Det var tæt på at ske i sommer. Men i sidste øjeblik ændrede den østrigske klub Red Bull Salzburg mening, og Thomas Augustinussen ønske om at vende hjem til AaB gik ikke i opfyldelse. Den danske midtbanespiller måtte bide i det sure æble og blive i Salzburg. Skader på det østrigske mesterhold bevirkede at han blev tvunget til at blive på trods af dårlige udsigter til spilletid. Knap to måneder senere er Thomas Augustinussen fortsat reserve i Salzburg.
Læs også: Augustinussens AaB-skifte er gået i vasken
– Træneren har valgt, hvilke spillere, han vil satse på. Og det er ikke mig. Så jeg går ud fra, at Salzburg vil lade mig gå her til vinter, siger midtbanespilleren til tipsbladet.dk.
Imens den tidligere AaB-anfører fortsat frister en tilværelse på bænken i Østrig, frister hans tidligere klub en mindst lige så deprimerende tilværelse i bunden af den danske Superliga. Men den situation vil Augustinussen hellere end gerne hjælpe nordjyderne ud af.
Læs også: Lynge: Ked af at det ikke lykkedes med Augu
– Men ved aldrig, om det betyder noget, at AaB har skiftet træner (til Kent Nielsen, red.). Men jeg håber stadig, der er interesse fra det nordjyske, for jeg følger stadig klubben meget tæt, og jeg tror også på, at der kommer en mulighed for at komme hjem, siger midtbanespilleren, der hvis AaB henter ham hjem til vinter, vil gøre alt hvad der står i hans magt for at hjælpe klubben mod bedre tider.
– Hvis jeg kommer hjem, vil jeg gøre alt for at redde dem (AaB, red.). Det gør ondt på mig, at de ligger på en sidsteplads med så få point, og det giver mig endnu mere lyst til at komme hjem og kæmpe røven ud af bukserne. Men forhåbentlig er de rykket lidt op i tabellen til vinter, siger Thomas Augustinussen, der har ét stort mål for de kommende måneder.
– Det allervigtigste for mig er, at jeg kommer igang med at spille igen, slutter han.
Og muligheden for at det bliver i AaB er bestemt stor.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
OPTAKT
Norge – England
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
Belgien knuser USA
NYHEDER