FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man skal holde tungen lige i munden, når man skal udtale navnet på FC Københavns nye græske stopper Pantelis Hatzidiakos.
Det er de allerede kommet med en løsning på ved FC Københavns træningsanlæg, hvor grækeren torsdag har første træningsdag med sine nye holdkammerater. Han har selv foreslået, at blive kaldt "Panter", hvilket trods alt er nemmere, og man kan meget vel skulle vænne sig til at bruge det navn.
Der er nemlig store forventninger til lejesvenden fra Cagliari, der blev hentet på Deadline Day, og som torsdag mødte den danske presse for første gang. Her kunne man hurtigt fornemme, at midtstopperen har spillet i hollandsk fodbold i 12 år, for engelskkundskaberne sidder lige i skabet, og han er lykkelig for at være endt i Danmark.
– Det minder meget om det, jeg kender fra Holland, hvor jeg var i 12 år. Jeg er meget glad. Jeg føler mig god, og gutterne har taget godt imod mig på min første dag, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Hatzidiakos eller "Panter", som man altså kan kalde ham, var inden skiftet til FC København rygtet særdeles tæt på græske PAOK, inden FCK overhalede dem indenom, og han erkender også, at det var en hektisk afslutning på transfervinduet for ham.
– Det var en underlig dag, hvis jeg skal være ærlig. Jeg var afsted med landsholdet, og jeg var meget tæt på PAOK. Da jeg vågnede mandag (på Deadline Day), så jeg, at min agent havde skrevet, at FCK var meget interesseret. Jeg havde en god følelse og sagde til ham, at han skulle gå videre med det og lad os se.
– Umiddelbart efter talte jeg med træneren (Jacob Neestrup), som gav mig en god fornemmelse. Han kender mig fra mine år i AZ og har kigget på mig i 15 måneder, og det gav mig en god følelse. Han kom med sin fuldstændig ærlige mening om mig som spiller. Det sætter jeg stor pris på, og jeg havde en god følelse med det samme, lyder det fra Hatzidiakos.
Siden fulgte samtaler med familie og tætte venner, og ved 16-tiden tog grækeren fat i sin agent for at sige, at der skulle gøres noget mere ved FCK-interessen.
Det var dog ikke sådan, at der var givet tommel op til PAOK, inden FCK kom på banen, hvilket man ellers kunne læse i udenlandske medier.
– Der var ikke enighed med PAOK. Vi talte, men var ikke 100 procent sikre. Cagliari kendte til det, men det var slet ikke så langt, slår han fast.
Zecas betydning
Ét er, at Jacob Neestrups ord gjorde indtryk på Hatzidiakos, men en anden persons mening vejede også tungt.
Han søgte nemlig råd hos landsmanden, kammeraten og FCK-legenden Carlos Zeca inden skiftet, og det var lige med til at tippe de sidste procenter over i FC Københavns favør, siger han.
– Jeg sagde til ham, at jeg er 70 procent sikker på at tage til FCK, og efter vores samtale røg jeg op på 80. Selvfølgelig skulle det også gå godt med Cagliari i forhold til at finde en god løsning og alt det der, men det var vigtigt for klubberne. Efter de blev enige vågnede jeg næste morgen, og der var jeg virkelig glad!
Han siger, at Zeca blandt andet talte godt om byen og menneskene omkring, og at alt er godt her.

De to har da også et særligt bånd, for Zeca var en af dem, som tog sig rigtig godt af "Panter", dengang han debuterede for landsholdet for snart fem år siden.
– Han sad ved siden af mig. Jeg fik min debut mod Italien, han var også på banen, og det var en svær kamp at få debut i. Jeg spillede godt, og han sagde til mig: ”Hey, du er sådan en god spiller, hvor har du været?”.
– Du kender Zeca… Han er meget ærlig, og han fik mig til at føle mig som en af dem, siger Hatzidiakos med et stort smil.
Det er heller ikke helt utænkeligt, at Zeca også har lagt et godt ord ind for grækeren over for FC København, og det er nu engang en meget god referencekilde at trække på.
Midterstopperen kan få sin debut for FC København i lørdagens topkamp mod FC Midtjylland.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TRANSFER
– Han virker frustreret!
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Ikke set i 30 år
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
AGF – OB
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
DAGENS SPILFORSLAG