Alvorlige anklager: Vil hive Juventus-top i retten

Anklageren i Torino har afleveret sagen om Juventus-ledelsens misinformerende regnskabsførelse til domstolen.



Anklageren i Torino vil have den afgående Juventus-ledelse stillet for retten. Det sker på baggrund af anklager om tvivlsom regnskabsførelse i Serie A-klubben.

Det oplyser nyhedsbureauet Reuters torsdag med henvisning til en unavngiven central kilde med viden om sagen.

Det drejer sig om den nu tidligere formand Andrea Agnelli og en række andre personer med enten nuværende eller tidligere tilknytning til klubben.

Blandt dem er afgående viceformand Pavel Nedved, administrerende direktør Maurizio Arrivabene og den tidligere sportsdirektør Fabio Paratici, der nu er sportsdirektør i Tottenham. Det skrev Gazzetta dello Sport onsdag.

Anklageren i Torino har ifølge Reuters efterforsket Juventus' regnskabsførelse og ageren på det finansielle marked over de seneste tre år.

Reuters oplyser, at anklageren har kigget på værdisættelsen af spillere solgt mellem klubber og udskudte lønninger i forbindelse med coronapandemien, hvor flere Juventus-spillere på papiret gik ned i løn.

Anklageren hævder, at klubben har underdrevet finansielle tab i sæsonerne 2018/2019, 2019/2020 samt 2020/2021.

I anklagen hævder anklagemyndigheden ifølge Gazzetta dello Sport også, at Juventus har opnået kunstige kursgevinster på 155 millioner euro svarende til 1,18 milliarder kroner, markedsmanipulation og svigagtige erklæringer med brug af fakturaer til ikkeeksisterende transaktioner.

Juventus er ud over at være en fodboldklub også et børsnoteret aktieselskab. Derfor vil anklageren i den norditalienske by trække hele ledelsen i Juventus i retten.

I henhold til italiensk lovgivning vil forslaget om retsforfølgelse blive meddelt de mistænkte, når retten har fastsat en høringsdag.

Efter høringen vil en dommer beslutte, om sagen skal for en domstol, eller om de mistænkte skal frikendes.

Agnelli trådte af sammen med resten af ledelsen i Juventus mandag aften. Det oplyste klubben i en pressemeddelelse, der gennemgik en del af de økonomiske og juridiske udfordringer, som klubben har.

Juventus styres af Agnelli-familiens investeringsselskab Exor, som ejer 63,8 procent af aktierne og 77,9 procent af de stemmeberettigede aktier i klubben.

Exor oplyser torsdag, at selskabet ikke har nogen kommentarer til Juventus-sagen.

Juventus afviser at have gjort noget ulovligt.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Blæst fuldstændig omkuld



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

– Han ender i Premier League

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Storroser dansk super-talent

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Afviser mesterskabssnak

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Bayern slår rekord i ny storsejr

Har ondt af Steve Cooper

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder