For en måned siden sagde forsvarskrumtappen Mikael Antonsson de ord, som ingen fans af FC København ønskede at høre. Den svenske nøglespiller fortalte, at han forlader FC København efter denne sæson, og så var det ligesom på plads. Eller hvad? For i sidste uge fik tilhængere af “Løverne” og “Anton”, som midterforsvareren kaldes, nyt håb. I et interview med en svensk avis sagde Antonsson, at alle døre var og er åbne. Det tolkede avisen som om, det stadig var en mulighed at forlænge med FC København, og dén nyhed farede rundt i medierne på både den ene og den anden side af Øresund. Det var imidlertid en fejlfortolkning, fortæller Antonsson nu. Der er ingen tvivl i svenskerens sind.
– Det er helt sikkert, at jeg forlader FC København. Sådan er det, siger han til tipsbladet.dk.
Dermed skal Antonsson, nøjagtig som Ståle Solbakken, Jesper Grønkjær, Oscar Wendt og Zdenek Pospech, sige farvel til Parken og FCK, når AaB kommer på besøg søndag eftermiddag. Og det bliver ikke nemt for svenskeren at sige farvel til den klub og de fans, som har været en stor del af hans liv de sidste fire år.
– Det bliver følelsesladet. Der bliver så godt som udsolgt, og der bliver en fantastisk stemning. Vi spiller mod AaB, som stadig har meget at spile for. Det er den perfekte afslutning, bedyrer den 29-årige midterforsvarer.
Mikael Antonsson har imidlertid været ude med en skade den seneste uge. Det skal dog ikke holde ham fra at spille sin afskedskamp. Svenskeren vil simpelthen have den sidste kamp med.
– Jeg har trænet for første gang (torsdag, red.) siden Midtjylland-kampen, hvor foden fik et vrid. Den er stadig hævet, men jeg satser på at kunne spille på søndag. Det vil jeg simpelthen. Det skal gå. Det er det nødt til, understreger han.
Spiller Mikael Antonsson på søndag når han op på 86 Superliga-kampe i FC Københavns hvide trøje.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Har budt en milliard
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
TRANSFER