Esbjerg fB – Hobro IK 1-3 (1-0)
1-0 Rafal Kurzawa (19.)
1-1 Jacob Tjørnelund (50.)
1-2 Mikkel M. Pedersen (65.)
1-3 Louicius Don Deedson (90+4.)
Kampens bedste:
Esbjerg fB:
Rafal Kurzawa havde nok at se til med et hav af hjørnespark, ligesom han selv stod bag straffesparksscoringen til 1-0. Men selv uden målet fra den polske spiller havde han stået som den bedste EfB’er i dagens kamp. Det er ham, som er hovedarkitekten bag mange af Esbjergs angreb med sine præcise indlæg, og uden ham mangler vestjyderne bestemt en spiller, som kan skabe muligheder.
Hobro IK:
Offensivt havde Hobro faktisk ikke så meget at byde ind med i kampen, hvor de bare sørgede for at få scoret på deres muligheder. Det kræver, at man har en stærk defensiv, og med Rasmus Minor i spidsen lykkedes det for Hobro at holde EfB nede på en enkelt scoring, som kom som følge af et straffespark. Samtidig var det ikke ofte at de lange, høje bolde gav noget som helst for vestjyderne i de minutter af kampen, hvor der skulle satses.
Kampens værste:
Emmanuel Sabbi var sammen med det meste af den øvrige Hobro-offensiv ikke særligt synlige i løbet af opgøret, hvor det alligevel lykkedes for holdet at vende kampen efter pausen. Endvidere kunne Brix-Damborg med sin straffesparksforseelse have kostet voldsomt for Hobro. Heldigvis for ham blev kampen vendt, da Hobro-spillerne kendte deres besøgelsestid i opgøret.
Kampens detalje:
Jacob Tjørnelunds scoring til 1-1 vil blive husket meget længe af Hobros tilhængere – og måske endda få lidt heltestatus i byen. Ikke alene var det enormt godt sat ind fra distancen. Den var også meget afgørende for, at Hobro kom tilbage i kampen og nu er på rette spor mod at tage playoff-pladsen og en ekstra chance for at undgå nedrykning. I næste runde skal de to hold mødes igen, og her kan det blive afgjort med en ny Hobro-sejr.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
