David Nielsen er ny cheftræner i græske AE Kifisias. Det bekræfter Alexandros Trigas, der er pressechef i klubben, over for Tipsbladet.
AE Kifisias bliver dermed – som B.T. kunne afsløre tidligere på ugen – David Nielsens første arbejdsgiver siden AGF, som han brød med for halvandet år siden.
– Det er korrekt, at vi ansætter David Nielsen. Vi er blevet enige om en aftale frem til sommer, og jeg tror, at vi udsender den officielle meddelelse senere i dag. Det kan også være, det først bliver i morgen, siger pressechefen til Tipsbladet.
Han er i skrivende stund ikke helt klar over, hvornår David Nielsen lander i Grækenland.
Når han gør, overtager han et Kifisias-mandskab, som er på sidstepladsen i den græske liga efter 13 runder, så David Nielsens fornemste opgave bliver at sikre klubben en ny sæson på øverste hylde. I Kifisias bliver David Nielsen blandt andre træner for den tidligere Manchester United-spiller Morgan Schneiderlin.
AE Kifisias er noget af en succeshistorie i Grækenland, hvor det er blevet til tre oprykninger de seneste fire sæsoner, men klubben har også visse udfordringer og har blandt andet ikke en hjemmebane, der er godkendt til Grækenlands bedste række. Derfor har AE Kifisias spillet sine hjemmekampe i denne sæson på forskellige stadions.
Klubben befinder sig i en forstad til Athen, og David Nielsen vil dermed kunne bosætte sig i den græske hovedstad. Ved siden af cheftrænerjobbet i Grækenland fortsætter David Nielsen som ekspert på TV 2.
LIVE
LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Snart sker det
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Neymar er tilbage
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER