Han fik debut på sin 16 års fødselsdag og er den yngste i Superliga-historien, han blev onsdag den yngste til at score i Superligaen, og måske kan Jeppe Kjær Jensen også snart kalde sig udlandsdansker.
Den driblestærke kantspiller, der var flyvende mod Hobro og altså scorede, har vist et stort potentiale, og i udlandet har de også fået øje på den 16-årige dansker. Det skriver Horsens Folkeblad.
Ifølge avisen er AFC Ajax interesserede i Jeppe Kjær Jensen.
Så meget, at klubben har været på besøg til træningen i AC Horsens for at se nærmere på den unge dansker. AFC Ajax mødte frem med to klubrepræsentanter, hvilket må siges at bekræfte en interesse for den talentfulde spiller. Ifølge Horsens Folkeblad var de to repræsentanter også til stede under opgøret mellem Horsens og Hobro, hvor Kjær altså spillede en stor kamp.
Bo Henriksen er sparsom med oplysninger, men siger til Horsens Folkeblad:
Læs også:Van der Vaart om Højbjerg: Jeg er ikke stor fan af ham
– Generelt vil jeg godt sige, at Ajax Amsterdam kunne være et spændende match for en ung dansk spiller, lyder det altså fra manageren.
Det er helt oplagt, at Jeppe Kjær bliver solgt denne sommer, da han har gjort det fremragende og kan komme i et bedre udviklingsmiljø, for eksempel i Ajax. Samtidig har AC Horsens visse økonomiske udfordringer, der kan blive lettere at håndtere, hvis der dumper en pæn millioncheck ind.
Det er dog ikke kun AFC Ajax, der er interesseret, for også danske topklubber har haft snøren ude, og andre klubber i udlandet kender også Jeppe Kjær.
I Danmark er det John Steen Olsen, der er scout for Ajax, og det er ham, der blandt andet har fået fingrene i folk som Kasper Dolberg og Christian Eriksen. At Ajax så er mødt frem med to mand i Horsens, sætter en tyk streg under Amsterdam-klubbens interesse for stortalentet.
Læs også:Avis: AFC Ajax vil købe Pierre-Emile Højbjerg
Jeppe Kjær Jensen har indtil videre spillet syv Superliga-kampe. Han har scoret en enkelt gang og har tre assists.
Ajax har allerede én gang denne sommer handlet i Danmark. Klubben har købt 17-årige Eskild Munk Dall i Silkeborg IF, og generelt har klubben en fin tradition for at udvikle danske spillere til førsteholdet.
På det nuværende Ajax-akademi løber Christian Kjelder Rasmussen rundt, mens Victor Jensen spiller på Ajax’ reservehold.
Der er pt. ingen danskere på førsteholdet – Lasse Schöne, Rasmus Nissen Kristensen og Kasper Dolberg forlod klubben i sommer. Tidligere har Ajax haft spillere som Christian Eriksen, Viktor Fischer og Nicolai Boilesen, og går man helt tilbage, er det navne som Frank Arnesen og Søren Lerby, der har været stjerner hos Ajax.
Læs også:Zlatan efter comeback: Havde vundet Serie A, hvis jeg havde været her fra start
Læs også:FC Nordsjælland snupper 16-årig nordmand foran storklubber
Læs også:Ajax-boss peger på dansker: Kan blive en fremtidig toptræner
LIVE
Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
LIVE
TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
