Anklageren i Torino vil have den afgående Juventus-ledelse stillet for retten. Det sker på baggrund af anklager om tvivlsom regnskabsførelse i Serie A-klubben.
Det oplyser nyhedsbureauet Reuters torsdag med henvisning til en unavngiven central kilde med viden om sagen.
Det drejer sig om den nu tidligere formand Andrea Agnelli og en række andre personer med enten nuværende eller tidligere tilknytning til klubben.
Blandt dem er afgående viceformand Pavel Nedved, administrerende direktør Maurizio Arrivabene og den tidligere sportsdirektør Fabio Paratici, der nu er sportsdirektør i Tottenham. Det skrev Gazzetta dello Sport onsdag.
Anklageren i Torino har ifølge Reuters efterforsket Juventus' regnskabsførelse og ageren på det finansielle marked over de seneste tre år.
Reuters oplyser, at anklageren har kigget på værdisættelsen af spillere solgt mellem klubber og udskudte lønninger i forbindelse med coronapandemien, hvor flere Juventus-spillere på papiret gik ned i løn.
Anklageren hævder, at klubben har underdrevet finansielle tab i sæsonerne 2018/2019, 2019/2020 samt 2020/2021.
I anklagen hævder anklagemyndigheden ifølge Gazzetta dello Sport også, at Juventus har opnået kunstige kursgevinster på 155 millioner euro svarende til 1,18 milliarder kroner, markedsmanipulation og svigagtige erklæringer med brug af fakturaer til ikkeeksisterende transaktioner.
Juventus er ud over at være en fodboldklub også et børsnoteret aktieselskab. Derfor vil anklageren i den norditalienske by trække hele ledelsen i Juventus i retten.
I henhold til italiensk lovgivning vil forslaget om retsforfølgelse blive meddelt de mistænkte, når retten har fastsat en høringsdag.
Efter høringen vil en dommer beslutte, om sagen skal for en domstol, eller om de mistænkte skal frikendes.
Agnelli trådte af sammen med resten af ledelsen i Juventus mandag aften. Det oplyste klubben i en pressemeddelelse, der gennemgik en del af de økonomiske og juridiske udfordringer, som klubben har.
Juventus styres af Agnelli-familiens investeringsselskab Exor, som ejer 63,8 procent af aktierne og 77,9 procent af de stemmeberettigede aktier i klubben.
Exor oplyser torsdag, at selskabet ikke har nogen kommentarer til Juventus-sagen.
Juventus afviser at have gjort noget ulovligt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
INTERVIEW