Alan Ball er død

Den engelske verdensmester fra 1966 døde i nat – formentlig af et hjertetilfælde



Blot 61 år gammel er den yngste spiller på Englands hold af verdensmestre fra 1966, Alan Ball, død. Døden indtraf i nat, formentlig som følge af et hjertetilfælde.

Midtbanespilleren opnåede 72 kampe på det engelske landshold over en 10-årig periode, mens han spillede for Everton og Arsenal. Ball er den anden i rækken af verdensmestre fra 1966, der er afgået ved døden. Anfører Bobby Moore døde i 1993 af kræft.

Alan Ball havde sin arbejdsradius mellem de to straffesparks-felter, og han var nøglemedlem af Sir Alf Ramseys “Wingless Wonders.” I 2000 blev han adlet af den britiske Dronning med en MBE for sin tjeneste indenfor fodbold.

Den aktive karriere blev indledt i Blackpool, og fortsatte siden i Everton, Arsenal og Southampton før han sluttede med et ophold i USA. Han var med på det Everton-mandskab, der i 1970 erobrede det engelske mesterskab.

Efter den aktive karriere blev Alan Ball manager, og han stod i spidsen for syv forskellige klubber over en 19-årig periode, blandt andet i to omgange Portsmouth, ligesom han var i Southampton og Manchester City. Som manager blev han dog aldrig lige så succesfuld, som han havde været som spiller.

Ball fik sin landsholdsdebut i maj 1965 i en 1-1 kamp mod Jugoslavien i Beograd. Ud over 66-slutrunden var han også med i Mexico i 1970.

I 1973 blev han den blot anden engelske spiller, der blev udvist i en landskamp. Det skete i en VM-kvalifikationskamp mod Polen. Han gik af samme grund glip af returkampen på Wembley, hvilket var medvirkende til at England ikke kvalificerede sig til slutrunden i 1974 – og Sir Alf Ramseys fyring.

En kort periode var Alan Ball anfører for det engelske landshold, men blot 30 år gammel sluttede karrieren på national-mandskabet i 1975. Han scorede otte mål i sine 72 landskampe.

I maj 2005 satte Ball sin VM-medalje og landsholds-kasket fra finalen til salg på auktion for at skaffe penge til sin familie. De historiske relikvier blev solgt for 140.000 pund.



Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Meldes på vej mod nyt skifte

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Ny cheftræner stort set på plads i United

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Mohamed Daramy vender tilbage

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Afviser millionbud fra Brøndby

Mareridt for FC Augsburg

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Går langt ned i løn

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte