Frederik Tingager fik søndag spilletid for første gang i knap seks måneder for AGF, da han gjorde comeback mod Brøndby. En drilsk knæskade har voldt ham store problemer siden februar, og perioden væk fra grønsværen har uden tvivl været den hårdeste i hans karriere. Det siger han til Jyllands-Posten.
Det startede egentlig helt tilbage i november 2020, da han fik et lille vrid i knæet til træning. Smerterne gik dog væk, og det lod ikke til, at han skulle være forstyrret mere af det. Han spillede da også de to første kampe af forårssæsonen i februar, men efter den sidste kamp mod Lyngby, begyndte knæet for alvor at hæve op.
Få havde forudset, at det ville indlede et sandt skadesmareridt for Frederik Tingager og mindst af alle ham selv.
– Lige pludselig blev tæppet bare revet væk under mig, og jeg vidste ikke, hvad der var op eller ned. Mentalt var det en hård periode med mange tilbagefald, og det var nok den sværeste tid i min karriere som fodboldspiller. Jeg anede ikke, hvornår jeg var klar igen, og hvilken spiller jeg ville være, når jeg kom tilbage, fortæller han til Jyllands-Posten.
Derfor var det da også en glædens dag for Tingager, da han blev skiftet ind i søndags mod Brøndby mod slutningen af kampen. Til mediet forklarer han, at et karrierestop aldrig var i tankerne i den tid, han var ude, og at han hele tiden forsøgte at bevare et positivt sind.
Alligevel tog skadespausen energien ud af ham, da han fra styrkelokalet så på resten af spillerne træne. Samtidig gik det også udover kæresten, Christina i hjemmet, da han var begrænset af det drilske knæ.
I dag er han hundrede procent fit for fight, og han var også fuldt med i tirsdagens træning, inden AGF-truppen rejste til Nordirland, hvor de torsdag aften møder Larne i Conference League.
Her skal AGF forsøge at spille sig videre til tredje kvalifikationsrunde i den nye UEFA-turnering, men først skal Larne besejres over to kampe. Kampen i aften starter klokken 20.30.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
