Det bliver 29-årige Pierre-Emile Højbjerg, der overtager det ledige anførerbind efter Simon Kjær.
Nyheden kom frem i forbindelse med tirsdagens trupudtagelse til de kommende landskampe, og her betonede midlertidig landstræner Lars Knudsen vigtigheden af, at en anfører skal kunne være med længe endnu.
– Pierre har gjort det virkelig godt og taget en stor lederrolle på landsholdet, og med Pierre peger det også fremad for vores anfører. En, som vi håber, kan være på landsholdet i mange år, siger han.
Under sommerens EM lå kaptajnrollen hos 37-årige Kasper Schmeichel, mens Kjær sad på bænken, men Knudsen ser i højere grad Højbjerg som fremtidens mand.
– Det er helt klart en af de ting, vi håber på med Pierre. Pierre har stor entusiasme og passion omkring landsholdet. Det har en som Kasper også, og vi har stadig Kasper og Christian Eriksen i vores viceanførergruppe.
– Det er to stærke personligheder med kæmpe erfaring, og de kommer til at støtte op omkring Pierre, så det er en stærk anførergruppe i det hele taget, siger han.
Før tirsdagens udmelding har Lars Knudsen og assistenten Daniel Agger fortalt både Højbjerg og Schmeichel om beslutningen.
Agger nåede selv at spille på landsholdet med Højbjerg som aktiv og kender alt til midtbanesliderens tilgang.
– Vi tror, at Pierre er en type, der kan vokse med opgaven. Han kan få en procent eller to mere i sit spil. Det er også vigtigt at kigge på.
– Pierre er en type, der hjælper andre og støtter de unge, der kommer ind i truppen. Han er velrespekteret, så det er en samlet pakke, siger den tidligere Liverpool-stopper.
Fra at tilbringe det meste af tiden som bænkevarmer i Tottenham i den forgangne sæson er Højbjerg kommet til franske Marseille, hvor han indtil videre har været fast mand.
– Det er måske ikke lige et klubskifte, der afgør det. Men hvis man ikke spiller, er det selvfølgelig uholdbart på den lange bane, siger Agger.
Højbjergs første opgave som anfører bliver næste uges Nations League-kampe mod Schweiz og Serbien.
/ritzau/
LIVE
LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
INTERVIEW