Blot 61 år gammel er den yngste spiller på Englands hold af verdensmestre fra 1966, Alan Ball, død. Døden indtraf i nat, formentlig som følge af et hjertetilfælde.
Midtbanespilleren opnåede 72 kampe på det engelske landshold over en 10-årig periode, mens han spillede for Everton og Arsenal. Ball er den anden i rækken af verdensmestre fra 1966, der er afgået ved døden. Anfører Bobby Moore døde i 1993 af kræft.
Alan Ball havde sin arbejdsradius mellem de to straffesparks-felter, og han var nøglemedlem af Sir Alf Ramseys “Wingless Wonders.” I 2000 blev han adlet af den britiske Dronning med en MBE for sin tjeneste indenfor fodbold.
Den aktive karriere blev indledt i Blackpool, og fortsatte siden i Everton, Arsenal og Southampton før han sluttede med et ophold i USA. Han var med på det Everton-mandskab, der i 1970 erobrede det engelske mesterskab.
Efter den aktive karriere blev Alan Ball manager, og han stod i spidsen for syv forskellige klubber over en 19-årig periode, blandt andet i to omgange Portsmouth, ligesom han var i Southampton og Manchester City. Som manager blev han dog aldrig lige så succesfuld, som han havde været som spiller.
Ball fik sin landsholdsdebut i maj 1965 i en 1-1 kamp mod Jugoslavien i Beograd. Ud over 66-slutrunden var han også med i Mexico i 1970.
I 1973 blev han den blot anden engelske spiller, der blev udvist i en landskamp. Det skete i en VM-kvalifikationskamp mod Polen. Han gik af samme grund glip af returkampen på Wembley, hvilket var medvirkende til at England ikke kvalificerede sig til slutrunden i 1974 – og Sir Alf Ramseys fyring.
En kort periode var Alan Ball anfører for det engelske landshold, men blot 30 år gammel sluttede karrieren på national-mandskabet i 1975. Han scorede otte mål i sine 72 landskampe.
I maj 2005 satte Ball sin VM-medalje og landsholds-kasket fra finalen til salg på auktion for at skaffe penge til sin familie. De historiske relikvier blev solgt for 140.000 pund.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL