Bak: Grindheim på niveau med Kvist

FCM-anfører Kristian Bak Nielsen spillede med den nye FCK’er i Heerenveen. Han ser ham som en klar Superliga-profil.



I to et halvt år spillede Kristian Bak Nielsen og FC Københavns nye midtbanespiller, Christian Grindheim, sammen i hollandske Heerenveen. Og dermed er FC Midtjylland-anføreren en af dem i Danmark, der kender nordmanden allerbedst.

– Jeg boede på værelse med ham i Heerenveen, så jeg kender ham rigtig godt, og jeg vidste også, at han ville skifte til FCK, inden det blev offentliggjort, siger Kristian Bak Nielsen til tipsbladet.dk.

– Han er en type, der ikke vil tabe. Han giver altid, alt hvad han har, og løber solen sort i hver eneste kamp. Han bliver en underholdende spiller at få til Superligaen, for han går helt amok, hvis hans hold ikke vinder. Jeg glæder mig meget til at se ham for FCK.

FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, beskriver Christian Grindheim som en spiller, der altid er først på holdkortet, og Kristian Bak Nielsen er heller ikke i tvivl om, at de danske mestre har hentet en kommende Superliga-profil, der vil kunne erstatte William Kvist, hvis han som forventet skifter til Stuttgart.

– Jeg tror, han passer rigtig godt ind i FCK. Han er rigtig god i det offensive og god i det defensive og en type, der fylder meget på holdet. Han siger, at han gerne vil score flere mål, og det tror jeg, han kan komme til i FCK, fordi de skaber mange chancer, siger Kristian Bak Nielsen.

– Jeg tror helt sikkert, han kan udfylde tomrummet efter William Kvist. Han er selvfølgelig i samme situation som de andre FCK-spillere, nemlig at de har et nyt hold, der skal spilles ind, men han er en god arbejdsmand at få med, og jeg tror helt klart, han bliver en profil i Superligaen på højde med William Kvist.





FC København sælger Nathan Trott




Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Viborg FF – Sønderjyske

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer