Han fik debut på sin 16 års fødselsdag og er den yngste i Superliga-historien, han blev onsdag den yngste til at score i Superligaen, og måske kan Jeppe Kjær Jensen også snart kalde sig udlandsdansker.
Den driblestærke kantspiller, der var flyvende mod Hobro og altså scorede, har vist et stort potentiale, og i udlandet har de også fået øje på den 16-årige dansker. Det skriver Horsens Folkeblad.
Ifølge avisen er AFC Ajax interesserede i Jeppe Kjær Jensen.
Så meget, at klubben har været på besøg til træningen i AC Horsens for at se nærmere på den unge dansker. AFC Ajax mødte frem med to klubrepræsentanter, hvilket må siges at bekræfte en interesse for den talentfulde spiller. Ifølge Horsens Folkeblad var de to repræsentanter også til stede under opgøret mellem Horsens og Hobro, hvor Kjær altså spillede en stor kamp.
Bo Henriksen er sparsom med oplysninger, men siger til Horsens Folkeblad:
Læs også:Van der Vaart om Højbjerg: Jeg er ikke stor fan af ham
– Generelt vil jeg godt sige, at Ajax Amsterdam kunne være et spændende match for en ung dansk spiller, lyder det altså fra manageren.
Det er helt oplagt, at Jeppe Kjær bliver solgt denne sommer, da han har gjort det fremragende og kan komme i et bedre udviklingsmiljø, for eksempel i Ajax. Samtidig har AC Horsens visse økonomiske udfordringer, der kan blive lettere at håndtere, hvis der dumper en pæn millioncheck ind.
Det er dog ikke kun AFC Ajax, der er interesseret, for også danske topklubber har haft snøren ude, og andre klubber i udlandet kender også Jeppe Kjær.
I Danmark er det John Steen Olsen, der er scout for Ajax, og det er ham, der blandt andet har fået fingrene i folk som Kasper Dolberg og Christian Eriksen. At Ajax så er mødt frem med to mand i Horsens, sætter en tyk streg under Amsterdam-klubbens interesse for stortalentet.
Læs også:Avis: AFC Ajax vil købe Pierre-Emile Højbjerg
Jeppe Kjær Jensen har indtil videre spillet syv Superliga-kampe. Han har scoret en enkelt gang og har tre assists.
Ajax har allerede én gang denne sommer handlet i Danmark. Klubben har købt 17-årige Eskild Munk Dall i Silkeborg IF, og generelt har klubben en fin tradition for at udvikle danske spillere til førsteholdet.
På det nuværende Ajax-akademi løber Christian Kjelder Rasmussen rundt, mens Victor Jensen spiller på Ajax’ reservehold.
Der er pt. ingen danskere på førsteholdet – Lasse Schöne, Rasmus Nissen Kristensen og Kasper Dolberg forlod klubben i sommer. Tidligere har Ajax haft spillere som Christian Eriksen, Viktor Fischer og Nicolai Boilesen, og går man helt tilbage, er det navne som Frank Arnesen og Søren Lerby, der har været stjerner hos Ajax.
Læs også:Zlatan efter comeback: Havde vundet Serie A, hvis jeg havde været her fra start
Læs også:FC Nordsjælland snupper 16-årig nordmand foran storklubber
Læs også:Ajax-boss peger på dansker: Kan blive en fremtidig toptræner
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
