Er tredje gang lykkens gang for FC Midtjylland?
Det må være spørgsmålet, efter Herning-klubben skal i gang med den tredje træner i denne Superligasæson.
Og svaret er ja, hvis man spørger Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting:
– Ja, det er et rigtig fint valg.
Altså et perfekt valg?
– Jaah, altså nu tror jeg nok, at du lægger ordene i munden på mig, men ja, lige nu – og i den situation FCM er i, så er det vel tæt på et perfekt valg, lyder det fra Tøfting, der er på vej til landskamp i Parken.
– Thomas Thomasberg er jo perfekt i den forstand, at han kender FCM både som spiller og træner, kender folkene i klubben – så kan han Superligaen ud og ind. Der er intet tilvænning eller noget, der kommer bag på ham.
– Han har fået Randers i top-seks tre år i træk, vundet en pokalfinale, så der er ikke noget at udsætte på resultaterne.
Er det et uambltøst valg af FC Midtjylland?
– Nej, der er intet uambitiøst i at ansætte Thomasberg, og jeg kan ikke forstå hvorfor man skulle kigge til Norge eller Sverige for at hente en træner, når vi har så dygtige trænere i Danmark.
– Det handler måske også om, at FCM lige trækker vejret og måske finder ud af, hvad de gerne vil være som klub. Det er fint med alle de højtflyvende tanker om, at være blandt de 50 bedste i Europa, have en Ballon d’Or-vinder fra Guldminen og hvad ved jeg, men fundamentet i Superligaen skal være på plads.
– Måske var det også sjovere forhen, hvor de lå tættere på det oprindelige FC Midtjylland, siger Stig Tøfting.
Vil det ændre noget i spillestilen hos FCM?
– Jamen, jeg tror da, at de har indset, at satsningen med Albert Capellas og den mere boldbesiddende stil måske ikke passer til FCM. Med Thomasberg får de en træner, der i hvertfald i Randers har sværget til en klassisk 4-4-2 med en stærk defensiv, nogle gode kanter og så to angribere, der står klar i boksen.
– Ikke langt fra den oprindelige FCM-filosofi, så det bliver spændende at se, om det også bliver modellen. Nu kan man sige, at noget af det FCM virkelig mangler, jamen det er jo boksangribere, så hvordan vil Thomasberg tackle det?
Og Thomasberg selv. Et skridt op?
– Ja, nu kommer han jo et sted, hvor presset helt åbenlyst er større. Selv det ydre pres fra fans er begyndt at have en vis størrelse i Herning, så det skal han også kunne håndtere. Jeg synes dog også Thomasberg har ændret sig. Er blevet mere åben og udadvendt, så mon ikke han kan klare det også?
– Han får jo 10 kampe i nedrykningsspillet, hvor man kan sige, at han får tid til at pejle sig ind på truppen og finde ud af, hvad han mangler. Samtidig er kravet om syvendepladsen, der kan give en plads i Europa dog også stort, så ren træningslejr bliver det jo ikke.
Efterlader det et hul i Randers?
Næh, ikke rigtig – og det er ikke for at underkende Thomasberg. Jeg fornemmer, at de rigtig gerne vil give Rasmus Bertelsen en chance og at de anser ham for at være et stort trænertalent.
– Så timingen er også perfekt for Randers med en plads i slutspillet, hvor der vil være ro på. At de samtidig scorer nogle millioner på Thomasberg gør jo bare casen endnu bedre for Randers, lyder det fra Stig Tøfting.
Belgien skuffer mod Kasakhstan
GOG buldrer forbi bundhold
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Medie med Kamil Grabara-afsløring
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Landstræner uenig med Ronaldo
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Danmark jagter pligtsejr over Belarus
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER