Amerikanere overtager ejerskab i Inter

Kinesisk ejer afgiver kontrollen med Serie A-klubben Inter til en amerikansk investeringsfond.



Inter har lige vundet det italienske mesterskab for 20. gang i fodboldklubbens historie. Men uden for banen sker der nu en markant ændring.

Den amerikanske investeringsfond Oaktree Capital Management overtager nemlig ejerskabet med Inter. Det oplyser Oaktree onsdag ifølge Reuters.

Overtagelsen af Inter sker, efter at den nuværende ejer, det kinesiske selskab Suning Holding, ikke har været i stand til at betale en stor gæld til Oaktree inden deadline.

Gælden lyder på 395 millioner euro. Det svarer til næsten tre milliarder danske kroner.

– Vores primære fokus er operationel og finansiel stabilitet. Vi har stor respekt for Inters ledelse, siger Oaktree-direktør Alejandro Cano ifølge Reuters.

Inters klubpræsident, kineseren Steven Zhang, der også er præsident i selskabet Suning Holding, advarede om problemerne i lørdags.

– Vi har gjort alle forsøg med vores partner for at finde en mindelig løsning. Herunder flere veje til at Oaktree får alle deres penge retur med det samme.

– Desværre er vores forsøg til dato blevet bremset af juridiske trusler og mangel på et meningsfuldt samarbejde fra Oaktree, sagde Zhang ifølge AFP.

Milliardlånet blev optaget for tre år siden. Dengang herskede coronapandemien, og Inter var presset af en dårlig økonomi.

Inter havde et underskud på 635 millioner kroner for sæsonen 2022/23, og årene forinden var det gået endnu værre med underskud på henholdsvis en milliard kroner og 1,8 milliarder kroner.

Det var med til at forværre økonomien og muligheden for at betale gælden med påløbne renter tilbage. Derfor er kineserne nu nødt til at overdrage Inter til amerikanerne.

Inter er dermed havnet i hænderne på Oaktree, på samme måde som AC Milan i 2018 pludselig skiftede ejerskab.

For Milans vedkommende overtog den amerikanske fond Elliott Management kontrollen over klubben.

Det skete, da den kinesiske forretningsmand Li Yonghong ikke var i stand til at tilbagebetale et lån, han havde taget, da han købte klubben.

Inter har vundet syv trofæer, heriblandt to Serie A-titler, siden Suning købte en majoritetsandel i klubben i 2016.

I søndags blev Inter hyldet som italiensk mester i forbindelse med 1-1-kampen hjemme mod Lazio i Serie A.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er færdige i 1. division

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Arne Slot fyret af Liverpool

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Kan sikre millioner til AGF

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked