AGF – SønderjyskE 1-0 (1-0)
Jon Dagur Thorsteinsson, 1-0 (35.)
Kampens bedste
AGF
Der er flere af AGF’s indkøb, der har stemplet ind i den seneste tid, og Yann Bisseck ligner også en virkelig god sommertransfer. Den tyske lejesvend leverede nok en imponerende præstation mod SønderjyskE, hvor han kom i vejen for en hel del, og især i anden halvleg var en mur.
Også målscorer Jon Dagur Thorsteinsson, der har været særdeles omtalt, kom frem til en del fine ting i første halvleg. Han scorede også et flot mål på fantastisk forarbejde af Mustapha Bundu.
SønderjyskE
Han holdt godt nok ikke rent bur, men Lawrence Thomas leverede en fin præstation i målet for SønderjyskE, hvor han leverede en del redninger. Kronen på værket kom i første halvleg, hvor han med et hurtigt tilbageløb fik reddet et lidt tilfældigt forsøg fra Mustapha Bundu på stregen. Ellers kan man også stort set altid rose Stefan Gartenmann i forsvaret.
Kampens værste
Marc Dal Hende havde ikke en god dag på kontoret. Den rutinerede SønderjyskE-kaptajn ragede tidligt et gult kort til sig. Det kostede i forbindelse med århusianernes mål, hvor han slet ikke kunne følge med Mustapha Bundu og ikke kunne begå frispark på grund af den tidlige advarsel. Det var en kampafgørende situation i en ikke alt for stærk præstation fra venstrebacken.
Kampens detalje
Jon Dagur Thorsteinsson har fået meget kritik for at filme, men har lovet at stoppe det. Mandag stoppede han det imidlertid ikke helt, men det var på en helt legitim måde i mandagens kamp. Den omdiskuterede islænding fejrede nemlig sit mål ved at lave et hovedspring ned i græsset – en klar henvisning til hans ry som “diver”. Det var god lir fra Thorsteinsson ovenpå den seneste uge.
Se jubelscenen i videoen øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
FC København bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
NYHEDER
