Bak: Grindheim på niveau med Kvist

FCM-anfører Kristian Bak Nielsen spillede med den nye FCK’er i Heerenveen. Han ser ham som en klar Superliga-profil.



I to et halvt år spillede Kristian Bak Nielsen og FC Københavns nye midtbanespiller, Christian Grindheim, sammen i hollandske Heerenveen. Og dermed er FC Midtjylland-anføreren en af dem i Danmark, der kender nordmanden allerbedst.

– Jeg boede på værelse med ham i Heerenveen, så jeg kender ham rigtig godt, og jeg vidste også, at han ville skifte til FCK, inden det blev offentliggjort, siger Kristian Bak Nielsen til tipsbladet.dk.

– Han er en type, der ikke vil tabe. Han giver altid, alt hvad han har, og løber solen sort i hver eneste kamp. Han bliver en underholdende spiller at få til Superligaen, for han går helt amok, hvis hans hold ikke vinder. Jeg glæder mig meget til at se ham for FCK.

FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, beskriver Christian Grindheim som en spiller, der altid er først på holdkortet, og Kristian Bak Nielsen er heller ikke i tvivl om, at de danske mestre har hentet en kommende Superliga-profil, der vil kunne erstatte William Kvist, hvis han som forventet skifter til Stuttgart.

– Jeg tror, han passer rigtig godt ind i FCK. Han er rigtig god i det offensive og god i det defensive og en type, der fylder meget på holdet. Han siger, at han gerne vil score flere mål, og det tror jeg, han kan komme til i FCK, fordi de skaber mange chancer, siger Kristian Bak Nielsen.

– Jeg tror helt sikkert, han kan udfylde tomrummet efter William Kvist. Han er selvfølgelig i samme situation som de andre FCK-spillere, nemlig at de har et nyt hold, der skal spilles ind, men han er en god arbejdsmand at få med, og jeg tror helt klart, han bliver en profil i Superligaen på højde med William Kvist.





Her er seks bud på Robert Skovs næste klub




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Stolt over dansk transfer

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Elias Jelert færdig

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Han tager hjem fra VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Qatar – Schweiz

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby henter Alexander Drexel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu melder Christian Eriksen ud

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’