De fører Superligaen, men FC Midtjylland har haft lidt udfordringer i defensiven i løbet af denne sæson.
De danske mestre, der har fire point ned til FC København på andenpladsen, kan se tilbage på et grundspil, hvor man lukkede 27 mål ind i 22 kampe, og det er helt klart, at det er i defensiven, at spørgsmålene er før mesterskabsspillet.
Eksempelvis har FCM lukket flere mål ind end Lyngby Boldklub, der er rækkens nummer 10 og står noteret for 26 mål imod i 22 runder.
Kenneth Emil Petersen fra Viaplay peger da også på netop defensiven som noget, der kan blive afgørende for FC Midtjyllands muligheder for at vinde Superligaen for andet år i træk.
– Det har klædt defensiven, at der er kommet noget fysik ind centralt på den her tremandsmidtbane med Oliver Sørensen og Pedro Bravo. Det har hjulpet til, at de defensive spillere ikke er kommet i så mange farlige situationer, for de har fået lukket lidt bedre af inde centralt, men for mig at se er det det centrale forsvar i FC Midtjylland, der kan blive det helt store (problem), siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay Sports News og forklarer:
– For offensivt har de jo meget at skyde med, de seneste to kampe har man skiftet Chilufya og Buksa ind, der begge har været med i mål i begge kampe, så offensivt har de meget at skyde med – både i startelleveren og fra bænken.
FC Midtjylland indleder foråret på søndag med en hjemmekamp mod Brøndby IF – her skal FCM forsøge at holde nullet for anden gang i dette forår, efter man den 16. februar vandt med 1-0 over Lyngby Boldklub.
Se også Peter Sørensens vurdering af situationen i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
AVIS