Mads Emil Madsen samt norske Kristian Arnstad i sekser-rollen, tre mand Uwe Rösler var særdeles tilfredse med mod Silkeborg IF i søndags.

Men Uwe Rösler har ikke droppet tanken om, at Nicolai Poulsen kan spille en rolle, og måske allerede søndag.

– Jeg ville ikke afskrive ham. Men det bliver i så fald et meget, meget, meget sent kald.

Nicolai Poulsen (til venstre) har været god i AGF og kæmper lige nu for at blive en skade kvit. Foto: Alamy

– Der er ikke kampe tilbage, så det er også et spørgsmål om, hvorvidt vi vil tage en kalkuleret risiko eller ej. Er spilleren klar eller ej? Jeg har ikke vendt det med ham. Jeg koncentrerer mig kun om forberedelserne med de spillere, der er fysisk klar, og så ser vi senere, hvordan han har det. Men oppe i mit hoved er hans ben jo ikke brækket, han er ikke på en klinik. Så han kunne være klar, siger Uwe Rösler, der til gengæld er fuld af fortrøstning på Tobias Bechs vegne.

– Jeg skulle aldrig have sagt til jer, at alle slap gennem kampen [i Silkeborg] uskadt, siger Uwe Rösler med et stort grin, da det lige netop var, hvad Rösler havde sagt søndag aften i Silkeborg til Tipsbladets udsendte og flere andre i lokalet denne torsdag eftermiddag i Århus.

– Han [Tobias Bech] havde så noget med sin hæl dagen efter, og vi sparer ham med tanke på at være klar i weekenden. Jeg er meget sikker på, at han er klar til at spille, siger AGF-cheftræneren.

Århusianerne slog for et år siden netop Brøndby IF i to kampe i pokal-kvartfinalerne.

Så AGF’erne er ikke overraskende i højt humør med udsigt til to nye Brøndby-kampe, efter man slog sidste sæsons Superliga-toer både ude og hjemme i ligaen i efteråret, senest i slut-oktober i en ekstremt dramatisk kamp, hvor Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen og AGF’s svensker Felix Beijmo fik rødt kort af dommeren efter slutfløjtet.

– For mig er det en kamp, hvor vi kan spille på vores DNA og vores styrker. Vi ved, hvad vi skal gøre mod Brøndby, der er et rigtig godt hold, hvilket alle er klar over. Jeg har lige set den seneste kamp igen, og vi var virkelig gode i første halvleg, men de fik stadig en stor chance, da Erik Kahl gled. Men vi var ellers i fuld kontrol. Vi var også gode i anden halvleg, men der brændte Suzuki fra en meters afstand, så det bliver meget spændt, og jeg ser kvartfinalerne som en 180 minutter lang kamp, hvor tingene ikke vil være afgjort efter de første 90 minutter på søndag. Det var de heller ikke i kampene for et år siden, siger Uwe Rösler.

AGF har i denne uge trænet på græs efter at have været kunstgræs i hele sidste uge som forberedelse på kampen i Silkeborg.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Randers FC – Vejle Boldklub

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Enorm interesse – millionregn over FCK?

OB – Silkeborg IF

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Et markant problem for Silkeborg

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’