Avis: FCK byder på 22-årig rumæner

Ny spiller kan være på vej til FC København.



FC København sikrede sig for nyligt Luther Singh i Braga, og mens Mohamed Daramy kan være på vej ud, arbejder klubben på at hente endnu en spiller.

Der er tale om Olimpiu Morutan, skriver den rumænske avis, Gazeta Sporturilor.

Den offensive midtbanespiller fra FCSB – bedre kendt som Steaua Bukarest – har på det seneste været meldt på vej til Galatasaray, men det forlyder altså, at FC København nu har afgivet et bud på cirka 22 millioner kroner. Beløbet kan derudover stige til små 30 millioner kroner, hvis københavnerne kvalificerer sig til Conference League-gruppespillet.

Gazata Sporturilor skriver, at de har fået fortalt af danske kilder, at FCK har besluttet sig for at købe Morutan, efter man lørdag har accepteret et bud på Mohamed Daramy fra Ajax.

Skal man tro det rumænske medie, er der også gode muligheder for, at Morutan ender i FCK, for FCSB forlanger netop 22 millioner kroner for rumæneren. FCSB-træner Edward Iordănescu har også tidligere bekræftet, at der er interesse for Morutan.

– Jeg ved, at der er interesse. Lige nu er der ikke noget konkret. Ethvert tilbud er rettet mod klubben, og jeg bliver kun informeret, når der er konkret interesse. Han skal blive ved med at være involveret. Han er en spiller, jeg sætter stor pris på, og som har et stort potentiale. Vi får at se.

– Jeg vil aldrig modsætte mig et salg, når det er i klubbens og spillerens interesse, og jeg ønsker at have tingene på plads, for vores mål er titlen, og vi har ikke råd til at skifte ud hele tiden.

Olimpiu Morutan har optrådt for FCSB siden 2018 og står noteret for 14 scoringer og 30 oplæg i 107 kampe. Han har også spillet 12 kampe for Rumæniens U21-landshold.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op



Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Kalder tronskifte i Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner