Kamil Grabara udviklede sig i løbet af sine år i Danmark til Superligaens bedste keeper, der bestemt heller ikke var bange for at stikke snuden frem.
I en poleret fodboldverden er det ganske befriende med den slags personligheder, men det skabte også en ophedet debat med hans tidligere holdkammerat i FC København Mathew Ryan i efteråret 2022.
Australieren blev nemlig hentet til, da Kamil Grabara sad ude med en slem hovedskade.
Han gjorde det godt, men blev sat af ikke længe efter, Kamil Grabara var blevet sin skade kvit, som han i øvrigt blev hurtigere end først antaget.
Under VM-slutrunden senere samme efterår blev Mathew Ryan så spurgt om målmandssituationen i FC København, hvor han svarede, at han var blevet sat af af politiske årsager og altså antydede, at Grabara skulle stå, da han dengang var et stort salgsemne.
Nu har Viaplay Sport News talt med Mathew Ryan, der i vinter skiftede Lens i Frankrig, om disputten med Kamil Grabara, der som bekendt rykkede til Wolfsburg i sommer.
– Jeg svarede kun på journalisternes spørgsmål, når de spurgte mig. Jeg gik aldrig ud og sagde noget rettet mod ham. De ting, han sagde, resulterede i, at jeg fik spørgsmål, da jeg stod foran mikrofonerne. Jeg forsøgte at svare så ærligt som muligt.
Kamil Grabara lod ganske rigtigt ikke Mathew Ryans “politiske” kommentar gå ubemærket hen og tog til genmæle i et opslag på X rettet mod sin holdkammerat, da Australien blev elimineret ved VM efter en dyerbar fejl af Mathew Ryan.
– Det er et afsluttet kapitel, og det behøves jeg ikke rigtig svare på. Han er den, han er, og gør det, han føler, er bedst for ham selv. Jeg har ikke rigtig lyst til at tænke tilbage på den tid, og perioden påvirkede mig heller ikke rigtig.
– Jeg har ikke noget imod ham og er kommet videre. Jeg lever mit liv nu, og fokuserer på de ting, jeg kan kontrollere. Det har været mit udgangspunkt, siden jeg var i FC København, siger Mathew Ryan.
Samme vinter skiftede Mathew Ryan, 32 år, til AZ Alkmaar, men følger på trods af nogle turbulente måneder i FC København fortsat klubben.
– Jeg følger FC København, og jeg har også spillet med Panta (Pantelis Hatzidiakos, red.) i Alkmaar. Jeg har også spillet med Alex Runarsson i Arsenal, og så var jeg der selvfølgelig selv, så jeg følger stadig klubben. Atmosfæren i Parken er noget af det vildeste, jeg har spillet i. Det er den største klub i Skandinavien, så jeg har gode minder derfra og er glad for at have repræsenteret klubben.
Udover AZ Alkmaar har Mathew Ryan været forbi AS Roma og skiftede altså til Lens i Ligue 1 denne vinter. Her har han stået tre kampe for klubben, som er placeret på ottendepladsen.
Hør hele interviewet med Mathew Ryan i afspilleren ovenfor.
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Voldsomt transferønske til FCK
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
AGF på rov i Hobro IK
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Randers FC og OB spiller uafgjort
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’