FC København sikrede sig for nyligt Luther Singh i Braga, og mens Mohamed Daramy kan være på vej ud, arbejder klubben på at hente endnu en spiller.
Der er tale om Olimpiu Morutan, skriver den rumænske avis, Gazeta Sporturilor.
Den offensive midtbanespiller fra FCSB – bedre kendt som Steaua Bukarest – har på det seneste været meldt på vej til Galatasaray, men det forlyder altså, at FC København nu har afgivet et bud på cirka 22 millioner kroner. Beløbet kan derudover stige til små 30 millioner kroner, hvis københavnerne kvalificerer sig til Conference League-gruppespillet.
Gazata Sporturilor skriver, at de har fået fortalt af danske kilder, at FCK har besluttet sig for at købe Morutan, efter man lørdag har accepteret et bud på Mohamed Daramy fra Ajax.
Skal man tro det rumænske medie, er der også gode muligheder for, at Morutan ender i FCK, for FCSB forlanger netop 22 millioner kroner for rumæneren. FCSB-træner Edward Iordănescu har også tidligere bekræftet, at der er interesse for Morutan.
– Jeg ved, at der er interesse. Lige nu er der ikke noget konkret. Ethvert tilbud er rettet mod klubben, og jeg bliver kun informeret, når der er konkret interesse. Han skal blive ved med at være involveret. Han er en spiller, jeg sætter stor pris på, og som har et stort potentiale. Vi får at se.
– Jeg vil aldrig modsætte mig et salg, når det er i klubbens og spillerens interesse, og jeg ønsker at have tingene på plads, for vores mål er titlen, og vi har ikke råd til at skifte ud hele tiden.
Olimpiu Morutan har optrådt for FCSB siden 2018 og står noteret for 14 scoringer og 30 oplæg i 107 kampe. Han har også spillet 12 kampe for Rumæniens U21-landshold.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
USA spiller sig videre trods rødt kort
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
OPTAKT
Spanien – Østrig
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
