Bag kulissen: Sådan havnede ny profil i FCK

Pantelis Hatzidiakos sætter ord på skiftet til FC København, som faldt i hak på transfervinduets sidste dag.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man skal holde tungen lige i munden, når man skal udtale navnet på FC Københavns nye græske stopper Pantelis Hatzidiakos. 

Det er de allerede kommet med en løsning på ved FC Københavns træningsanlæg, hvor grækeren torsdag har første træningsdag med sine nye holdkammerater. Han har selv foreslået, at blive kaldt "Panter", hvilket trods alt er nemmere, og man kan meget vel skulle vænne sig til at bruge det navn. 

Der er nemlig store forventninger til lejesvenden fra Cagliari, der blev hentet på Deadline Day, og som torsdag mødte den danske presse for første gang. Her kunne man hurtigt fornemme, at midtstopperen har spillet i hollandsk fodbold i 12 år, for engelskkundskaberne sidder lige i skabet, og han er lykkelig for at være endt i Danmark.

– Det minder meget om det, jeg kender fra Holland, hvor jeg var i 12 år. Jeg er meget glad. Jeg føler mig god, og gutterne har taget godt imod mig på min første dag, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

273150

Pantelis Hatzidiakos står noteret for 34 landskampe for Grækenland. Foto: Alamy

Hatzidiakos eller "Panter", som man altså kan kalde ham, var inden skiftet til FC København rygtet særdeles tæt på græske PAOK, inden FCK overhalede dem indenom, og han erkender også, at det var en hektisk afslutning på transfervinduet for ham.

– Det var en underlig dag, hvis jeg skal være ærlig. Jeg var afsted med landsholdet, og jeg var meget tæt på PAOK. Da jeg vågnede mandag (på Deadline Day), så jeg, at min agent havde skrevet, at FCK var meget interesseret. Jeg havde en god følelse og sagde til ham, at han skulle gå videre med det og lad os se.

– Umiddelbart efter talte jeg med træneren (Jacob Neestrup), som gav mig en god fornemmelse. Han kender mig fra mine år i AZ og har kigget på mig i 15 måneder, og det gav mig en god følelse. Han kom med sin fuldstændig ærlige mening om mig som spiller. Det sætter jeg stor pris på, og jeg havde en god følelse med det samme, lyder det fra Hatzidiakos. 

Siden fulgte samtaler med familie og tætte venner, og ved 16-tiden tog grækeren fat i sin agent for at sige, at der skulle gøres noget mere ved FCK-interessen.

Det var dog ikke sådan, at der var givet tommel op til PAOK, inden FCK kom på banen, hvilket man ellers kunne læse i udenlandske medier.

– Der var ikke enighed med PAOK. Vi talte, men var ikke 100 procent sikre. Cagliari kendte til det, men det var slet ikke så langt, slår han fast.

Zecas betydning
Ét er, at Jacob Neestrups ord gjorde indtryk på Hatzidiakos, men en anden persons mening vejede også tungt. 

Han søgte nemlig råd hos landsmanden, kammeraten og FCK-legenden Carlos Zeca inden skiftet, og det var lige med til at tippe de sidste procenter over i FC Københavns favør, siger han.

– Jeg sagde til ham, at jeg er 70 procent sikker på at tage til FCK, og efter vores samtale røg jeg op på 80. Selvfølgelig skulle det også gå godt med Cagliari i forhold til at finde en god løsning og alt det der, men det var vigtigt for klubberne. Efter de blev enige vågnede jeg næste morgen, og der var jeg virkelig glad!

Han siger, at Zeca blandt andet talte godt om byen og menneskene omkring, og at alt er godt her. 

273150

Carlos Zeca talte kun godt om FCK, da deres nye græker tog fat i ham inden skiftet. Foto: Alamy

De to har da også et særligt bånd, for Zeca var en af dem, som tog sig rigtig godt af "Panter", dengang han debuterede for landsholdet for snart fem år siden.

– Han sad ved siden af mig. Jeg fik min debut mod Italien, han var også på banen, og det var en svær kamp at få debut i. Jeg spillede godt, og han sagde til mig: ”Hey, du er sådan en god spiller, hvor har du været?”.

– Du kender Zeca… Han er meget ærlig, og han fik mig til at føle mig som en af dem, siger Hatzidiakos med et stort smil. 

Det er heller ikke helt utænkeligt, at Zeca også har lagt et godt ord ind for grækeren over for FC København, og det er nu engang en meget god referencekilde at trække på.

Midterstopperen kan få sin debut for FC København i lørdagens topkamp mod FC Midtjylland.



Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

I spil til stort job

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Lerager taler ud om FCK-brud

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Bo Svensson favorit til stort job 

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline