Avis: Ronnie Schwartz forlader Silkeborg IF

Ronnie Schwartz forlænger ikke sin kontrakt med Silkeborg IF og forlader dermed klubben senest efter denne sæson. Det skriver Ekstra Bladet.



Ronnie Schwartz forlader Silkeborg IF senest efter denne sæson, når hans kontrakt med Superligaens bundprop udløber. Det skriver Ekstra Bladet mandag.

Den 30-årige angriber har været i forrygende målform i denne sæson og står noteret for ti fuldtræffere i Superligaen, hvilket naturligvis er dybt imponerende taget i betragtning af, at han tørner ud for bundholdet i ligaen. I sidste sæson blev “Plaffeministeren” en suveræn topscorer i NordicBet Ligaen, og de mange gode præstationer vil Schwartz nu drage fordel af.

Ifølge Ekstra Bladet kommer Ronnie Schwartz ikke til at forlænge kontrakten med Silkeborg IF, selv om angriberen flere gange – senest i Tipsbladet i fredags – har fastslået, at fremtiden ikke er afklaret.

Ronnie Schwartz sigter angiveligt efter en længerevarende og lukrativ aftale med en anden klub, og pilen peger mod udlandet for angriberen, der tidligere har været i Frankrig, Belgien og Norge. Ekstra Bladet skriver, at AGF er meget interesseret i Ronnie Schwartz, og det var da også klubbens sportschef Peter Christiansen, der i sin tid kickstartede angriberens karriere i Randers FC, men sandsynligheden taler altså for udlandet.

På dansk jord har Silkeborg-angriberen tidligere tørnet ud for AaB, Randers FC, Brøndby IF og Esbjerg fB. Han har scoret 55 mål i 145 Superliga-kampe. 

Læs også:Tidligere AGF-direktør i modvind: Overvejer, om det virkelig er det værd






LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Arsenal-dansker vender hjem

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Afslører: Dolberg sat til salg

Medier sender ham hjem til AGF

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne