Bag kulissen: Sådan havnede ny profil i FCK

Pantelis Hatzidiakos sætter ord på skiftet til FC København, som faldt i hak på transfervinduets sidste dag.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man skal holde tungen lige i munden, når man skal udtale navnet på FC Københavns nye græske stopper Pantelis Hatzidiakos. 

Det er de allerede kommet med en løsning på ved FC Københavns træningsanlæg, hvor grækeren torsdag har første træningsdag med sine nye holdkammerater. Han har selv foreslået, at blive kaldt "Panter", hvilket trods alt er nemmere, og man kan meget vel skulle vænne sig til at bruge det navn. 

Der er nemlig store forventninger til lejesvenden fra Cagliari, der blev hentet på Deadline Day, og som torsdag mødte den danske presse for første gang. Her kunne man hurtigt fornemme, at midtstopperen har spillet i hollandsk fodbold i 12 år, for engelskkundskaberne sidder lige i skabet, og han er lykkelig for at være endt i Danmark.

– Det minder meget om det, jeg kender fra Holland, hvor jeg var i 12 år. Jeg er meget glad. Jeg føler mig god, og gutterne har taget godt imod mig på min første dag, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

273150

Pantelis Hatzidiakos står noteret for 34 landskampe for Grækenland. Foto: Alamy

Hatzidiakos eller "Panter", som man altså kan kalde ham, var inden skiftet til FC København rygtet særdeles tæt på græske PAOK, inden FCK overhalede dem indenom, og han erkender også, at det var en hektisk afslutning på transfervinduet for ham.

– Det var en underlig dag, hvis jeg skal være ærlig. Jeg var afsted med landsholdet, og jeg var meget tæt på PAOK. Da jeg vågnede mandag (på Deadline Day), så jeg, at min agent havde skrevet, at FCK var meget interesseret. Jeg havde en god følelse og sagde til ham, at han skulle gå videre med det og lad os se.

– Umiddelbart efter talte jeg med træneren (Jacob Neestrup), som gav mig en god fornemmelse. Han kender mig fra mine år i AZ og har kigget på mig i 15 måneder, og det gav mig en god følelse. Han kom med sin fuldstændig ærlige mening om mig som spiller. Det sætter jeg stor pris på, og jeg havde en god følelse med det samme, lyder det fra Hatzidiakos. 

Siden fulgte samtaler med familie og tætte venner, og ved 16-tiden tog grækeren fat i sin agent for at sige, at der skulle gøres noget mere ved FCK-interessen.

Det var dog ikke sådan, at der var givet tommel op til PAOK, inden FCK kom på banen, hvilket man ellers kunne læse i udenlandske medier.

– Der var ikke enighed med PAOK. Vi talte, men var ikke 100 procent sikre. Cagliari kendte til det, men det var slet ikke så langt, slår han fast.

Zecas betydning
Ét er, at Jacob Neestrups ord gjorde indtryk på Hatzidiakos, men en anden persons mening vejede også tungt. 

Han søgte nemlig råd hos landsmanden, kammeraten og FCK-legenden Carlos Zeca inden skiftet, og det var lige med til at tippe de sidste procenter over i FC Københavns favør, siger han.

– Jeg sagde til ham, at jeg er 70 procent sikker på at tage til FCK, og efter vores samtale røg jeg op på 80. Selvfølgelig skulle det også gå godt med Cagliari i forhold til at finde en god løsning og alt det der, men det var vigtigt for klubberne. Efter de blev enige vågnede jeg næste morgen, og der var jeg virkelig glad!

Han siger, at Zeca blandt andet talte godt om byen og menneskene omkring, og at alt er godt her. 

273150

Carlos Zeca talte kun godt om FCK, da deres nye græker tog fat i ham inden skiftet. Foto: Alamy

De to har da også et særligt bånd, for Zeca var en af dem, som tog sig rigtig godt af "Panter", dengang han debuterede for landsholdet for snart fem år siden.

– Han sad ved siden af mig. Jeg fik min debut mod Italien, han var også på banen, og det var en svær kamp at få debut i. Jeg spillede godt, og han sagde til mig: ”Hey, du er sådan en god spiller, hvor har du været?”.

– Du kender Zeca… Han er meget ærlig, og han fik mig til at føle mig som en af dem, siger Hatzidiakos med et stort smil. 

Det er heller ikke helt utænkeligt, at Zeca også har lagt et godt ord ind for grækeren over for FC København, og det er nu engang en meget god referencekilde at trække på.

Midterstopperen kan få sin debut for FC København i lørdagens topkamp mod FC Midtjylland.





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Danmark – Nordmakedonien

Klar tale: Han bør fyres nu

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Dansker drillet af Mourinho

Kæmpe nyhed i udlandet

Divisionsforeningen med markant udmelding

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Nu flytter anfører til Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Alexander Lind blæst bagover

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

LIVE: Det er slut

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Kun to har gjort det dårligere

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

– Glem 4-4-4-4-0

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt