Esbjerg fB skal i næste sæson spille i NordicBet Ligaen efter en skrækkelig sæson i Superligaen, hvor man blandt andet fyrede to cheftrænere. Og den skrækkelige sæson har både spillere og ledelse en aktie i, siger Henrik Juul i et interview med Ugeavisen Esbjerg.
I interviewet understreger Henrik Juul, der er aktionær i klubben, at han især savner, at klubben definerer sine værdier, og at klub og spillere udstråler hårdt arbejde. Det har ikke været tilfældet i denne sæson, mener han og påpeger i stedet, at mange spillere ville have fået en direkte fyreseddel i et normalt firma.
Læs også:Udrensning hos Superliga-nedrykkere: Otte spillere forlader Esbjerg fB
Det gælder også ledelsen, fortsætter Henrik Juul.
– Og det samme gælder i øvrigt en ledelse, der laver den ene fejlansættelse efter den anden. Hvis du ser på de forskellige trænere, der har været i klubben i de senere år, er det det mest evidente bevis på, at der ikke er skyggen af selvforståelse hos klubben.
Læs også:Esbjerg-profil “gad godt” til England: Championship er en fed liga
– Det er ved gud i himlen en broget skare uden anden form for fællesnævner, end at de var tilgængelige. De ikke er blevet rekrutteret på baggrund af en stærk klubstrategi og vision, og en stærk klub behøver slet ikke at rekruttere udefra. Se bare på FCN og FCM. Alt er selvfølgelig ikke bare lykke og succes fordi man har sit narrativ på plads, men det er forudsætning for det, siger Henrik Juul til Ugeavisen Esbjerg.
I den indeværende sæson har John Lammers, Lars Olsen og Troels Bech været cheftrænere. Nu skal klubben ud og lede efter en ny, efter at Bechs kontrakt er udløbet.
Esbjerg fB sluttede som nummer fire i deres nedrykningspulje, hvilket giver dem en direkte billet til 1. division. De spillede onsdag deres sidste kamp i sæsonen, som blev tabt til Randers FC, og slutter med 22 point efter 32 kampe, hvilket færrest af alle i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
