Brøndby og Frederik Birk har for alvor fået sparket mesterskabsspillet i gang via to sejre over FC Midtjylland og AGF.
Nu er de blå-gule á point med AGF i kampen om bronzemedaljerne, men ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen så skal man ikke kigge længere op, selv om selvtilliden utvivlsomt må vokse på Vestegnen.
Det siger han til Viaplay Sport News.
– De kan ikke være med i kampen om guldmedaljerne. Der er jeg ret sikker på, at løbet er kørt, og det gjorde det også i går, tror jeg, for AGF.
– De kommer for langt bagfra, og derfor tror jeg, at kampen i går betyder, at der er meget stor kamp om den ikke uvæsentlige 3. og 4. plads i forhold til europæiske pladser. Men de to første pladser bliver en duel mellem FCK og FC Midtjylland, slår Peter Sørensen fast.
Lige nu har Brøndby og AGF seks point op til FC Midtjylland og otte point op til FC København.
Peter Sørensen er optimistisk på Brøndbys vegne, og han mener, at de ser stærke ud efter mandagens 2-1-sejr over AGF.
Lige nu er der medvind hos Frederik Birk, og med tanke på at Brøndby også har det tredje største budget i Superligaen, så vil det være en skuffelse, hvis man ikke vinder medaljer efter sæsonen.
– Brøndby er absolut i spil til at kunne blive nummer tre, og det er også det, deres økonomiske konkurrencesituation tilsiger, at de skal. Alt andet vil være en skuffelse.
– De har nogle spillere, som har noget ekstraordinært. Vallys er kommet op i gear igen. Kvistgaarden bliver ved med at score. Og selv om det ikke var storartet og strålende hele vejen igennem i går, så viser det en konkurrencedygtighed, der gør, at de spiller med om tredjepladsen.
Næste opgave for Brøndby bliver en overordentlig svær en af slagsen, når man gæster FC København i Parken på søndag.
Tror I, at Brøndby vinder bronze?
0 Votes
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM