Danmark scorede kun en enkelt mål, mens Australien lavede fire, da de to nationer torsdag tørnede sammen i en testkamp på Casa Arena i Horsens.
Heldigvis for de danske fodboldkvinder var to af gæsternes mål i eget net. Dermed endte det altså med en sejr på 3-2 til Pernille Harder og co.
Alle scoringer til Danmark faldt inden for en periode på cirka ti minutter i første halvleg. Derefter var Danmark for det meste i kontrol, inden to reduceringer i kampens sidste minutter gav australierne håb om et comeback.
Men det udeblev altså. I starten af kampen så det ellers ud til, at det ville blive en lang aften for Danmark. Australien lagde hurtigt Danmark under pres. Allerede inden for de første minutter brændte det på i det danske felt.
Men Danmark fik langsomt kæmpet sig ind i kampen, og efter et kvarter blev det altså til en dansk føring. Tameka Yallop fik prikket bolden i eget net efter et dansk frispark, der blev sendt ind i det australske felt.
Men selv om det var et selvmål, var føringen ikke tilfældig. Fem minutter senere blev det 2-0, da Rikke Sevecke efter rodet spil i feltet sparkede bolden op i nettaget.
Intet fungerede for Australien. Et kæmpe drop af gæsternes målmand, Mackenzie Arnold, førte til Danmarks 3-0-mål.
Nicoline Sørensen sendte, hvad der lignede et indlæg, ind mod mål tæt ved stolpen, og Arnold formåede på uforståelig vis at skubbe bolden ind i sit eget mål, så det blev noteret som endnu et australsk selvmål.
I anden halvleg hankede Australien op i sig selv, men det var altså først til allersidst, at det blev spændende. Mary Fowler bankede bolden i mål til 1-3 i 87. minut, og kort inde i tillægstiden blev det så 2-3 ved Clare Polkinghorne.
Nu var Danmark på hælene, men tiden løb altså ud for gæsterne.
Kampen mod Australien er den første af to testkampe, som Danmark skal spille i juni. På tirsdag venter Spanien på udebane.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
