Er tredje gang lykkens gang for FC Midtjylland?
Det må være spørgsmålet, efter Herning-klubben skal i gang med den tredje træner i denne Superligasæson.
Og svaret er ja, hvis man spørger Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting:
– Ja, det er et rigtig fint valg.
Altså et perfekt valg?
– Jaah, altså nu tror jeg nok, at du lægger ordene i munden på mig, men ja, lige nu – og i den situation FCM er i, så er det vel tæt på et perfekt valg, lyder det fra Tøfting, der er på vej til landskamp i Parken.
– Thomas Thomasberg er jo perfekt i den forstand, at han kender FCM både som spiller og træner, kender folkene i klubben – så kan han Superligaen ud og ind. Der er intet tilvænning eller noget, der kommer bag på ham.
– Han har fået Randers i top-seks tre år i træk, vundet en pokalfinale, så der er ikke noget at udsætte på resultaterne.
Er det et uambltøst valg af FC Midtjylland?
– Nej, der er intet uambitiøst i at ansætte Thomasberg, og jeg kan ikke forstå hvorfor man skulle kigge til Norge eller Sverige for at hente en træner, når vi har så dygtige trænere i Danmark.
– Det handler måske også om, at FCM lige trækker vejret og måske finder ud af, hvad de gerne vil være som klub. Det er fint med alle de højtflyvende tanker om, at være blandt de 50 bedste i Europa, have en Ballon d’Or-vinder fra Guldminen og hvad ved jeg, men fundamentet i Superligaen skal være på plads.
– Måske var det også sjovere forhen, hvor de lå tættere på det oprindelige FC Midtjylland, siger Stig Tøfting.
Vil det ændre noget i spillestilen hos FCM?
– Jamen, jeg tror da, at de har indset, at satsningen med Albert Capellas og den mere boldbesiddende stil måske ikke passer til FCM. Med Thomasberg får de en træner, der i hvertfald i Randers har sværget til en klassisk 4-4-2 med en stærk defensiv, nogle gode kanter og så to angribere, der står klar i boksen.
– Ikke langt fra den oprindelige FCM-filosofi, så det bliver spændende at se, om det også bliver modellen. Nu kan man sige, at noget af det FCM virkelig mangler, jamen det er jo boksangribere, så hvordan vil Thomasberg tackle det?
Og Thomasberg selv. Et skridt op?
– Ja, nu kommer han jo et sted, hvor presset helt åbenlyst er større. Selv det ydre pres fra fans er begyndt at have en vis størrelse i Herning, så det skal han også kunne håndtere. Jeg synes dog også Thomasberg har ændret sig. Er blevet mere åben og udadvendt, så mon ikke han kan klare det også?
– Han får jo 10 kampe i nedrykningsspillet, hvor man kan sige, at han får tid til at pejle sig ind på truppen og finde ud af, hvad han mangler. Samtidig er kravet om syvendepladsen, der kan give en plads i Europa dog også stort, så ren træningslejr bliver det jo ikke.
Efterlader det et hul i Randers?
Næh, ikke rigtig – og det er ikke for at underkende Thomasberg. Jeg fornemmer, at de rigtig gerne vil give Rasmus Bertelsen en chance og at de anser ham for at være et stort trænertalent.
– Så timingen er også perfekt for Randers med en plads i slutspillet, hvor der vil være ro på. At de samtidig scorer nogle millioner på Thomasberg gør jo bare casen endnu bedre for Randers, lyder det fra Stig Tøfting.
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
Manchester United skuffer efter trænerfyring
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’