Avis: FCK byder på 22-årig rumæner

Ny spiller kan være på vej til FC København.



FC København sikrede sig for nyligt Luther Singh i Braga, og mens Mohamed Daramy kan være på vej ud, arbejder klubben på at hente endnu en spiller.

Der er tale om Olimpiu Morutan, skriver den rumænske avis, Gazeta Sporturilor.

Den offensive midtbanespiller fra FCSB – bedre kendt som Steaua Bukarest – har på det seneste været meldt på vej til Galatasaray, men det forlyder altså, at FC København nu har afgivet et bud på cirka 22 millioner kroner. Beløbet kan derudover stige til små 30 millioner kroner, hvis københavnerne kvalificerer sig til Conference League-gruppespillet.

Gazata Sporturilor skriver, at de har fået fortalt af danske kilder, at FCK har besluttet sig for at købe Morutan, efter man lørdag har accepteret et bud på Mohamed Daramy fra Ajax.

Skal man tro det rumænske medie, er der også gode muligheder for, at Morutan ender i FCK, for FCSB forlanger netop 22 millioner kroner for rumæneren. FCSB-træner Edward Iordănescu har også tidligere bekræftet, at der er interesse for Morutan.

– Jeg ved, at der er interesse. Lige nu er der ikke noget konkret. Ethvert tilbud er rettet mod klubben, og jeg bliver kun informeret, når der er konkret interesse. Han skal blive ved med at være involveret. Han er en spiller, jeg sætter stor pris på, og som har et stort potentiale. Vi får at se.

– Jeg vil aldrig modsætte mig et salg, når det er i klubbens og spillerens interesse, og jeg ønsker at have tingene på plads, for vores mål er titlen, og vi har ikke råd til at skifte ud hele tiden.

Olimpiu Morutan har optrådt for FCSB siden 2018 og står noteret for 14 scoringer og 30 oplæg i 107 kampe. Han har også spillet 12 kampe for Rumæniens U21-landshold.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Hårdt angreb på DBU-boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Massefyring i AC Milan

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3