Avis: Ronnie Schwartz forlader Silkeborg IF

Ronnie Schwartz forlænger ikke sin kontrakt med Silkeborg IF og forlader dermed klubben senest efter denne sæson. Det skriver Ekstra Bladet.



Ronnie Schwartz forlader Silkeborg IF senest efter denne sæson, når hans kontrakt med Superligaens bundprop udløber. Det skriver Ekstra Bladet mandag.

Den 30-årige angriber har været i forrygende målform i denne sæson og står noteret for ti fuldtræffere i Superligaen, hvilket naturligvis er dybt imponerende taget i betragtning af, at han tørner ud for bundholdet i ligaen. I sidste sæson blev “Plaffeministeren” en suveræn topscorer i NordicBet Ligaen, og de mange gode præstationer vil Schwartz nu drage fordel af.

Ifølge Ekstra Bladet kommer Ronnie Schwartz ikke til at forlænge kontrakten med Silkeborg IF, selv om angriberen flere gange – senest i Tipsbladet i fredags – har fastslået, at fremtiden ikke er afklaret.

Ronnie Schwartz sigter angiveligt efter en længerevarende og lukrativ aftale med en anden klub, og pilen peger mod udlandet for angriberen, der tidligere har været i Frankrig, Belgien og Norge. Ekstra Bladet skriver, at AGF er meget interesseret i Ronnie Schwartz, og det var da også klubbens sportschef Peter Christiansen, der i sin tid kickstartede angriberens karriere i Randers FC, men sandsynligheden taler altså for udlandet.

På dansk jord har Silkeborg-angriberen tidligere tørnet ud for AaB, Randers FC, Brøndby IF og Esbjerg fB. Han har scoret 55 mål i 145 Superliga-kampe. 

Læs også:Tidligere AGF-direktør i modvind: Overvejer, om det virkelig er det værd




LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Zanka ville spille gratis for FC København

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tæt på at købe FC København-spiller

I dialog med Steve Cooper

Frankrig – Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Norge – Senegal

Jens Stage-skifte i fare

Uruguay – Kap Verde

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Belgien – Iran



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen