FC Barcelona har hårdt brug for penge i kassen, så klubben kan registrere sine dyrt indkøbte stjerner før sæsonstart lørdag.
Fredag har den spanske storklub afsløret, at den har solgt 24,5 procent af selskabet Barca Studios, der blandt andet står bag klubbens digitale lyd- og videoproduktioner.
Det indbringer klubben 100 millioner euro svarende til knap 750 millioner kroner. Køberen er selskabet Orpheus Media.
Det skriver Barcelona på sin hjemmeside.
Barcelona har haft travlt i sommerens transfervindue, hvor store navne som Robert Lewandowski, Andreas Christensen og Jules Koundé er kommet til.
Ingen af dem er dog blevet registreret i den spanske ligas systemer endnu, selv om Barcelona lørdag indleder den nye La Liga-sæson.
Det skyldes, at La Liga stiller økonomiske krav til klubberne. De krav skal opfyldes, hvis klubberne skal have lov til at registrere spillere.
Barcelona er lige nu i enorme økonomiske vanskeligheder og opfylder dermed ikke kravene. Derfor har klubben derfor solgt flittigt ud af diverse rettigheder på det seneste.
24,5 procent af Barca Studios er allerede blevet solgt fra, og fredag blev yderligere 24,5 procent altså afhændet.
Derudover har Barcelona solgt 25 procent af sine tv-rettigheder til investeringsselskabet Sixth Street og på den måde hentet kontanter til den slunkne pengekasse.
Barcelona forsøger også ihærdigt at komme af med spillere for at spare lønkroner. Det gælder blandt andre danske Martin Braithwaite, ligesom den hollandske stjerne Frenkie de Jong også meldes på vej væk, selv om han angiveligt ikke har den store lyst til at forlade storklubben.
Det store spanske medie Sport, der har meget fokus på Barcelona, mener, at Barcelona med fredagens økonomiske indsprøjtning får mulighed for at registrere i hvert fald nogle af de mange nye stjerner.
I skrivende stund råder cheftræner Xavi ikke over Robert Lewandowski, Andreas Christensen, Jules Koundé, Franck Kessie og Raphinha, som alle er nye i klubben, når Barcelona møder Rayo Vallecano lørdag.
Derudover er hverken Sergi Roberto eller Ousmane Dembélé registrerede til weekendens sæsonåbner. Det skyldes, at de to har underskrevet nye kontrakter.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Salah sender særlig besked
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADETS DOM