Kamil Grabara udviklede sig i løbet af sine år i Danmark til Superligaens bedste keeper, der bestemt heller ikke var bange for at stikke snuden frem.
I en poleret fodboldverden er det ganske befriende med den slags personligheder, men det skabte også en ophedet debat med hans tidligere holdkammerat i FC København Mathew Ryan i efteråret 2022.
Australieren blev nemlig hentet til, da Kamil Grabara sad ude med en slem hovedskade.
Han gjorde det godt, men blev sat af ikke længe efter, Kamil Grabara var blevet sin skade kvit, som han i øvrigt blev hurtigere end først antaget.
Under VM-slutrunden senere samme efterår blev Mathew Ryan så spurgt om målmandssituationen i FC København, hvor han svarede, at han var blevet sat af af politiske årsager og altså antydede, at Grabara skulle stå, da han dengang var et stort salgsemne.
Nu har Viaplay Sport News talt med Mathew Ryan, der i vinter skiftede Lens i Frankrig, om disputten med Kamil Grabara, der som bekendt rykkede til Wolfsburg i sommer.
– Jeg svarede kun på journalisternes spørgsmål, når de spurgte mig. Jeg gik aldrig ud og sagde noget rettet mod ham. De ting, han sagde, resulterede i, at jeg fik spørgsmål, da jeg stod foran mikrofonerne. Jeg forsøgte at svare så ærligt som muligt.
Kamil Grabara lod ganske rigtigt ikke Mathew Ryans “politiske” kommentar gå ubemærket hen og tog til genmæle i et opslag på X rettet mod sin holdkammerat, da Australien blev elimineret ved VM efter en dyerbar fejl af Mathew Ryan.
– Det er et afsluttet kapitel, og det behøves jeg ikke rigtig svare på. Han er den, han er, og gør det, han føler, er bedst for ham selv. Jeg har ikke rigtig lyst til at tænke tilbage på den tid, og perioden påvirkede mig heller ikke rigtig.
– Jeg har ikke noget imod ham og er kommet videre. Jeg lever mit liv nu, og fokuserer på de ting, jeg kan kontrollere. Det har været mit udgangspunkt, siden jeg var i FC København, siger Mathew Ryan.
Samme vinter skiftede Mathew Ryan, 32 år, til AZ Alkmaar, men følger på trods af nogle turbulente måneder i FC København fortsat klubben.
– Jeg følger FC København, og jeg har også spillet med Panta (Pantelis Hatzidiakos, red.) i Alkmaar. Jeg har også spillet med Alex Runarsson i Arsenal, og så var jeg der selvfølgelig selv, så jeg følger stadig klubben. Atmosfæren i Parken er noget af det vildeste, jeg har spillet i. Det er den største klub i Skandinavien, så jeg har gode minder derfra og er glad for at have repræsenteret klubben.
Udover AZ Alkmaar har Mathew Ryan været forbi AS Roma og skiftede altså til Lens i Ligue 1 denne vinter. Her har han stået tre kampe for klubben, som er placeret på ottendepladsen.
Hør hele interviewet med Mathew Ryan i afspilleren ovenfor.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Albert Rudé er færdig i Kolding
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Kæmpe nyhed i udlandet
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Mbappé afviser teori
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM