Sælger ud på ny: Barcelona henter kæmpe beløb

Med flere penge i kassen kan Barcelona måske registrere nogle af sine nye stjerner før sæsonstart.



FC Barcelona har hårdt brug for penge i kassen, så klubben kan registrere sine dyrt indkøbte stjerner før sæsonstart lørdag.

Fredag har den spanske storklub afsløret, at den har solgt 24,5 procent af selskabet Barca Studios, der blandt andet står bag klubbens digitale lyd- og videoproduktioner.

Det indbringer klubben 100 millioner euro svarende til knap 750 millioner kroner. Køberen er selskabet Orpheus Media.

Det skriver Barcelona på sin hjemmeside.

Barcelona har haft travlt i sommerens transfervindue, hvor store navne som Robert Lewandowski, Andreas Christensen og Jules Koundé er kommet til.

Ingen af dem er dog blevet registreret i den spanske ligas systemer endnu, selv om Barcelona lørdag indleder den nye La Liga-sæson.

Det skyldes, at La Liga stiller økonomiske krav til klubberne. De krav skal opfyldes, hvis klubberne skal have lov til at registrere spillere.

Barcelona er lige nu i enorme økonomiske vanskeligheder og opfylder dermed ikke kravene. Derfor har klubben derfor solgt flittigt ud af diverse rettigheder på det seneste.

24,5 procent af Barca Studios er allerede blevet solgt fra, og fredag blev yderligere 24,5 procent altså afhændet.

Derudover har Barcelona solgt 25 procent af sine tv-rettigheder til investeringsselskabet Sixth Street og på den måde hentet kontanter til den slunkne pengekasse.

Barcelona forsøger også ihærdigt at komme af med spillere for at spare lønkroner. Det gælder blandt andre danske Martin Braithwaite, ligesom den hollandske stjerne Frenkie de Jong også meldes på vej væk, selv om han angiveligt ikke har den store lyst til at forlade storklubben.

Det store spanske medie Sport, der har meget fokus på Barcelona, mener, at Barcelona med fredagens økonomiske indsprøjtning får mulighed for at registrere i hvert fald nogle af de mange nye stjerner.

I skrivende stund råder cheftræner Xavi ikke over Robert Lewandowski, Andreas Christensen, Jules Koundé, Franck Kessie og Raphinha, som alle er nye i klubben, når Barcelona møder Rayo Vallecano lørdag.

Derudover er hverken Sergi Roberto eller Ousmane Dembélé registrerede til weekendens sæsonåbner. Det skyldes, at de to har underskrevet nye kontrakter.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Laver aftale med Frederik Birk

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Bayern slår rekord i ny storsejr

Tottenham under stregen

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– Han ender i Premier League

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Han snakker ikke om andet!’

Silkeborg-comeback giver håb

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Randers FC – FC København

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Sønderjyske – Viborg FF

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen