VM-helte mødes i dag: Kunne ikke komme til bryllup

Et argentinsk opgør venter i Champions League-finalen, når Lautaro Martínez og Julian Alvarez støder sammen.



18. december stod Lautaro Martínez og Julian Alvarez skulder ved skulder i den blåstribede argentinske trøje på det nybyggede kæmpestadion Lusail i udkanten af Qatars hovedstad, Doha.

90 minutters ordinær spilletid, 30 minutters forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence senere stod det klart. Argentina havde vundet verdens største kamp for landshold, VM-finalen.

I VM-finalen blev Lautaro Martínez skiftet ind i stedet for Julian Alvarez efter 102 minutter.

174 dage senere står de to i, hvad af mange anses for at være den største kamp for klubhold, finalen i Champions League.

Denne gang er de to dog trukket i hver deres klubtrøje.

Mens Julian Alvarez skal forsøge at sikre engelske Manchester City klubbens første Champions League-trofæ og en historisk treble, søger Lautaro Martínez at hjælpe italienske Inter tilbage til tinderne af europæisk fodbold.

– Jeg har ikke været i kontakt med Julian, fortæller 25-årige Lautaro Martínez, som har lagt bolden i nettet 28 gange for Inter i denne sæson.

– Jeg blev gift for nylig, og jeg inviterede ham, men han kunne ikke komme.

Det er de færreste, som spår Inter en sejr over Manchester City, når slutfløjtet lyder i den tyrkiske millionby Istanbul lørdag aften.

At holde norske Erling Haaland, der i denne sæson har været god for 52 mål, fra fadet bliver en umådelig svær opgave, siger Inters cheftræner, Simone Inzaghi.

– Vi ved godt, hvem vi skal spille imod, fortæller træneren fredag på pressemødet op til kampen.

– Jeg har forberedt noget, men det bliver hele Inter, som skal forsvare og forsøge at begrænse ikke kun Haaland, men hele Manchester City.

Inter satte i lørdags punktum for sæsonens Serie A med en 1-0-sejr på udebane over Torino. Dermed sluttede Milano-klubben på en tredjeplads. Et Champions League-trofæ kan dog stadig få sæsonen til at gå over i historien for klubben.

– Hvis man gerne vil nå sit mål, så er det her det sidste skridt på vejen, og vi skal være klar til at tage det, siger Lautaro Martínez.

– Det bliver en enormt vigtig kamp for alle i Inter.

Inzaghi fortæller, at klubben ikke havde overskud til at tænke på finalen, efter at holdet blæste lokalrivalerne fra AC Milan bagover i semifinalen med et samlet resultat på 3-0 i midten af maj.

– Efter at vi nåede finalen, havde vi knap tid til at tænke over det, fordi vi stadig havde kampe, der skulle spilles.

– Det er først nu, det går op for os, hvad vi har opnået, men vi læner os ikke tilbage. Vi koncentrerer os enormt, og vi vil slås for hver eneste centimeter på banen mod et fantastisk hold, siger Simone Inzaghi.

Finalen i Champions League spilles i tyrkiske Istanbul og bliver fløjtet i gang lørdag klokken 21.

/ritzau/dpa





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København jagter Romane Amane

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Stopper efter VM-nedtur

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Holland – Marokko

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Meldes tæt på storklub

Spændende melding

Her er Tysklands vej til VM-finalen