Det bliver 29-årige Pierre-Emile Højbjerg, der overtager det ledige anførerbind efter Simon Kjær.
Nyheden kom frem i forbindelse med tirsdagens trupudtagelse til de kommende landskampe, og her betonede midlertidig landstræner Lars Knudsen vigtigheden af, at en anfører skal kunne være med længe endnu.
– Pierre har gjort det virkelig godt og taget en stor lederrolle på landsholdet, og med Pierre peger det også fremad for vores anfører. En, som vi håber, kan være på landsholdet i mange år, siger han.
Under sommerens EM lå kaptajnrollen hos 37-årige Kasper Schmeichel, mens Kjær sad på bænken, men Knudsen ser i højere grad Højbjerg som fremtidens mand.
– Det er helt klart en af de ting, vi håber på med Pierre. Pierre har stor entusiasme og passion omkring landsholdet. Det har en som Kasper også, og vi har stadig Kasper og Christian Eriksen i vores viceanførergruppe.
– Det er to stærke personligheder med kæmpe erfaring, og de kommer til at støtte op omkring Pierre, så det er en stærk anførergruppe i det hele taget, siger han.
Før tirsdagens udmelding har Lars Knudsen og assistenten Daniel Agger fortalt både Højbjerg og Schmeichel om beslutningen.
Agger nåede selv at spille på landsholdet med Højbjerg som aktiv og kender alt til midtbanesliderens tilgang.
– Vi tror, at Pierre er en type, der kan vokse med opgaven. Han kan få en procent eller to mere i sit spil. Det er også vigtigt at kigge på.
– Pierre er en type, der hjælper andre og støtter de unge, der kommer ind i truppen. Han er velrespekteret, så det er en samlet pakke, siger den tidligere Liverpool-stopper.
Fra at tilbringe det meste af tiden som bænkevarmer i Tottenham i den forgangne sæson er Højbjerg kommet til franske Marseille, hvor han indtil videre har været fast mand.
– Det er måske ikke lige et klubskifte, der afgør det. Men hvis man ikke spiller, er det selvfølgelig uholdbart på den lange bane, siger Agger.
Højbjergs første opgave som anfører bliver næste uges Nations League-kampe mod Schweiz og Serbien.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet