FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man skal holde tungen lige i munden, når man skal udtale navnet på FC Københavns nye græske stopper Pantelis Hatzidiakos.
Det er de allerede kommet med en løsning på ved FC Københavns træningsanlæg, hvor grækeren torsdag har første træningsdag med sine nye holdkammerater. Han har selv foreslået, at blive kaldt "Panter", hvilket trods alt er nemmere, og man kan meget vel skulle vænne sig til at bruge det navn.
Der er nemlig store forventninger til lejesvenden fra Cagliari, der blev hentet på Deadline Day, og som torsdag mødte den danske presse for første gang. Her kunne man hurtigt fornemme, at midtstopperen har spillet i hollandsk fodbold i 12 år, for engelskkundskaberne sidder lige i skabet, og han er lykkelig for at være endt i Danmark.
– Det minder meget om det, jeg kender fra Holland, hvor jeg var i 12 år. Jeg er meget glad. Jeg føler mig god, og gutterne har taget godt imod mig på min første dag, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Hatzidiakos eller "Panter", som man altså kan kalde ham, var inden skiftet til FC København rygtet særdeles tæt på græske PAOK, inden FCK overhalede dem indenom, og han erkender også, at det var en hektisk afslutning på transfervinduet for ham.
– Det var en underlig dag, hvis jeg skal være ærlig. Jeg var afsted med landsholdet, og jeg var meget tæt på PAOK. Da jeg vågnede mandag (på Deadline Day), så jeg, at min agent havde skrevet, at FCK var meget interesseret. Jeg havde en god følelse og sagde til ham, at han skulle gå videre med det og lad os se.
– Umiddelbart efter talte jeg med træneren (Jacob Neestrup), som gav mig en god fornemmelse. Han kender mig fra mine år i AZ og har kigget på mig i 15 måneder, og det gav mig en god følelse. Han kom med sin fuldstændig ærlige mening om mig som spiller. Det sætter jeg stor pris på, og jeg havde en god følelse med det samme, lyder det fra Hatzidiakos.
Siden fulgte samtaler med familie og tætte venner, og ved 16-tiden tog grækeren fat i sin agent for at sige, at der skulle gøres noget mere ved FCK-interessen.
Det var dog ikke sådan, at der var givet tommel op til PAOK, inden FCK kom på banen, hvilket man ellers kunne læse i udenlandske medier.
– Der var ikke enighed med PAOK. Vi talte, men var ikke 100 procent sikre. Cagliari kendte til det, men det var slet ikke så langt, slår han fast.
Zecas betydning
Ét er, at Jacob Neestrups ord gjorde indtryk på Hatzidiakos, men en anden persons mening vejede også tungt.
Han søgte nemlig råd hos landsmanden, kammeraten og FCK-legenden Carlos Zeca inden skiftet, og det var lige med til at tippe de sidste procenter over i FC Københavns favør, siger han.
– Jeg sagde til ham, at jeg er 70 procent sikker på at tage til FCK, og efter vores samtale røg jeg op på 80. Selvfølgelig skulle det også gå godt med Cagliari i forhold til at finde en god løsning og alt det der, men det var vigtigt for klubberne. Efter de blev enige vågnede jeg næste morgen, og der var jeg virkelig glad!
Han siger, at Zeca blandt andet talte godt om byen og menneskene omkring, og at alt er godt her.

De to har da også et særligt bånd, for Zeca var en af dem, som tog sig rigtig godt af "Panter", dengang han debuterede for landsholdet for snart fem år siden.
– Han sad ved siden af mig. Jeg fik min debut mod Italien, han var også på banen, og det var en svær kamp at få debut i. Jeg spillede godt, og han sagde til mig: ”Hey, du er sådan en god spiller, hvor har du været?”.
– Du kender Zeca… Han er meget ærlig, og han fik mig til at føle mig som en af dem, siger Hatzidiakos med et stort smil.
Det er heller ikke helt utænkeligt, at Zeca også har lagt et godt ord ind for grækeren over for FC København, og det er nu engang en meget god referencekilde at trække på.
Midterstopperen kan få sin debut for FC København i lørdagens topkamp mod FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE