Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Den nye Superliga-angriber Thibault Klidjé har fået papirerne i orden og trænede for første gang med sin nye klub Randers tirsdag. Det betyder også, at han snart kan få besøg af Hibernians sportsdirektør.



Randers FC landede på sidstedagen af transfervinduet angriberen Thibault Klidjé på en lejeaftale frem til sommer.

Starten på hans ophold i dansk fodbold har dog været ganske bumlet, da han har ventet på at få sin arbejdstilladelse på plads.

Det lykkedes i denne uge, og tirsdag trænede han for første gang med sine nye holdkammerater

– Jeg er glad for at være startet med holdet og møde mine nye holdkammerater. Det var en god træning, hvor de forsøgte at få mig med i spillet og snakke med mig, så jeg føler mig godt tilpas, siger han i et interview på Randers’ egen hjemmeside.

Thibault Klidjé scorede tre ligamål i løbet af sit første halvår i Hibernian. Foto: Alamy.

Hibernian-boss skal til Randers

24-årige Thibault Klidjé er landet i Randers på en lejeaftale fra skotske Hibernian, der købte ham som klubbens dyreste spiller nogensinde sidste sommer. Han kostede dem 8,6 millioner kroner.

– Vi føler, at det vil give ham mere erfaring og kontinuitet at tage til den danske Superliga i de kommende måneder. Forhåbentligt får han flere minutter, mens han er der, siger klubbens sportsdirektør Malky Mackay ifølge The Herald.

Under opholdet i Randers holder Hibernian rigtig godt øje med deres rekordkøb, fortæller Malky Mackay.

– Jeg håber at byde ham velkommen her til næste sæson. I mellemtiden vil jeg sikre mig, at vi holder kontakten. Jeg tager også til Danmark for at mødes med ham i Randers.

Randers FC har imidlertid en købsoption med i aftalen, hvorfor kronjyderne kan indløse den, hvis Thibault Klidjé overbeviser i løbet af de kommende måneder i dansk fodbold.

Thibault Klidjé kan få sin Superliga-debut på søndag, hvis han bliver bragt i spil mod FC Fredericia. Randers FC hentede også en anden angriber i Warren Caddy denne vinter.

Med to runder tilbage af Superligaens grundspil har kronjyderne udspillet sine chancer for at komme med i Top 6.





Kommer med kæmpe Agger-nyhed




LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Afslører: Dolberg sat til salg

Arsenal-dansker vender hjem

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller