I to et halvt år spillede Kristian Bak Nielsen og FC Københavns nye midtbanespiller, Christian Grindheim, sammen i hollandske Heerenveen. Og dermed er FC Midtjylland-anføreren en af dem i Danmark, der kender nordmanden allerbedst.
– Jeg boede på værelse med ham i Heerenveen, så jeg kender ham rigtig godt, og jeg vidste også, at han ville skifte til FCK, inden det blev offentliggjort, siger Kristian Bak Nielsen til tipsbladet.dk.
– Han er en type, der ikke vil tabe. Han giver altid, alt hvad han har, og løber solen sort i hver eneste kamp. Han bliver en underholdende spiller at få til Superligaen, for han går helt amok, hvis hans hold ikke vinder. Jeg glæder mig meget til at se ham for FCK.
FC Københavns sportsdirektør, Carsten V. Jensen, beskriver Christian Grindheim som en spiller, der altid er først på holdkortet, og Kristian Bak Nielsen er heller ikke i tvivl om, at de danske mestre har hentet en kommende Superliga-profil, der vil kunne erstatte William Kvist, hvis han som forventet skifter til Stuttgart.
– Jeg tror, han passer rigtig godt ind i FCK. Han er rigtig god i det offensive og god i det defensive og en type, der fylder meget på holdet. Han siger, at han gerne vil score flere mål, og det tror jeg, han kan komme til i FCK, fordi de skaber mange chancer, siger Kristian Bak Nielsen.
– Jeg tror helt sikkert, han kan udfylde tomrummet efter William Kvist. Han er selvfølgelig i samme situation som de andre FCK-spillere, nemlig at de har et nyt hold, der skal spilles ind, men han er en god arbejdsmand at få med, og jeg tror helt klart, han bliver en profil i Superligaen på højde med William Kvist.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
LIVE: Brøndby-stjerner roser AGF
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
OPTAKT
Randers FC – OB
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Magiske Messi slår til igen
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED