Australske selvmål hjælper Danmark til sejr

Med hjælp fra to australske selvmål besejrede kvindelandsholdet i fodbold Australien med 3-2 i en testkamp.



Danmark scorede kun en enkelt mål, mens Australien lavede fire, da de to nationer torsdag tørnede sammen i en testkamp på Casa Arena i Horsens.

Heldigvis for de danske fodboldkvinder var to af gæsternes mål i eget net. Dermed endte det altså med en sejr på 3-2 til Pernille Harder og co.

Alle scoringer til Danmark faldt inden for en periode på cirka ti minutter i første halvleg. Derefter var Danmark for det meste i kontrol, inden to reduceringer i kampens sidste minutter gav australierne håb om et comeback.

Men det udeblev altså. I starten af kampen så det ellers ud til, at det ville blive en lang aften for Danmark. Australien lagde hurtigt Danmark under pres. Allerede inden for de første minutter brændte det på i det danske felt.

Men Danmark fik langsomt kæmpet sig ind i kampen, og efter et kvarter blev det altså til en dansk føring. Tameka Yallop fik prikket bolden i eget net efter et dansk frispark, der blev sendt ind i det australske felt.

Men selv om det var et selvmål, var føringen ikke tilfældig. Fem minutter senere blev det 2-0, da Rikke Sevecke efter rodet spil i feltet sparkede bolden op i nettaget.

Intet fungerede for Australien. Et kæmpe drop af gæsternes målmand, Mackenzie Arnold, førte til Danmarks 3-0-mål.

Nicoline Sørensen sendte, hvad der lignede et indlæg, ind mod mål tæt ved stolpen, og Arnold formåede på uforståelig vis at skubbe bolden ind i sit eget mål, så det blev noteret som endnu et australsk selvmål.

I anden halvleg hankede Australien op i sig selv, men det var altså først til allersidst, at det blev spændende. Mary Fowler bankede bolden i mål til 1-3 i 87. minut, og kort inde i tillægstiden blev det så 2-3 ved Clare Polkinghorne.

Nu var Danmark på hælene, men tiden løb altså ud for gæsterne.

Kampen mod Australien er den første af to testkampe, som Danmark skal spille i juni. På tirsdag venter Spanien på udebane.

/ritzau/





Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson


Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Åge Hareide er alvorligt syg

Pione Sisto på vej væk?

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Udenlandske medier i chok over Danmark

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Ny kæmpeklub er interesseret

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Vanvittige scener i Parken!

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Superliga-profil får trænerlicens

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

GOG buldrer forbi bundhold

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Riemer giver Højlund-opdatering

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Danske tenniskvinder rykker ned

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’