Avis: Ronnie Schwartz forlader Silkeborg IF

Ronnie Schwartz forlænger ikke sin kontrakt med Silkeborg IF og forlader dermed klubben senest efter denne sæson. Det skriver Ekstra Bladet.



Ronnie Schwartz forlader Silkeborg IF senest efter denne sæson, når hans kontrakt med Superligaens bundprop udløber. Det skriver Ekstra Bladet mandag.

Den 30-årige angriber har været i forrygende målform i denne sæson og står noteret for ti fuldtræffere i Superligaen, hvilket naturligvis er dybt imponerende taget i betragtning af, at han tørner ud for bundholdet i ligaen. I sidste sæson blev “Plaffeministeren” en suveræn topscorer i NordicBet Ligaen, og de mange gode præstationer vil Schwartz nu drage fordel af.

Ifølge Ekstra Bladet kommer Ronnie Schwartz ikke til at forlænge kontrakten med Silkeborg IF, selv om angriberen flere gange – senest i Tipsbladet i fredags – har fastslået, at fremtiden ikke er afklaret.

Ronnie Schwartz sigter angiveligt efter en længerevarende og lukrativ aftale med en anden klub, og pilen peger mod udlandet for angriberen, der tidligere har været i Frankrig, Belgien og Norge. Ekstra Bladet skriver, at AGF er meget interesseret i Ronnie Schwartz, og det var da også klubbens sportschef Peter Christiansen, der i sin tid kickstartede angriberens karriere i Randers FC, men sandsynligheden taler altså for udlandet.

På dansk jord har Silkeborg-angriberen tidligere tørnet ud for AaB, Randers FC, Brøndby IF og Esbjerg fB. Han har scoret 55 mål i 145 Superliga-kampe. 

Læs også:Tidligere AGF-direktør i modvind: Overvejer, om det virkelig er det værd




TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

Her kan du se Norge mod Senegal

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Frederiksen renser ud

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK går på rov i Viborg

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Melder dansk stortalent transferklar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på Superliga-stjerne

Et skridt tættere Englands største stadion

Norge – Senegal

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Frankrig – Irak

Historisk Messi rykker forbi Klose

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

VM-vækkeuret: Slutrundens vildeste redning?

Storklubber kæmper om danskers underskrift

I dialog med Steve Cooper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Rekord-Messi sparker Argentina videre