FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man skal holde tungen lige i munden, når man skal udtale navnet på FC Københavns nye græske stopper Pantelis Hatzidiakos.
Det er de allerede kommet med en løsning på ved FC Københavns træningsanlæg, hvor grækeren torsdag har første træningsdag med sine nye holdkammerater. Han har selv foreslået, at blive kaldt "Panter", hvilket trods alt er nemmere, og man kan meget vel skulle vænne sig til at bruge det navn.
Der er nemlig store forventninger til lejesvenden fra Cagliari, der blev hentet på Deadline Day, og som torsdag mødte den danske presse for første gang. Her kunne man hurtigt fornemme, at midtstopperen har spillet i hollandsk fodbold i 12 år, for engelskkundskaberne sidder lige i skabet, og han er lykkelig for at være endt i Danmark.
– Det minder meget om det, jeg kender fra Holland, hvor jeg var i 12 år. Jeg er meget glad. Jeg føler mig god, og gutterne har taget godt imod mig på min første dag, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Hatzidiakos eller "Panter", som man altså kan kalde ham, var inden skiftet til FC København rygtet særdeles tæt på græske PAOK, inden FCK overhalede dem indenom, og han erkender også, at det var en hektisk afslutning på transfervinduet for ham.
– Det var en underlig dag, hvis jeg skal være ærlig. Jeg var afsted med landsholdet, og jeg var meget tæt på PAOK. Da jeg vågnede mandag (på Deadline Day), så jeg, at min agent havde skrevet, at FCK var meget interesseret. Jeg havde en god følelse og sagde til ham, at han skulle gå videre med det og lad os se.
– Umiddelbart efter talte jeg med træneren (Jacob Neestrup), som gav mig en god fornemmelse. Han kender mig fra mine år i AZ og har kigget på mig i 15 måneder, og det gav mig en god følelse. Han kom med sin fuldstændig ærlige mening om mig som spiller. Det sætter jeg stor pris på, og jeg havde en god følelse med det samme, lyder det fra Hatzidiakos.
Siden fulgte samtaler med familie og tætte venner, og ved 16-tiden tog grækeren fat i sin agent for at sige, at der skulle gøres noget mere ved FCK-interessen.
Det var dog ikke sådan, at der var givet tommel op til PAOK, inden FCK kom på banen, hvilket man ellers kunne læse i udenlandske medier.
– Der var ikke enighed med PAOK. Vi talte, men var ikke 100 procent sikre. Cagliari kendte til det, men det var slet ikke så langt, slår han fast.
Zecas betydning
Ét er, at Jacob Neestrups ord gjorde indtryk på Hatzidiakos, men en anden persons mening vejede også tungt.
Han søgte nemlig råd hos landsmanden, kammeraten og FCK-legenden Carlos Zeca inden skiftet, og det var lige med til at tippe de sidste procenter over i FC Københavns favør, siger han.
– Jeg sagde til ham, at jeg er 70 procent sikker på at tage til FCK, og efter vores samtale røg jeg op på 80. Selvfølgelig skulle det også gå godt med Cagliari i forhold til at finde en god løsning og alt det der, men det var vigtigt for klubberne. Efter de blev enige vågnede jeg næste morgen, og der var jeg virkelig glad!
Han siger, at Zeca blandt andet talte godt om byen og menneskene omkring, og at alt er godt her.

De to har da også et særligt bånd, for Zeca var en af dem, som tog sig rigtig godt af "Panter", dengang han debuterede for landsholdet for snart fem år siden.
– Han sad ved siden af mig. Jeg fik min debut mod Italien, han var også på banen, og det var en svær kamp at få debut i. Jeg spillede godt, og han sagde til mig: ”Hey, du er sådan en god spiller, hvor har du været?”.
– Du kender Zeca… Han er meget ærlig, og han fik mig til at føle mig som en af dem, siger Hatzidiakos med et stort smil.
Det er heller ikke helt utænkeligt, at Zeca også har lagt et godt ord ind for grækeren over for FC København, og det er nu engang en meget god referencekilde at trække på.
Midterstopperen kan få sin debut for FC København i lørdagens topkamp mod FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
NYHEDER
Storklub lurer på Superliga-profil
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Afviser mesterskabssnak
Bayern slår rekord i ny storsejr
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED