Aktionær revser EfB-ledelse: Der er ikke skyggen af selvforståelse

Aktionær Henrik Juul langer ud efter Esbjerg fB’s ledelse i et interview med Ugeavisen Esbjerg.



Esbjerg fB skal i næste sæson spille i NordicBet Ligaen efter en skrækkelig sæson i Superligaen, hvor man blandt andet fyrede to cheftrænere. Og den skrækkelige sæson har både spillere og ledelse en aktie i, siger Henrik Juul i et interview med Ugeavisen Esbjerg.

I interviewet understreger Henrik Juul, der er aktionær i klubben, at han især savner, at klubben definerer sine værdier, og at klub og spillere udstråler hårdt arbejde. Det har ikke været tilfældet i denne sæson, mener han og påpeger i stedet, at mange spillere ville have fået en direkte fyreseddel i et normalt firma.

Læs også:Udrensning hos Superliga-nedrykkere: Otte spillere forlader Esbjerg fB

Det gælder også ledelsen, fortsætter Henrik Juul.

– Og det samme gælder i øvrigt en ledelse, der laver den ene fejlansættelse efter den anden. Hvis du ser på de forskellige trænere, der har været i klubben i de senere år, er det det mest evidente bevis på, at der ikke er skyggen af selvforståelse hos klubben.

Læs også:Esbjerg-profil “gad godt” til England: Championship er en fed liga

– Det er ved gud i himlen en broget skare uden anden form for fællesnævner, end at de var tilgængelige. De ikke er blevet rekrutteret på baggrund af en stærk klubstrategi og vision, og en stærk klub behøver slet ikke at rekruttere udefra. Se bare på FCN og FCM. Alt er selvfølgelig ikke bare lykke og succes fordi man har sit narrativ på plads, men det er forudsætning for det, siger Henrik Juul til Ugeavisen Esbjerg.

I den indeværende sæson har John Lammers, Lars Olsen og Troels Bech været cheftrænere. Nu skal klubben ud og lede efter en ny, efter at Bechs kontrakt er udløbet. 

Esbjerg fB sluttede som nummer fire i deres nedrykningspulje, hvilket giver dem en direkte billet til 1. division. De spillede onsdag deres sidste kamp i sæsonen, som blev tabt til Randers FC, og slutter med 22 point efter 32 kampe, hvilket færrest af alle i Superligaen. 





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Sender opfordring til Superliga-træner

I dialog med Steve Cooper

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Jordan – Algeriet

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spanien – Saudi-Arabien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal