Australske selvmål hjælper Danmark til sejr

Med hjælp fra to australske selvmål besejrede kvindelandsholdet i fodbold Australien med 3-2 i en testkamp.



Danmark scorede kun en enkelt mål, mens Australien lavede fire, da de to nationer torsdag tørnede sammen i en testkamp på Casa Arena i Horsens.

Heldigvis for de danske fodboldkvinder var to af gæsternes mål i eget net. Dermed endte det altså med en sejr på 3-2 til Pernille Harder og co.

Alle scoringer til Danmark faldt inden for en periode på cirka ti minutter i første halvleg. Derefter var Danmark for det meste i kontrol, inden to reduceringer i kampens sidste minutter gav australierne håb om et comeback.

Men det udeblev altså. I starten af kampen så det ellers ud til, at det ville blive en lang aften for Danmark. Australien lagde hurtigt Danmark under pres. Allerede inden for de første minutter brændte det på i det danske felt.

Men Danmark fik langsomt kæmpet sig ind i kampen, og efter et kvarter blev det altså til en dansk føring. Tameka Yallop fik prikket bolden i eget net efter et dansk frispark, der blev sendt ind i det australske felt.

Men selv om det var et selvmål, var føringen ikke tilfældig. Fem minutter senere blev det 2-0, da Rikke Sevecke efter rodet spil i feltet sparkede bolden op i nettaget.

Intet fungerede for Australien. Et kæmpe drop af gæsternes målmand, Mackenzie Arnold, førte til Danmarks 3-0-mål.

Nicoline Sørensen sendte, hvad der lignede et indlæg, ind mod mål tæt ved stolpen, og Arnold formåede på uforståelig vis at skubbe bolden ind i sit eget mål, så det blev noteret som endnu et australsk selvmål.

I anden halvleg hankede Australien op i sig selv, men det var altså først til allersidst, at det blev spændende. Mary Fowler bankede bolden i mål til 1-3 i 87. minut, og kort inde i tillægstiden blev det så 2-3 ved Clare Polkinghorne.

Nu var Danmark på hælene, men tiden løb altså ud for gæsterne.

Kampen mod Australien er den første af to testkampe, som Danmark skal spille i juni. På tirsdag venter Spanien på udebane.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Miraklernes tid er ikke forbi

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’