Bedst og værst: God lir af omdiskuteret AGF’er

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem AGF og SønderjyskE.



AGF – SønderjyskE 1-0 (1-0)
Jon Dagur Thorsteinsson, 1-0 (35.)

Kampens bedste
AGF

Der er flere af AGF’s indkøb, der har stemplet ind i den seneste tid, og Yann Bisseck ligner også en virkelig god sommertransfer. Den tyske lejesvend leverede nok en imponerende præstation mod SønderjyskE, hvor han kom i vejen for en hel del, og især i anden halvleg var en mur.

Også målscorer Jon Dagur Thorsteinsson, der har været særdeles omtalt, kom frem til en del fine ting i første halvleg. Han scorede også et flot mål på fantastisk forarbejde af Mustapha Bundu.

SønderjyskE
Han holdt godt nok ikke rent bur, men Lawrence Thomas leverede en fin præstation i målet for SønderjyskE, hvor han leverede en del redninger. Kronen på værket kom i første halvleg, hvor han med et hurtigt tilbageløb fik reddet et lidt tilfældigt forsøg fra Mustapha Bundu på stregen. Ellers kan man også stort set altid rose Stefan Gartenmann i forsvaret. 

Kampens værste
Marc Dal Hende havde ikke en god dag på kontoret. Den rutinerede SønderjyskE-kaptajn ragede tidligt et gult kort til sig. Det kostede i forbindelse med århusianernes mål, hvor han slet ikke kunne følge med Mustapha Bundu og ikke kunne begå frispark på grund af den tidlige advarsel. Det var en kampafgørende situation i en ikke alt for stærk præstation fra venstrebacken.

Kampens detalje
Jon Dagur Thorsteinsson har fået meget kritik for at filme, men har lovet at stoppe det. Mandag stoppede han det imidlertid ikke helt, men det var på en helt legitim måde i mandagens kamp. Den omdiskuterede islænding fejrede nemlig sit mål ved at lave et hovedspring ned i græsset – en klar henvisning til hans ry som “diver”. Det var god lir fra Thorsteinsson ovenpå den seneste uge. 

Se jubelscenen i videoen øverst i artiklen. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-træner tilknytter agent

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Riemer lover: De får debut



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen

Jagter tidligere AGF’er

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Fatter intet af Brøndby-bombe

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten