Blot 61 år gammel er den yngste spiller på Englands hold af verdensmestre fra 1966, Alan Ball, død. Døden indtraf i nat, formentlig som følge af et hjertetilfælde.
Midtbanespilleren opnåede 72 kampe på det engelske landshold over en 10-årig periode, mens han spillede for Everton og Arsenal. Ball er den anden i rækken af verdensmestre fra 1966, der er afgået ved døden. Anfører Bobby Moore døde i 1993 af kræft.
Alan Ball havde sin arbejdsradius mellem de to straffesparks-felter, og han var nøglemedlem af Sir Alf Ramseys “Wingless Wonders.” I 2000 blev han adlet af den britiske Dronning med en MBE for sin tjeneste indenfor fodbold.
Den aktive karriere blev indledt i Blackpool, og fortsatte siden i Everton, Arsenal og Southampton før han sluttede med et ophold i USA. Han var med på det Everton-mandskab, der i 1970 erobrede det engelske mesterskab.
Efter den aktive karriere blev Alan Ball manager, og han stod i spidsen for syv forskellige klubber over en 19-årig periode, blandt andet i to omgange Portsmouth, ligesom han var i Southampton og Manchester City. Som manager blev han dog aldrig lige så succesfuld, som han havde været som spiller.
Ball fik sin landsholdsdebut i maj 1965 i en 1-1 kamp mod Jugoslavien i Beograd. Ud over 66-slutrunden var han også med i Mexico i 1970.
I 1973 blev han den blot anden engelske spiller, der blev udvist i en landskamp. Det skete i en VM-kvalifikationskamp mod Polen. Han gik af samme grund glip af returkampen på Wembley, hvilket var medvirkende til at England ikke kvalificerede sig til slutrunden i 1974 – og Sir Alf Ramseys fyring.
En kort periode var Alan Ball anfører for det engelske landshold, men blot 30 år gammel sluttede karrieren på national-mandskabet i 1975. Han scorede otte mål i sine 72 landskampe.
I maj 2005 satte Ball sin VM-medalje og landsholds-kasket fra finalen til salg på auktion for at skaffe penge til sin familie. De historiske relikvier blev solgt for 140.000 pund.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø