Bekymret: Det kan koste FC Midtjylland guldet

FC Midtjylland er favorit til at vinde Superligaen, men opgaven er potentielt besværliggjort af en belastet defensiv.



De fører Superligaen, men FC Midtjylland har haft lidt udfordringer i defensiven i løbet af denne sæson.

De danske mestre, der har fire point ned til FC København på andenpladsen, kan se tilbage på et grundspil, hvor man lukkede 27 mål ind i 22 kampe, og det er helt klart, at det er i defensiven, at spørgsmålene er før mesterskabsspillet.

Eksempelvis har FCM lukket flere mål ind end Lyngby Boldklub, der er rækkens nummer 10 og står noteret for 26 mål imod i 22 runder.

Kenneth Emil Petersen fra Viaplay peger da også på netop defensiven som noget, der kan blive afgørende for FC Midtjyllands muligheder for at vinde Superligaen for andet år i træk.

– Det har klædt defensiven, at der er kommet noget fysik ind centralt på den her tremandsmidtbane med Oliver Sørensen og Pedro Bravo. Det har hjulpet til, at de defensive spillere ikke er kommet i så mange farlige situationer, for de har fået lukket lidt bedre af inde centralt, men for mig at se er det det centrale forsvar i FC Midtjylland, der kan blive det helt store (problem), siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay Sports News og forklarer:

– For offensivt har de jo meget at skyde med, de seneste to kampe har man skiftet Chilufya og Buksa ind, der begge har været med i mål i begge kampe, så offensivt har de meget at skyde med – både i startelleveren og fra bænken.

FC Midtjylland indleder foråret på søndag med en hjemmekamp mod Brøndby IF – her skal FCM forsøge at holde nullet for anden gang i dette forår, efter man den 16. februar vandt med 1-0 over Lyngby Boldklub.

Se også Peter Sørensens vurdering af situationen i videoen øverst til denne artikel.





Rooney: Her er Englands store problem




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg teaser for transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

PL-træner blev fyret over E-mail



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

De køber ham for 740 mio.

‘Det er en interessant spiller’

Schweiz – Algeriet

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dialog med Brøndby – er dette prisen?