Danmark scorede kun en enkelt mål, mens Australien lavede fire, da de to nationer torsdag tørnede sammen i en testkamp på Casa Arena i Horsens.
Heldigvis for de danske fodboldkvinder var to af gæsternes mål i eget net. Dermed endte det altså med en sejr på 3-2 til Pernille Harder og co.
Alle scoringer til Danmark faldt inden for en periode på cirka ti minutter i første halvleg. Derefter var Danmark for det meste i kontrol, inden to reduceringer i kampens sidste minutter gav australierne håb om et comeback.
Men det udeblev altså. I starten af kampen så det ellers ud til, at det ville blive en lang aften for Danmark. Australien lagde hurtigt Danmark under pres. Allerede inden for de første minutter brændte det på i det danske felt.
Men Danmark fik langsomt kæmpet sig ind i kampen, og efter et kvarter blev det altså til en dansk føring. Tameka Yallop fik prikket bolden i eget net efter et dansk frispark, der blev sendt ind i det australske felt.
Men selv om det var et selvmål, var føringen ikke tilfældig. Fem minutter senere blev det 2-0, da Rikke Sevecke efter rodet spil i feltet sparkede bolden op i nettaget.
Intet fungerede for Australien. Et kæmpe drop af gæsternes målmand, Mackenzie Arnold, førte til Danmarks 3-0-mål.
Nicoline Sørensen sendte, hvad der lignede et indlæg, ind mod mål tæt ved stolpen, og Arnold formåede på uforståelig vis at skubbe bolden ind i sit eget mål, så det blev noteret som endnu et australsk selvmål.
I anden halvleg hankede Australien op i sig selv, men det var altså først til allersidst, at det blev spændende. Mary Fowler bankede bolden i mål til 1-3 i 87. minut, og kort inde i tillægstiden blev det så 2-3 ved Clare Polkinghorne.
Nu var Danmark på hælene, men tiden løb altså ud for gæsterne.
Kampen mod Australien er den første af to testkampe, som Danmark skal spille i juni. På tirsdag venter Spanien på udebane.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
OPTAKT
Spanien – Belgien
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
