Avis: FCK byder på 22-årig rumæner

Ny spiller kan være på vej til FC København.



FC København sikrede sig for nyligt Luther Singh i Braga, og mens Mohamed Daramy kan være på vej ud, arbejder klubben på at hente endnu en spiller.

Der er tale om Olimpiu Morutan, skriver den rumænske avis, Gazeta Sporturilor.

Den offensive midtbanespiller fra FCSB – bedre kendt som Steaua Bukarest – har på det seneste været meldt på vej til Galatasaray, men det forlyder altså, at FC København nu har afgivet et bud på cirka 22 millioner kroner. Beløbet kan derudover stige til små 30 millioner kroner, hvis københavnerne kvalificerer sig til Conference League-gruppespillet.

Gazata Sporturilor skriver, at de har fået fortalt af danske kilder, at FCK har besluttet sig for at købe Morutan, efter man lørdag har accepteret et bud på Mohamed Daramy fra Ajax.

Skal man tro det rumænske medie, er der også gode muligheder for, at Morutan ender i FCK, for FCSB forlanger netop 22 millioner kroner for rumæneren. FCSB-træner Edward Iordănescu har også tidligere bekræftet, at der er interesse for Morutan.

– Jeg ved, at der er interesse. Lige nu er der ikke noget konkret. Ethvert tilbud er rettet mod klubben, og jeg bliver kun informeret, når der er konkret interesse. Han skal blive ved med at være involveret. Han er en spiller, jeg sætter stor pris på, og som har et stort potentiale. Vi får at se.

– Jeg vil aldrig modsætte mig et salg, når det er i klubbens og spillerens interesse, og jeg ønsker at have tingene på plads, for vores mål er titlen, og vi har ikke råd til at skifte ud hele tiden.

Olimpiu Morutan har optrådt for FCSB siden 2018 og står noteret for 14 scoringer og 30 oplæg i 107 kampe. Han har også spillet 12 kampe for Rumæniens U21-landshold.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Horsens kommer tættere på oprykning

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chok i Wolfsburg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK