Bag kulissen: Sådan havnede ny profil i FCK

Pantelis Hatzidiakos sætter ord på skiftet til FC København, som faldt i hak på transfervinduets sidste dag.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man skal holde tungen lige i munden, når man skal udtale navnet på FC Københavns nye græske stopper Pantelis Hatzidiakos. 

Det er de allerede kommet med en løsning på ved FC Københavns træningsanlæg, hvor grækeren torsdag har første træningsdag med sine nye holdkammerater. Han har selv foreslået, at blive kaldt "Panter", hvilket trods alt er nemmere, og man kan meget vel skulle vænne sig til at bruge det navn. 

Der er nemlig store forventninger til lejesvenden fra Cagliari, der blev hentet på Deadline Day, og som torsdag mødte den danske presse for første gang. Her kunne man hurtigt fornemme, at midtstopperen har spillet i hollandsk fodbold i 12 år, for engelskkundskaberne sidder lige i skabet, og han er lykkelig for at være endt i Danmark.

– Det minder meget om det, jeg kender fra Holland, hvor jeg var i 12 år. Jeg er meget glad. Jeg føler mig god, og gutterne har taget godt imod mig på min første dag, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

273150

Pantelis Hatzidiakos står noteret for 34 landskampe for Grækenland. Foto: Alamy

Hatzidiakos eller "Panter", som man altså kan kalde ham, var inden skiftet til FC København rygtet særdeles tæt på græske PAOK, inden FCK overhalede dem indenom, og han erkender også, at det var en hektisk afslutning på transfervinduet for ham.

– Det var en underlig dag, hvis jeg skal være ærlig. Jeg var afsted med landsholdet, og jeg var meget tæt på PAOK. Da jeg vågnede mandag (på Deadline Day), så jeg, at min agent havde skrevet, at FCK var meget interesseret. Jeg havde en god følelse og sagde til ham, at han skulle gå videre med det og lad os se.

– Umiddelbart efter talte jeg med træneren (Jacob Neestrup), som gav mig en god fornemmelse. Han kender mig fra mine år i AZ og har kigget på mig i 15 måneder, og det gav mig en god følelse. Han kom med sin fuldstændig ærlige mening om mig som spiller. Det sætter jeg stor pris på, og jeg havde en god følelse med det samme, lyder det fra Hatzidiakos. 

Siden fulgte samtaler med familie og tætte venner, og ved 16-tiden tog grækeren fat i sin agent for at sige, at der skulle gøres noget mere ved FCK-interessen.

Det var dog ikke sådan, at der var givet tommel op til PAOK, inden FCK kom på banen, hvilket man ellers kunne læse i udenlandske medier.

– Der var ikke enighed med PAOK. Vi talte, men var ikke 100 procent sikre. Cagliari kendte til det, men det var slet ikke så langt, slår han fast.

Zecas betydning
Ét er, at Jacob Neestrups ord gjorde indtryk på Hatzidiakos, men en anden persons mening vejede også tungt. 

Han søgte nemlig råd hos landsmanden, kammeraten og FCK-legenden Carlos Zeca inden skiftet, og det var lige med til at tippe de sidste procenter over i FC Københavns favør, siger han.

– Jeg sagde til ham, at jeg er 70 procent sikker på at tage til FCK, og efter vores samtale røg jeg op på 80. Selvfølgelig skulle det også gå godt med Cagliari i forhold til at finde en god løsning og alt det der, men det var vigtigt for klubberne. Efter de blev enige vågnede jeg næste morgen, og der var jeg virkelig glad!

Han siger, at Zeca blandt andet talte godt om byen og menneskene omkring, og at alt er godt her. 

273150

Carlos Zeca talte kun godt om FCK, da deres nye græker tog fat i ham inden skiftet. Foto: Alamy

De to har da også et særligt bånd, for Zeca var en af dem, som tog sig rigtig godt af "Panter", dengang han debuterede for landsholdet for snart fem år siden.

– Han sad ved siden af mig. Jeg fik min debut mod Italien, han var også på banen, og det var en svær kamp at få debut i. Jeg spillede godt, og han sagde til mig: ”Hey, du er sådan en god spiller, hvor har du været?”.

– Du kender Zeca… Han er meget ærlig, og han fik mig til at føle mig som en af dem, siger Hatzidiakos med et stort smil. 

Det er heller ikke helt utænkeligt, at Zeca også har lagt et godt ord ind for grækeren over for FC København, og det er nu engang en meget god referencekilde at trække på.

Midterstopperen kan få sin debut for FC København i lørdagens topkamp mod FC Midtjylland.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Forhandler om Albert Grønbæk

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Derfor kommer han IKKE til FC København

FCM-profil drømmer om Manchester City

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby