VM-helte mødes i dag: Kunne ikke komme til bryllup

Et argentinsk opgør venter i Champions League-finalen, når Lautaro Martínez og Julian Alvarez støder sammen.



18. december stod Lautaro Martínez og Julian Alvarez skulder ved skulder i den blåstribede argentinske trøje på det nybyggede kæmpestadion Lusail i udkanten af Qatars hovedstad, Doha.

90 minutters ordinær spilletid, 30 minutters forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence senere stod det klart. Argentina havde vundet verdens største kamp for landshold, VM-finalen.

I VM-finalen blev Lautaro Martínez skiftet ind i stedet for Julian Alvarez efter 102 minutter.

174 dage senere står de to i, hvad af mange anses for at være den største kamp for klubhold, finalen i Champions League.

Denne gang er de to dog trukket i hver deres klubtrøje.

Mens Julian Alvarez skal forsøge at sikre engelske Manchester City klubbens første Champions League-trofæ og en historisk treble, søger Lautaro Martínez at hjælpe italienske Inter tilbage til tinderne af europæisk fodbold.

– Jeg har ikke været i kontakt med Julian, fortæller 25-årige Lautaro Martínez, som har lagt bolden i nettet 28 gange for Inter i denne sæson.

– Jeg blev gift for nylig, og jeg inviterede ham, men han kunne ikke komme.

Det er de færreste, som spår Inter en sejr over Manchester City, når slutfløjtet lyder i den tyrkiske millionby Istanbul lørdag aften.

At holde norske Erling Haaland, der i denne sæson har været god for 52 mål, fra fadet bliver en umådelig svær opgave, siger Inters cheftræner, Simone Inzaghi.

– Vi ved godt, hvem vi skal spille imod, fortæller træneren fredag på pressemødet op til kampen.

– Jeg har forberedt noget, men det bliver hele Inter, som skal forsvare og forsøge at begrænse ikke kun Haaland, men hele Manchester City.

Inter satte i lørdags punktum for sæsonens Serie A med en 1-0-sejr på udebane over Torino. Dermed sluttede Milano-klubben på en tredjeplads. Et Champions League-trofæ kan dog stadig få sæsonen til at gå over i historien for klubben.

– Hvis man gerne vil nå sit mål, så er det her det sidste skridt på vejen, og vi skal være klar til at tage det, siger Lautaro Martínez.

– Det bliver en enormt vigtig kamp for alle i Inter.

Inzaghi fortæller, at klubben ikke havde overskud til at tænke på finalen, efter at holdet blæste lokalrivalerne fra AC Milan bagover i semifinalen med et samlet resultat på 3-0 i midten af maj.

– Efter at vi nåede finalen, havde vi knap tid til at tænke over det, fordi vi stadig havde kampe, der skulle spilles.

– Det er først nu, det går op for os, hvad vi har opnået, men vi læner os ikke tilbage. Vi koncentrerer os enormt, og vi vil slås for hver eneste centimeter på banen mod et fantastisk hold, siger Simone Inzaghi.

Finalen i Champions League spilles i tyrkiske Istanbul og bliver fløjtet i gang lørdag klokken 21.

/ritzau/dpa





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Nu åbner Wind op for fremtiden

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Verdensstjerne roser Højlund



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Kasper Dolberg i choktransfer?

Superliga-ekspert i svime over FCK

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Simeone fatter det ikke

Jakob Poulsen maner til ro

Sejr sender AGF på guldkurs

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Blandt dette årtusindes bedste

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Færdig i Manchester City

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Juventus tager vigtig skalp

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen