Alan Ball er død

Den engelske verdensmester fra 1966 døde i nat – formentlig af et hjertetilfælde



Blot 61 år gammel er den yngste spiller på Englands hold af verdensmestre fra 1966, Alan Ball, død. Døden indtraf i nat, formentlig som følge af et hjertetilfælde.

Midtbanespilleren opnåede 72 kampe på det engelske landshold over en 10-årig periode, mens han spillede for Everton og Arsenal. Ball er den anden i rækken af verdensmestre fra 1966, der er afgået ved døden. Anfører Bobby Moore døde i 1993 af kræft.

Alan Ball havde sin arbejdsradius mellem de to straffesparks-felter, og han var nøglemedlem af Sir Alf Ramseys “Wingless Wonders.” I 2000 blev han adlet af den britiske Dronning med en MBE for sin tjeneste indenfor fodbold.

Den aktive karriere blev indledt i Blackpool, og fortsatte siden i Everton, Arsenal og Southampton før han sluttede med et ophold i USA. Han var med på det Everton-mandskab, der i 1970 erobrede det engelske mesterskab.

Efter den aktive karriere blev Alan Ball manager, og han stod i spidsen for syv forskellige klubber over en 19-årig periode, blandt andet i to omgange Portsmouth, ligesom han var i Southampton og Manchester City. Som manager blev han dog aldrig lige så succesfuld, som han havde været som spiller.

Ball fik sin landsholdsdebut i maj 1965 i en 1-1 kamp mod Jugoslavien i Beograd. Ud over 66-slutrunden var han også med i Mexico i 1970.

I 1973 blev han den blot anden engelske spiller, der blev udvist i en landskamp. Det skete i en VM-kvalifikationskamp mod Polen. Han gik af samme grund glip af returkampen på Wembley, hvilket var medvirkende til at England ikke kvalificerede sig til slutrunden i 1974 – og Sir Alf Ramseys fyring.

En kort periode var Alan Ball anfører for det engelske landshold, men blot 30 år gammel sluttede karrieren på national-mandskabet i 1975. Han scorede otte mål i sine 72 landskampe.

I maj 2005 satte Ball sin VM-medalje og landsholds-kasket fra finalen til salg på auktion for at skaffe penge til sin familie. De historiske relikvier blev solgt for 140.000 pund.



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FC Barcelona går på rov i danskerklub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

‘Han skal ingen steder’

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I chok over Nicolai Poulsen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby takker nej til to spillere

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Mohamed Salah har sagt undskyld

Vild Diant Ramaj-historie

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Storklubber følger FCN-juvel

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes