Hvis træner Bo Henriksen havde en drøm om at føre Mainz til pokaltriumf i Tyskland, blev den drøm slukket eftertrykkeligt onsdag aften.
Det undertippede Mainz-mandskab blev på egen bane pryglet med 4-0 af nådesløse Bayern München, der producerede alle fire mål i første halvleg.
Den tyske landsholdsprofil Jamal Musiala ramte en guldåre med tre fuldtræffere, mens Harry Kane lidt overraskende slet ikke fik scoret.
Det blev 1-0 allerede efter to minutter. Alphonso Davies spillede bolden ind i feltet, hvor Kane lagde den af til Musiala, som udplacerede Robin Zentner i Mainz-målet.
Det var en mareridtsstart for Henriksens tropper, der derefter havde svært ved at finde fodfæste i kampen. Mod slutningen af halvlegen gik det helt galt.
Først gjorde Musiala det til 2-0, da han fulgte op på Kanes hovedstød, og i første halvlegs tillægstid scorede Bayern yderligere to gange.
Det blev 3-0 ved Leroy Sané, som afsluttede et kontrastød, da Mainz blev fanget med mange spillere på Bayerns halvdel.
Inden halvlegen var forbi, nåede Musiala lige at score sit tredje mål – denne gang på Konrad Laimers forarbejde.
Så kunne Bayern-træner Vincent Kompany med ro i sindet tage både Kane og Musiala ud og spare deres kræfter til hårdere opgaver.
Bo Henriksen byttede også to spillere ud i pausen. Men da var slaget reelt allerede tabt.
Anden halvleg blev en mere stilfærdig omgang. Bayern havde gjort sit arbejde og koncentrerede sig primært om at holde bolden i egne rækker.
Til sidst handlede det mest om at få tiden til at gå, og dommeren lagde da heller ikke ét sekund til de 90 ordinære spilleminutter.
Bayern München er dermed klar til tredje runde, der svarer til ottendedelsfinalerne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Sprudler i MLS
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Bayern München laver vildt comeback