Betændt FCK-sag: Han er den, han er

Mathew Ryan røg i ordklammeri med Kamil Grabara i FC København, men har ikke meget lyst til at tale om fortidens skeletter.



Kamil Grabara udviklede sig i løbet af sine år i Danmark til Superligaens bedste keeper, der bestemt heller ikke var bange for at stikke snuden frem.

I en poleret fodboldverden er det ganske befriende med den slags personligheder, men det skabte også en ophedet debat med hans tidligere holdkammerat i FC København Mathew Ryan i efteråret 2022.

Australieren blev nemlig hentet til, da Kamil Grabara sad ude med en slem hovedskade.

Han gjorde det godt, men blev sat af ikke længe efter, Kamil Grabara var blevet sin skade kvit, som han i øvrigt blev hurtigere end først antaget.

Under VM-slutrunden senere samme efterår blev Mathew Ryan så spurgt om målmandssituationen i FC København, hvor han svarede, at han var blevet sat af af politiske årsager og altså antydede, at Grabara skulle stå, da han dengang var et stort salgsemne.

Nu har Viaplay Sport News talt med Mathew Ryan, der i vinter skiftede Lens i Frankrig, om disputten med Kamil Grabara, der som bekendt rykkede til Wolfsburg i sommer.

– Jeg svarede kun på journalisternes spørgsmål, når de spurgte mig. Jeg gik aldrig ud og sagde noget rettet mod ham. De ting, han sagde, resulterede i, at jeg fik spørgsmål, da jeg stod foran mikrofonerne. Jeg forsøgte at svare så ærligt som muligt.

Kamil Grabara lod ganske rigtigt ikke Mathew Ryans “politiske” kommentar gå ubemærket hen og tog til genmæle i et opslag på X rettet mod sin holdkammerat, da Australien blev elimineret ved VM efter en dyerbar fejl af Mathew Ryan.

– Det er et afsluttet kapitel, og det behøves jeg ikke rigtig svare på. Han er den, han er, og gør det, han føler, er bedst for ham selv. Jeg har ikke rigtig lyst til at tænke tilbage på den tid, og perioden påvirkede mig heller ikke rigtig.

– Jeg har ikke noget imod ham og er kommet videre. Jeg lever mit liv nu, og fokuserer på de ting, jeg kan kontrollere. Det har været mit udgangspunkt, siden jeg var i FC København, siger Mathew Ryan.

Samme vinter skiftede Mathew Ryan, 32 år, til AZ Alkmaar, men følger på trods af nogle turbulente måneder i FC København fortsat klubben.

– Jeg følger FC København, og jeg har også spillet med Panta (Pantelis Hatzidiakos, red.) i Alkmaar. Jeg har også spillet med Alex Runarsson i Arsenal, og så var jeg der selvfølgelig selv, så jeg følger stadig klubben. Atmosfæren i Parken er noget af det vildeste, jeg har spillet i. Det er den største klub i Skandinavien, så jeg har gode minder derfra og er glad for at have repræsenteret klubben.

Udover AZ Alkmaar har Mathew Ryan været forbi AS Roma og skiftede altså til Lens i Ligue 1 denne vinter. Her har han stået tre kampe for klubben, som er placeret på ottendepladsen.

Hør hele interviewet med Mathew Ryan i afspilleren ovenfor.





Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb




LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

– Det er forfærdeligt

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Brøndby-profil skadet

I chok over Tottenham

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Storklub lurer på Jonas Wind



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Arbejder på angriber-exit

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Danskerklub meldes interesseret

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Legender med dyster melding

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det