Betændt FCK-sag: Han er den, han er

Mathew Ryan røg i ordklammeri med Kamil Grabara i FC København, men har ikke meget lyst til at tale om fortidens skeletter.



Kamil Grabara udviklede sig i løbet af sine år i Danmark til Superligaens bedste keeper, der bestemt heller ikke var bange for at stikke snuden frem.

I en poleret fodboldverden er det ganske befriende med den slags personligheder, men det skabte også en ophedet debat med hans tidligere holdkammerat i FC København Mathew Ryan i efteråret 2022.

Australieren blev nemlig hentet til, da Kamil Grabara sad ude med en slem hovedskade.

Han gjorde det godt, men blev sat af ikke længe efter, Kamil Grabara var blevet sin skade kvit, som han i øvrigt blev hurtigere end først antaget.

Under VM-slutrunden senere samme efterår blev Mathew Ryan så spurgt om målmandssituationen i FC København, hvor han svarede, at han var blevet sat af af politiske årsager og altså antydede, at Grabara skulle stå, da han dengang var et stort salgsemne.

Nu har Viaplay Sport News talt med Mathew Ryan, der i vinter skiftede Lens i Frankrig, om disputten med Kamil Grabara, der som bekendt rykkede til Wolfsburg i sommer.

– Jeg svarede kun på journalisternes spørgsmål, når de spurgte mig. Jeg gik aldrig ud og sagde noget rettet mod ham. De ting, han sagde, resulterede i, at jeg fik spørgsmål, da jeg stod foran mikrofonerne. Jeg forsøgte at svare så ærligt som muligt.

Kamil Grabara lod ganske rigtigt ikke Mathew Ryans “politiske” kommentar gå ubemærket hen og tog til genmæle i et opslag på X rettet mod sin holdkammerat, da Australien blev elimineret ved VM efter en dyerbar fejl af Mathew Ryan.

– Det er et afsluttet kapitel, og det behøves jeg ikke rigtig svare på. Han er den, han er, og gør det, han føler, er bedst for ham selv. Jeg har ikke rigtig lyst til at tænke tilbage på den tid, og perioden påvirkede mig heller ikke rigtig.

– Jeg har ikke noget imod ham og er kommet videre. Jeg lever mit liv nu, og fokuserer på de ting, jeg kan kontrollere. Det har været mit udgangspunkt, siden jeg var i FC København, siger Mathew Ryan.

Samme vinter skiftede Mathew Ryan, 32 år, til AZ Alkmaar, men følger på trods af nogle turbulente måneder i FC København fortsat klubben.

– Jeg følger FC København, og jeg har også spillet med Panta (Pantelis Hatzidiakos, red.) i Alkmaar. Jeg har også spillet med Alex Runarsson i Arsenal, og så var jeg der selvfølgelig selv, så jeg følger stadig klubben. Atmosfæren i Parken er noget af det vildeste, jeg har spillet i. Det er den største klub i Skandinavien, så jeg har gode minder derfra og er glad for at have repræsenteret klubben.

Udover AZ Alkmaar har Mathew Ryan været forbi AS Roma og skiftede altså til Lens i Ligue 1 denne vinter. Her har han stået tre kampe for klubben, som er placeret på ottendepladsen.

Hør hele interviewet med Mathew Ryan i afspilleren ovenfor.





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Brentford har gjort det igen

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Schmedes roser ny transfer

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Storklub vil have Filip Jörgensen

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Roony Bardghji med drømmekamp

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper