Betændt FCK-sag: Han er den, han er

Mathew Ryan røg i ordklammeri med Kamil Grabara i FC København, men har ikke meget lyst til at tale om fortidens skeletter.



Kamil Grabara udviklede sig i løbet af sine år i Danmark til Superligaens bedste keeper, der bestemt heller ikke var bange for at stikke snuden frem.

I en poleret fodboldverden er det ganske befriende med den slags personligheder, men det skabte også en ophedet debat med hans tidligere holdkammerat i FC København Mathew Ryan i efteråret 2022.

Australieren blev nemlig hentet til, da Kamil Grabara sad ude med en slem hovedskade.

Han gjorde det godt, men blev sat af ikke længe efter, Kamil Grabara var blevet sin skade kvit, som han i øvrigt blev hurtigere end først antaget.

Under VM-slutrunden senere samme efterår blev Mathew Ryan så spurgt om målmandssituationen i FC København, hvor han svarede, at han var blevet sat af af politiske årsager og altså antydede, at Grabara skulle stå, da han dengang var et stort salgsemne.

Nu har Viaplay Sport News talt med Mathew Ryan, der i vinter skiftede Lens i Frankrig, om disputten med Kamil Grabara, der som bekendt rykkede til Wolfsburg i sommer.

– Jeg svarede kun på journalisternes spørgsmål, når de spurgte mig. Jeg gik aldrig ud og sagde noget rettet mod ham. De ting, han sagde, resulterede i, at jeg fik spørgsmål, da jeg stod foran mikrofonerne. Jeg forsøgte at svare så ærligt som muligt.

Kamil Grabara lod ganske rigtigt ikke Mathew Ryans “politiske” kommentar gå ubemærket hen og tog til genmæle i et opslag på X rettet mod sin holdkammerat, da Australien blev elimineret ved VM efter en dyerbar fejl af Mathew Ryan.

– Det er et afsluttet kapitel, og det behøves jeg ikke rigtig svare på. Han er den, han er, og gør det, han føler, er bedst for ham selv. Jeg har ikke rigtig lyst til at tænke tilbage på den tid, og perioden påvirkede mig heller ikke rigtig.

– Jeg har ikke noget imod ham og er kommet videre. Jeg lever mit liv nu, og fokuserer på de ting, jeg kan kontrollere. Det har været mit udgangspunkt, siden jeg var i FC København, siger Mathew Ryan.

Samme vinter skiftede Mathew Ryan, 32 år, til AZ Alkmaar, men følger på trods af nogle turbulente måneder i FC København fortsat klubben.

– Jeg følger FC København, og jeg har også spillet med Panta (Pantelis Hatzidiakos, red.) i Alkmaar. Jeg har også spillet med Alex Runarsson i Arsenal, og så var jeg der selvfølgelig selv, så jeg følger stadig klubben. Atmosfæren i Parken er noget af det vildeste, jeg har spillet i. Det er den største klub i Skandinavien, så jeg har gode minder derfra og er glad for at have repræsenteret klubben.

Udover AZ Alkmaar har Mathew Ryan været forbi AS Roma og skiftede altså til Lens i Ligue 1 denne vinter. Her har han stået tre kampe for klubben, som er placeret på ottendepladsen.

Hør hele interviewet med Mathew Ryan i afspilleren ovenfor.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-boss med spændende transfermelding

Interessant melding om VM-profil

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland – Sverige

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tyskland – Elfenbenskysten

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Flere Superliga-kamp rykkes

Vil smadre transferrekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen