Avis: Ronnie Schwartz forlader Silkeborg IF

Ronnie Schwartz forlænger ikke sin kontrakt med Silkeborg IF og forlader dermed klubben senest efter denne sæson. Det skriver Ekstra Bladet.



Ronnie Schwartz forlader Silkeborg IF senest efter denne sæson, når hans kontrakt med Superligaens bundprop udløber. Det skriver Ekstra Bladet mandag.

Den 30-årige angriber har været i forrygende målform i denne sæson og står noteret for ti fuldtræffere i Superligaen, hvilket naturligvis er dybt imponerende taget i betragtning af, at han tørner ud for bundholdet i ligaen. I sidste sæson blev “Plaffeministeren” en suveræn topscorer i NordicBet Ligaen, og de mange gode præstationer vil Schwartz nu drage fordel af.

Ifølge Ekstra Bladet kommer Ronnie Schwartz ikke til at forlænge kontrakten med Silkeborg IF, selv om angriberen flere gange – senest i Tipsbladet i fredags – har fastslået, at fremtiden ikke er afklaret.

Ronnie Schwartz sigter angiveligt efter en længerevarende og lukrativ aftale med en anden klub, og pilen peger mod udlandet for angriberen, der tidligere har været i Frankrig, Belgien og Norge. Ekstra Bladet skriver, at AGF er meget interesseret i Ronnie Schwartz, og det var da også klubbens sportschef Peter Christiansen, der i sin tid kickstartede angriberens karriere i Randers FC, men sandsynligheden taler altså for udlandet.

På dansk jord har Silkeborg-angriberen tidligere tørnet ud for AaB, Randers FC, Brøndby IF og Esbjerg fB. Han har scoret 55 mål i 145 Superliga-kampe. 

Læs også:Tidligere AGF-direktør i modvind: Overvejer, om det virkelig er det værd




Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

FC København interesseret i Jonas Kersken

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF – Brøndby IF

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Udeladt – kan slet ikke spille

Her er VM-turneringens hold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

‘De har haft det værste transfervindue’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Nu taler Messi

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”