FC Barcelona har hårdt brug for penge i kassen, så klubben kan registrere sine dyrt indkøbte stjerner før sæsonstart lørdag.
Fredag har den spanske storklub afsløret, at den har solgt 24,5 procent af selskabet Barca Studios, der blandt andet står bag klubbens digitale lyd- og videoproduktioner.
Det indbringer klubben 100 millioner euro svarende til knap 750 millioner kroner. Køberen er selskabet Orpheus Media.
Det skriver Barcelona på sin hjemmeside.
Barcelona har haft travlt i sommerens transfervindue, hvor store navne som Robert Lewandowski, Andreas Christensen og Jules Koundé er kommet til.
Ingen af dem er dog blevet registreret i den spanske ligas systemer endnu, selv om Barcelona lørdag indleder den nye La Liga-sæson.
Det skyldes, at La Liga stiller økonomiske krav til klubberne. De krav skal opfyldes, hvis klubberne skal have lov til at registrere spillere.
Barcelona er lige nu i enorme økonomiske vanskeligheder og opfylder dermed ikke kravene. Derfor har klubben derfor solgt flittigt ud af diverse rettigheder på det seneste.
24,5 procent af Barca Studios er allerede blevet solgt fra, og fredag blev yderligere 24,5 procent altså afhændet.
Derudover har Barcelona solgt 25 procent af sine tv-rettigheder til investeringsselskabet Sixth Street og på den måde hentet kontanter til den slunkne pengekasse.
Barcelona forsøger også ihærdigt at komme af med spillere for at spare lønkroner. Det gælder blandt andre danske Martin Braithwaite, ligesom den hollandske stjerne Frenkie de Jong også meldes på vej væk, selv om han angiveligt ikke har den store lyst til at forlade storklubben.
Det store spanske medie Sport, der har meget fokus på Barcelona, mener, at Barcelona med fredagens økonomiske indsprøjtning får mulighed for at registrere i hvert fald nogle af de mange nye stjerner.
I skrivende stund råder cheftræner Xavi ikke over Robert Lewandowski, Andreas Christensen, Jules Koundé, Franck Kessie og Raphinha, som alle er nye i klubben, når Barcelona møder Rayo Vallecano lørdag.
Derudover er hverken Sergi Roberto eller Ousmane Dembélé registrerede til weekendens sæsonåbner. Det skyldes, at de to har underskrevet nye kontrakter.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’