Alvorlige anklager: Vil hive Juventus-top i retten

Anklageren i Torino har afleveret sagen om Juventus-ledelsens misinformerende regnskabsførelse til domstolen.



Anklageren i Torino vil have den afgående Juventus-ledelse stillet for retten. Det sker på baggrund af anklager om tvivlsom regnskabsførelse i Serie A-klubben.

Det oplyser nyhedsbureauet Reuters torsdag med henvisning til en unavngiven central kilde med viden om sagen.

Det drejer sig om den nu tidligere formand Andrea Agnelli og en række andre personer med enten nuværende eller tidligere tilknytning til klubben.

Blandt dem er afgående viceformand Pavel Nedved, administrerende direktør Maurizio Arrivabene og den tidligere sportsdirektør Fabio Paratici, der nu er sportsdirektør i Tottenham. Det skrev Gazzetta dello Sport onsdag.

Anklageren i Torino har ifølge Reuters efterforsket Juventus' regnskabsførelse og ageren på det finansielle marked over de seneste tre år.

Reuters oplyser, at anklageren har kigget på værdisættelsen af spillere solgt mellem klubber og udskudte lønninger i forbindelse med coronapandemien, hvor flere Juventus-spillere på papiret gik ned i løn.

Anklageren hævder, at klubben har underdrevet finansielle tab i sæsonerne 2018/2019, 2019/2020 samt 2020/2021.

I anklagen hævder anklagemyndigheden ifølge Gazzetta dello Sport også, at Juventus har opnået kunstige kursgevinster på 155 millioner euro svarende til 1,18 milliarder kroner, markedsmanipulation og svigagtige erklæringer med brug af fakturaer til ikkeeksisterende transaktioner.

Juventus er ud over at være en fodboldklub også et børsnoteret aktieselskab. Derfor vil anklageren i den norditalienske by trække hele ledelsen i Juventus i retten.

I henhold til italiensk lovgivning vil forslaget om retsforfølgelse blive meddelt de mistænkte, når retten har fastsat en høringsdag.

Efter høringen vil en dommer beslutte, om sagen skal for en domstol, eller om de mistænkte skal frikendes.

Agnelli trådte af sammen med resten af ledelsen i Juventus mandag aften. Det oplyste klubben i en pressemeddelelse, der gennemgik en del af de økonomiske og juridiske udfordringer, som klubben har.

Juventus styres af Agnelli-familiens investeringsselskab Exor, som ejer 63,8 procent af aktierne og 77,9 procent af de stemmeberettigede aktier i klubben.

Exor oplyser torsdag, at selskabet ikke har nogen kommentarer til Juventus-sagen.

Juventus afviser at have gjort noget ulovligt.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

VM-billetter på vild himmelflugt

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

FC Midtjylland med politianmeldelse

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Rundens hold i Superligaen – 22. runde



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

‘Det er tæt på uforklarligt’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Voldsomt skænderi i FC København

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr