Det var tæt på at ske i sommer. Men i sidste øjeblik ændrede den østrigske klub Red Bull Salzburg mening, og Thomas Augustinussen ønske om at vende hjem til AaB gik ikke i opfyldelse. Den danske midtbanespiller måtte bide i det sure æble og blive i Salzburg. Skader på det østrigske mesterhold bevirkede at han blev tvunget til at blive på trods af dårlige udsigter til spilletid. Knap to måneder senere er Thomas Augustinussen fortsat reserve i Salzburg.
Læs også: Augustinussens AaB-skifte er gået i vasken
– Træneren har valgt, hvilke spillere, han vil satse på. Og det er ikke mig. Så jeg går ud fra, at Salzburg vil lade mig gå her til vinter, siger midtbanespilleren til tipsbladet.dk.
Imens den tidligere AaB-anfører fortsat frister en tilværelse på bænken i Østrig, frister hans tidligere klub en mindst lige så deprimerende tilværelse i bunden af den danske Superliga. Men den situation vil Augustinussen hellere end gerne hjælpe nordjyderne ud af.
Læs også: Lynge: Ked af at det ikke lykkedes med Augu
– Men ved aldrig, om det betyder noget, at AaB har skiftet træner (til Kent Nielsen, red.). Men jeg håber stadig, der er interesse fra det nordjyske, for jeg følger stadig klubben meget tæt, og jeg tror også på, at der kommer en mulighed for at komme hjem, siger midtbanespilleren, der hvis AaB henter ham hjem til vinter, vil gøre alt hvad der står i hans magt for at hjælpe klubben mod bedre tider.
– Hvis jeg kommer hjem, vil jeg gøre alt for at redde dem (AaB, red.). Det gør ondt på mig, at de ligger på en sidsteplads med så få point, og det giver mig endnu mere lyst til at komme hjem og kæmpe røven ud af bukserne. Men forhåbentlig er de rykket lidt op i tabellen til vinter, siger Thomas Augustinussen, der har ét stort mål for de kommende måneder.
– Det allervigtigste for mig er, at jeg kommer igang med at spille igen, slutter han.
Og muligheden for at det bliver i AaB er bestemt stor.
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
10. gang i træk
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT