Kamil Grabara udviklede sig i løbet af sine år i Danmark til Superligaens bedste keeper, der bestemt heller ikke var bange for at stikke snuden frem.
I en poleret fodboldverden er det ganske befriende med den slags personligheder, men det skabte også en ophedet debat med hans tidligere holdkammerat i FC København Mathew Ryan i efteråret 2022.
Australieren blev nemlig hentet til, da Kamil Grabara sad ude med en slem hovedskade.
Han gjorde det godt, men blev sat af ikke længe efter, Kamil Grabara var blevet sin skade kvit, som han i øvrigt blev hurtigere end først antaget.
Under VM-slutrunden senere samme efterår blev Mathew Ryan så spurgt om målmandssituationen i FC København, hvor han svarede, at han var blevet sat af af politiske årsager og altså antydede, at Grabara skulle stå, da han dengang var et stort salgsemne.
Nu har Viaplay Sport News talt med Mathew Ryan, der i vinter skiftede Lens i Frankrig, om disputten med Kamil Grabara, der som bekendt rykkede til Wolfsburg i sommer.
– Jeg svarede kun på journalisternes spørgsmål, når de spurgte mig. Jeg gik aldrig ud og sagde noget rettet mod ham. De ting, han sagde, resulterede i, at jeg fik spørgsmål, da jeg stod foran mikrofonerne. Jeg forsøgte at svare så ærligt som muligt.
Kamil Grabara lod ganske rigtigt ikke Mathew Ryans “politiske” kommentar gå ubemærket hen og tog til genmæle i et opslag på X rettet mod sin holdkammerat, da Australien blev elimineret ved VM efter en dyerbar fejl af Mathew Ryan.
– Det er et afsluttet kapitel, og det behøves jeg ikke rigtig svare på. Han er den, han er, og gør det, han føler, er bedst for ham selv. Jeg har ikke rigtig lyst til at tænke tilbage på den tid, og perioden påvirkede mig heller ikke rigtig.
– Jeg har ikke noget imod ham og er kommet videre. Jeg lever mit liv nu, og fokuserer på de ting, jeg kan kontrollere. Det har været mit udgangspunkt, siden jeg var i FC København, siger Mathew Ryan.
Samme vinter skiftede Mathew Ryan, 32 år, til AZ Alkmaar, men følger på trods af nogle turbulente måneder i FC København fortsat klubben.
– Jeg følger FC København, og jeg har også spillet med Panta (Pantelis Hatzidiakos, red.) i Alkmaar. Jeg har også spillet med Alex Runarsson i Arsenal, og så var jeg der selvfølgelig selv, så jeg følger stadig klubben. Atmosfæren i Parken er noget af det vildeste, jeg har spillet i. Det er den største klub i Skandinavien, så jeg har gode minder derfra og er glad for at have repræsenteret klubben.
Udover AZ Alkmaar har Mathew Ryan været forbi AS Roma og skiftede altså til Lens i Ligue 1 denne vinter. Her har han stået tre kampe for klubben, som er placeret på ottendepladsen.
Hør hele interviewet med Mathew Ryan i afspilleren ovenfor.
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
NYHEDER
De er herbstmeister
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
AVIS
Det kommer til at trække ud
Drømmer om VM 2026 med Danmark
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Barcelona rykker fra
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
Marokko er blevet fodboldens mekka
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS