Brøndby og Frederik Birk har for alvor fået sparket mesterskabsspillet i gang via to sejre over FC Midtjylland og AGF.
Nu er de blå-gule á point med AGF i kampen om bronzemedaljerne, men ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen så skal man ikke kigge længere op, selv om selvtilliden utvivlsomt må vokse på Vestegnen.
Det siger han til Viaplay Sport News.
– De kan ikke være med i kampen om guldmedaljerne. Der er jeg ret sikker på, at løbet er kørt, og det gjorde det også i går, tror jeg, for AGF.
– De kommer for langt bagfra, og derfor tror jeg, at kampen i går betyder, at der er meget stor kamp om den ikke uvæsentlige 3. og 4. plads i forhold til europæiske pladser. Men de to første pladser bliver en duel mellem FCK og FC Midtjylland, slår Peter Sørensen fast.
Lige nu har Brøndby og AGF seks point op til FC Midtjylland og otte point op til FC København.
Peter Sørensen er optimistisk på Brøndbys vegne, og han mener, at de ser stærke ud efter mandagens 2-1-sejr over AGF.
Lige nu er der medvind hos Frederik Birk, og med tanke på at Brøndby også har det tredje største budget i Superligaen, så vil det være en skuffelse, hvis man ikke vinder medaljer efter sæsonen.
– Brøndby er absolut i spil til at kunne blive nummer tre, og det er også det, deres økonomiske konkurrencesituation tilsiger, at de skal. Alt andet vil være en skuffelse.
– De har nogle spillere, som har noget ekstraordinært. Vallys er kommet op i gear igen. Kvistgaarden bliver ved med at score. Og selv om det ikke var storartet og strålende hele vejen igennem i går, så viser det en konkurrencedygtighed, der gør, at de spiller med om tredjepladsen.
Næste opgave for Brøndby bliver en overordentlig svær en af slagsen, når man gæster FC København i Parken på søndag.
Tror I, at Brøndby vinder bronze?
0 Votes
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Magiske Messi slår til igen
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
Iran kommer med krav før VM
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Klubboss raser efter skandalescener