Avis: Ajax er interesseret i Superligaens yngste målscorer

Ajax er vilde med danske Jeppe Kjær Jensen fra AC Horsens.



Han fik debut på sin 16 års fødselsdag og er den yngste i Superliga-historien, han blev onsdag den yngste til at score i Superligaen, og måske kan Jeppe Kjær Jensen også snart kalde sig udlandsdansker.

Den driblestærke kantspiller, der var flyvende mod Hobro og altså scorede, har vist et stort potentiale, og i udlandet har de også fået øje på den 16-årige dansker. Det skriver Horsens Folkeblad.

Ifølge avisen er AFC Ajax interesserede i Jeppe Kjær Jensen.

Så meget, at klubben har været på besøg til træningen i AC Horsens for at se nærmere på den unge dansker. AFC Ajax mødte frem med to klubrepræsentanter, hvilket må siges at bekræfte en interesse for den talentfulde spiller. Ifølge Horsens Folkeblad var de to repræsentanter også til stede under opgøret mellem Horsens og Hobro, hvor Kjær altså spillede en stor kamp.

Bo Henriksen er sparsom med oplysninger, men siger til Horsens Folkeblad:

Læs også:Van der Vaart om Højbjerg: Jeg er ikke stor fan af ham

– Generelt vil jeg godt sige, at Ajax Amsterdam kunne være et spændende match for en ung dansk spiller, lyder det altså fra manageren.

Det er helt oplagt, at Jeppe Kjær bliver solgt denne sommer, da han har gjort det fremragende og kan komme i et bedre udviklingsmiljø, for eksempel i Ajax. Samtidig har AC Horsens visse økonomiske udfordringer, der kan blive lettere at håndtere, hvis der dumper en pæn millioncheck ind.

Det er dog ikke kun AFC Ajax, der er interesseret, for også danske topklubber har haft snøren ude, og andre klubber i udlandet kender også Jeppe Kjær.

I Danmark er det John Steen Olsen, der er scout for Ajax, og det er ham, der blandt andet har fået fingrene i folk som Kasper Dolberg og Christian Eriksen. At Ajax så er mødt frem med to mand i Horsens, sætter en tyk streg under Amsterdam-klubbens interesse for stortalentet.

Læs også:Avis: AFC Ajax vil købe Pierre-Emile Højbjerg

Jeppe Kjær Jensen har indtil videre spillet syv Superliga-kampe. Han har scoret en enkelt gang og har tre assists.

Ajax har allerede én gang denne sommer handlet i Danmark. Klubben har købt 17-årige Eskild Munk Dall i Silkeborg IF, og generelt har klubben en fin tradition for at udvikle danske spillere til førsteholdet.

På det nuværende Ajax-akademi løber Christian Kjelder Rasmussen rundt, mens Victor Jensen spiller på Ajax’ reservehold.

Der er pt. ingen danskere på førsteholdet – Lasse Schöne, Rasmus Nissen Kristensen og Kasper Dolberg forlod klubben i sommer. Tidligere har Ajax haft spillere som Christian Eriksen, Viktor Fischer og Nicolai Boilesen, og går man helt tilbage, er det navne som Frank Arnesen og Søren Lerby, der har været stjerner hos Ajax.

Læs også:Zlatan efter comeback: Havde vundet Serie A, hvis jeg havde været her fra start
Læs også:FC Nordsjælland snupper 16-årig nordmand foran storklubber
Læs også:Ajax-boss peger på dansker: Kan blive en fremtidig toptræner




LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

AGF køber ham

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Østrig – Jordan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

– Jeg er dum

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Iran – New Zealand

Vil hente tysk landsholdsstjerne