Blot 61 år gammel er den yngste spiller på Englands hold af verdensmestre fra 1966, Alan Ball, død. Døden indtraf i nat, formentlig som følge af et hjertetilfælde.
Midtbanespilleren opnåede 72 kampe på det engelske landshold over en 10-årig periode, mens han spillede for Everton og Arsenal. Ball er den anden i rækken af verdensmestre fra 1966, der er afgået ved døden. Anfører Bobby Moore døde i 1993 af kræft.
Alan Ball havde sin arbejdsradius mellem de to straffesparks-felter, og han var nøglemedlem af Sir Alf Ramseys “Wingless Wonders.” I 2000 blev han adlet af den britiske Dronning med en MBE for sin tjeneste indenfor fodbold.
Den aktive karriere blev indledt i Blackpool, og fortsatte siden i Everton, Arsenal og Southampton før han sluttede med et ophold i USA. Han var med på det Everton-mandskab, der i 1970 erobrede det engelske mesterskab.
Efter den aktive karriere blev Alan Ball manager, og han stod i spidsen for syv forskellige klubber over en 19-årig periode, blandt andet i to omgange Portsmouth, ligesom han var i Southampton og Manchester City. Som manager blev han dog aldrig lige så succesfuld, som han havde været som spiller.
Ball fik sin landsholdsdebut i maj 1965 i en 1-1 kamp mod Jugoslavien i Beograd. Ud over 66-slutrunden var han også med i Mexico i 1970.
I 1973 blev han den blot anden engelske spiller, der blev udvist i en landskamp. Det skete i en VM-kvalifikationskamp mod Polen. Han gik af samme grund glip af returkampen på Wembley, hvilket var medvirkende til at England ikke kvalificerede sig til slutrunden i 1974 – og Sir Alf Ramseys fyring.
En kort periode var Alan Ball anfører for det engelske landshold, men blot 30 år gammel sluttede karrieren på national-mandskabet i 1975. Han scorede otte mål i sine 72 landskampe.
I maj 2005 satte Ball sin VM-medalje og landsholds-kasket fra finalen til salg på auktion for at skaffe penge til sin familie. De historiske relikvier blev solgt for 140.000 pund.
LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
Her kan du se de danske hold i Europa
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED