Bekymret: Det kan koste FC Midtjylland guldet

FC Midtjylland er favorit til at vinde Superligaen, men opgaven er potentielt besværliggjort af en belastet defensiv.



De fører Superligaen, men FC Midtjylland har haft lidt udfordringer i defensiven i løbet af denne sæson.

De danske mestre, der har fire point ned til FC København på andenpladsen, kan se tilbage på et grundspil, hvor man lukkede 27 mål ind i 22 kampe, og det er helt klart, at det er i defensiven, at spørgsmålene er før mesterskabsspillet.

Eksempelvis har FCM lukket flere mål ind end Lyngby Boldklub, der er rækkens nummer 10 og står noteret for 26 mål imod i 22 runder.

Kenneth Emil Petersen fra Viaplay peger da også på netop defensiven som noget, der kan blive afgørende for FC Midtjyllands muligheder for at vinde Superligaen for andet år i træk.

– Det har klædt defensiven, at der er kommet noget fysik ind centralt på den her tremandsmidtbane med Oliver Sørensen og Pedro Bravo. Det har hjulpet til, at de defensive spillere ikke er kommet i så mange farlige situationer, for de har fået lukket lidt bedre af inde centralt, men for mig at se er det det centrale forsvar i FC Midtjylland, der kan blive det helt store (problem), siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay Sports News og forklarer:

– For offensivt har de jo meget at skyde med, de seneste to kampe har man skiftet Chilufya og Buksa ind, der begge har været med i mål i begge kampe, så offensivt har de meget at skyde med – både i startelleveren og fra bænken.

FC Midtjylland indleder foråret på søndag med en hjemmekamp mod Brøndby IF – her skal FCM forsøge at holde nullet for anden gang i dette forår, efter man den 16. februar vandt med 1-0 over Lyngby Boldklub.

Se også Peter Sørensens vurdering af situationen i videoen øverst til denne artikel.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De bliver monstersalg til sommer

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Hjulmand og co. taber stort skridt

Fredericia er nærmest rykket ned