Augustinussen vil hjem til AaB

Thomas Augustinussen har fortsat et ønske om at vende hjem til AaB. Denne gang for at hjælpe den kriseramte nordjyske klub mod bedre tider.



Det var tæt på at ske i sommer. Men i sidste øjeblik ændrede den østrigske klub Red Bull Salzburg mening, og Thomas Augustinussen ønske om at vende hjem til AaB gik ikke i opfyldelse. Den danske midtbanespiller måtte bide i det sure æble og blive i Salzburg. Skader på det østrigske mesterhold bevirkede at han blev tvunget til at blive på trods af dårlige udsigter til spilletid. Knap to måneder senere er Thomas Augustinussen fortsat reserve i Salzburg.

Læs også: Augustinussens AaB-skifte er gået i vasken

– Træneren har valgt, hvilke spillere, han vil satse på. Og det er ikke mig. Så jeg går ud fra, at Salzburg vil lade mig gå her til vinter, siger midtbanespilleren til tipsbladet.dk.

Imens den tidligere AaB-anfører fortsat frister en tilværelse på bænken i Østrig, frister hans tidligere klub en mindst lige så deprimerende tilværelse i bunden af den danske Superliga. Men den situation vil Augustinussen hellere end gerne hjælpe nordjyderne ud af.

Læs også: Lynge: Ked af at det ikke lykkedes med Augu

– Men ved aldrig, om det betyder noget, at AaB har skiftet træner (til Kent Nielsen, red.). Men jeg håber stadig, der er interesse fra det nordjyske, for jeg følger stadig klubben meget tæt, og jeg tror også på, at der kommer en mulighed for at komme hjem, siger midtbanespilleren, der hvis AaB henter ham hjem til vinter, vil gøre alt hvad der står i hans magt for at hjælpe klubben mod bedre tider.

– Hvis jeg kommer hjem, vil jeg gøre alt for at redde dem (AaB, red.). Det gør ondt på mig, at de ligger på en sidsteplads med så få point, og det giver mig endnu mere lyst til at komme hjem og kæmpe røven ud af bukserne. Men forhåbentlig er de rykket lidt op i tabellen til vinter, siger Thomas Augustinussen, der har ét stort mål for de kommende måneder.

– Det allervigtigste for mig er, at jeg kommer igang med at spille igen, slutter han.

Og muligheden for at det bliver i AaB er bestemt stor.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chok i Wolfsburg

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tottenham jagter choktransfer

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Arsenal – Fulham

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

– Vi har alle fejlet

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’