Askou: Snakken går hurtigt

Klubløse Jens Berthel Askou var for nylig ude at træne med i FC Midtjylland og har siden hen hørt snakken gå om en kontrakt der. Men han holder alle døre åbne.



Jens Bertehl Askou kunne efter sæsonen kalde sig arbejdsløs fodboldspiller, da han blev løst fra kontrakten i Norwich. Midterforsvareren var ikke længere inde i planerne omkring førsteholdet hos det nyoprykkede Premier League-mandskab og er nu på klubjagt.

Lige nu er han sammen med familien hjemme på Herning-egnen, hvor rødderne ligger. Det kunne jo være ganske bekvemt i forhold til et engagement med FC Midtjylland, og for nylig satte Jens Berthel Askou også sine fødder i klubhuset der.

– Herning ligger bekvemt i forhold til så mange ting. Lige nu er jeg bare hjemme på ferie og afventer, hvad der skal ske. Det er rigtigt, at jeg var et smut inde i FC Midtjylland. Jeg kender mange ledere der fra min ungdomstid i klubben, og jeg fik lov til at træne med for at holde mig i gang, siger Jens Berthel Askou til tipsbladet.dk.

– Og så går snakken jo hurtigt, kan jeg høre, men jeg har altså ikke fået et kontrakttilbud af FC Midtjylland. Der bliver arbejdet på nogle ting fra min agent, men hvad det ender med, ved jeg ikke.

Jens Berthel Askou grundlagde sin navn i dansk fodbold hos Silkeborg IF og tog senere på et eksotisk og uforglemmeligt udlandsophold hos tyrkiske Kasimpasa, hvor han spillede to år.

– Efter to hektiske år i Tyrkiet havde jeg brug for noget mere ro på, så vi valgte at tage et år til England, som er et land, der minder mere om Danmark. Det var vi så fået, og efter tiden i Tyrkiet er der ikke længere noget, der skræmmer mig. Jeg ville være åben for et nyt eksotisk eventyr et sted nu, siger Jens Berthel Askou.

– Jeg holder alle døre åbne.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Sender stikpille til FC København-flop



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC København – Vejle Boldklub

Det var vanvittigt brutalt

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Inter skuffer stort mod Torino

Smider Salah-bombe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Her er startopstillingerne til guldbraget