FC Barcelona har hårdt brug for penge i kassen, så klubben kan registrere sine dyrt indkøbte stjerner før sæsonstart lørdag.
Fredag har den spanske storklub afsløret, at den har solgt 24,5 procent af selskabet Barca Studios, der blandt andet står bag klubbens digitale lyd- og videoproduktioner.
Det indbringer klubben 100 millioner euro svarende til knap 750 millioner kroner. Køberen er selskabet Orpheus Media.
Det skriver Barcelona på sin hjemmeside.
Barcelona har haft travlt i sommerens transfervindue, hvor store navne som Robert Lewandowski, Andreas Christensen og Jules Koundé er kommet til.
Ingen af dem er dog blevet registreret i den spanske ligas systemer endnu, selv om Barcelona lørdag indleder den nye La Liga-sæson.
Det skyldes, at La Liga stiller økonomiske krav til klubberne. De krav skal opfyldes, hvis klubberne skal have lov til at registrere spillere.
Barcelona er lige nu i enorme økonomiske vanskeligheder og opfylder dermed ikke kravene. Derfor har klubben derfor solgt flittigt ud af diverse rettigheder på det seneste.
24,5 procent af Barca Studios er allerede blevet solgt fra, og fredag blev yderligere 24,5 procent altså afhændet.
Derudover har Barcelona solgt 25 procent af sine tv-rettigheder til investeringsselskabet Sixth Street og på den måde hentet kontanter til den slunkne pengekasse.
Barcelona forsøger også ihærdigt at komme af med spillere for at spare lønkroner. Det gælder blandt andre danske Martin Braithwaite, ligesom den hollandske stjerne Frenkie de Jong også meldes på vej væk, selv om han angiveligt ikke har den store lyst til at forlade storklubben.
Det store spanske medie Sport, der har meget fokus på Barcelona, mener, at Barcelona med fredagens økonomiske indsprøjtning får mulighed for at registrere i hvert fald nogle af de mange nye stjerner.
I skrivende stund råder cheftræner Xavi ikke over Robert Lewandowski, Andreas Christensen, Jules Koundé, Franck Kessie og Raphinha, som alle er nye i klubben, når Barcelona møder Rayo Vallecano lørdag.
Derudover er hverken Sergi Roberto eller Ousmane Dembélé registrerede til weekendens sæsonåbner. Det skyldes, at de to har underskrevet nye kontrakter.
/ritzau/
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
‘De har problemer med os’
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar