Villa stikker kæp i hjulet på Arsenals titeldrømme

Manchester City er alene på førstepladsen, efter at Arsenal søndag tabte til Aston Villa.



Arsenal har længe haft serveretten i Premier League, men det er slut nu.

Søndag løb klubben ind i et yderst sjældent nederlag, da Aston Villa var på besøg på Emirates, og det betyder, at Manchester City nu topper den engelske liga.

Aston Villa leverede en klog omgang fodbold og satte kniven ind, da Arsenal i den afgørende fase af kampen var nødt til at satse en lille smule.

To sene scoringer på under to minutter sørgede for, at gæsterne tog hjem med en 2-0-sejr i bagagen.

Det betyder, at Manchester City nu er to point foran Arsenal og Liverpool, som også snublede med et nederlag til Crystal Palace søndag.

Med sejren er Aston Villa kommet et skridt tættere på en Champions League-billet. Klubben er på fjerdepladsen med tre point ned til Tottenham, der har en kamp i hånden.

Arsenal var sådan set bedst i søndagens opgør, men måske af frygt for at blotte sig mod et stærkt Aston Villa-mandskab afveg værterne fra at smide alt efter en sejr.

Der blev passet på i defensiven, og det var også nødvendigt, for gæsterne var flere gange meget tæt på at tage føringen på Emirates.

Arsenal forsøgte ikke desto mindre at sætte fut under kedlerne, og det førte da også til fine chancer. For eksempel sørgede Gabriel Jesus for at sætte Leandro Trossard op lige foran mål efter 40 minutter, men belgieren misbrugte.

Aston Villa lykkedes i stigende grad med at trække tempo ud af kampen, og det betød, at Arsenal ikke fik sat den nødvendige fart i kombinationsspillet.

I anden halvleg sled gæsterne sig mere og mere ind i kampen, og efter 62 minutter var Youri Tielemans tæt på at score for Aston Villa, da han sendte bolden på både overliggeren og den ene stolpe.

Det trak op til en scoring fra udeholdet, og efter 85 minutter kom den. Lucas Dignes flade indlæg fik lov at passere hele vejen gennem feltet, og så dukkede en umarkeret Leon Bailey op og sendte bolden nemt i mål.

Mindre end to minutter senere blev dødsstødet sat ind. Ollie Watkins blev sendt af sted i dybden og sled sig ud af Emile Smith Rowes markering, inden han sparkede den i nettet til 2-0.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Svensson giver status på Huescas



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Sønderjyske – FC Midtjylland

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030