Betændt FCK-sag: Han er den, han er

Mathew Ryan røg i ordklammeri med Kamil Grabara i FC København, men har ikke meget lyst til at tale om fortidens skeletter.



Kamil Grabara udviklede sig i løbet af sine år i Danmark til Superligaens bedste keeper, der bestemt heller ikke var bange for at stikke snuden frem.

I en poleret fodboldverden er det ganske befriende med den slags personligheder, men det skabte også en ophedet debat med hans tidligere holdkammerat i FC København Mathew Ryan i efteråret 2022.

Australieren blev nemlig hentet til, da Kamil Grabara sad ude med en slem hovedskade.

Han gjorde det godt, men blev sat af ikke længe efter, Kamil Grabara var blevet sin skade kvit, som han i øvrigt blev hurtigere end først antaget.

Under VM-slutrunden senere samme efterår blev Mathew Ryan så spurgt om målmandssituationen i FC København, hvor han svarede, at han var blevet sat af af politiske årsager og altså antydede, at Grabara skulle stå, da han dengang var et stort salgsemne.

Nu har Viaplay Sport News talt med Mathew Ryan, der i vinter skiftede Lens i Frankrig, om disputten med Kamil Grabara, der som bekendt rykkede til Wolfsburg i sommer.

– Jeg svarede kun på journalisternes spørgsmål, når de spurgte mig. Jeg gik aldrig ud og sagde noget rettet mod ham. De ting, han sagde, resulterede i, at jeg fik spørgsmål, da jeg stod foran mikrofonerne. Jeg forsøgte at svare så ærligt som muligt.

Kamil Grabara lod ganske rigtigt ikke Mathew Ryans “politiske” kommentar gå ubemærket hen og tog til genmæle i et opslag på X rettet mod sin holdkammerat, da Australien blev elimineret ved VM efter en dyerbar fejl af Mathew Ryan.

– Det er et afsluttet kapitel, og det behøves jeg ikke rigtig svare på. Han er den, han er, og gør det, han føler, er bedst for ham selv. Jeg har ikke rigtig lyst til at tænke tilbage på den tid, og perioden påvirkede mig heller ikke rigtig.

– Jeg har ikke noget imod ham og er kommet videre. Jeg lever mit liv nu, og fokuserer på de ting, jeg kan kontrollere. Det har været mit udgangspunkt, siden jeg var i FC København, siger Mathew Ryan.

Samme vinter skiftede Mathew Ryan, 32 år, til AZ Alkmaar, men følger på trods af nogle turbulente måneder i FC København fortsat klubben.

– Jeg følger FC København, og jeg har også spillet med Panta (Pantelis Hatzidiakos, red.) i Alkmaar. Jeg har også spillet med Alex Runarsson i Arsenal, og så var jeg der selvfølgelig selv, så jeg følger stadig klubben. Atmosfæren i Parken er noget af det vildeste, jeg har spillet i. Det er den største klub i Skandinavien, så jeg har gode minder derfra og er glad for at have repræsenteret klubben.

Udover AZ Alkmaar har Mathew Ryan været forbi AS Roma og skiftede altså til Lens i Ligue 1 denne vinter. Her har han stået tre kampe for klubben, som er placeret på ottendepladsen.

Hør hele interviewet med Mathew Ryan i afspilleren ovenfor.







LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Tæt på at sende millioner til FC København

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

FC Midtjylland og Nottingham Forest brager sammen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Fem bud på David Nielsens afløser

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’