Alan Ball er død

Den engelske verdensmester fra 1966 døde i nat – formentlig af et hjertetilfælde



Blot 61 år gammel er den yngste spiller på Englands hold af verdensmestre fra 1966, Alan Ball, død. Døden indtraf i nat, formentlig som følge af et hjertetilfælde.

Midtbanespilleren opnåede 72 kampe på det engelske landshold over en 10-årig periode, mens han spillede for Everton og Arsenal. Ball er den anden i rækken af verdensmestre fra 1966, der er afgået ved døden. Anfører Bobby Moore døde i 1993 af kræft.

Alan Ball havde sin arbejdsradius mellem de to straffesparks-felter, og han var nøglemedlem af Sir Alf Ramseys “Wingless Wonders.” I 2000 blev han adlet af den britiske Dronning med en MBE for sin tjeneste indenfor fodbold.

Den aktive karriere blev indledt i Blackpool, og fortsatte siden i Everton, Arsenal og Southampton før han sluttede med et ophold i USA. Han var med på det Everton-mandskab, der i 1970 erobrede det engelske mesterskab.

Efter den aktive karriere blev Alan Ball manager, og han stod i spidsen for syv forskellige klubber over en 19-årig periode, blandt andet i to omgange Portsmouth, ligesom han var i Southampton og Manchester City. Som manager blev han dog aldrig lige så succesfuld, som han havde været som spiller.

Ball fik sin landsholdsdebut i maj 1965 i en 1-1 kamp mod Jugoslavien i Beograd. Ud over 66-slutrunden var han også med i Mexico i 1970.

I 1973 blev han den blot anden engelske spiller, der blev udvist i en landskamp. Det skete i en VM-kvalifikationskamp mod Polen. Han gik af samme grund glip af returkampen på Wembley, hvilket var medvirkende til at England ikke kvalificerede sig til slutrunden i 1974 – og Sir Alf Ramseys fyring.

En kort periode var Alan Ball anfører for det engelske landshold, men blot 30 år gammel sluttede karrieren på national-mandskabet i 1975. Han scorede otte mål i sine 72 landskampe.

I maj 2005 satte Ball sin VM-medalje og landsholds-kasket fra finalen til salg på auktion for at skaffe penge til sin familie. De historiske relikvier blev solgt for 140.000 pund.



– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Målkongen Biereth på vild liste

Nu kan han spille for FC København

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Medier fælder dom over Dorgu

Falske Brøndby-rygter i omløb

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Trist melding om Emil Højlund

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Stor hæder til Suzuki

De vil købe FC Midtjylland-profil

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Her er Superligaens bedste stadion

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Nordfransk point i Sydfrankrig

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres