Betændt FCK-sag: Han er den, han er

Mathew Ryan røg i ordklammeri med Kamil Grabara i FC København, men har ikke meget lyst til at tale om fortidens skeletter.



Kamil Grabara udviklede sig i løbet af sine år i Danmark til Superligaens bedste keeper, der bestemt heller ikke var bange for at stikke snuden frem.

I en poleret fodboldverden er det ganske befriende med den slags personligheder, men det skabte også en ophedet debat med hans tidligere holdkammerat i FC København Mathew Ryan i efteråret 2022.

Australieren blev nemlig hentet til, da Kamil Grabara sad ude med en slem hovedskade.

Han gjorde det godt, men blev sat af ikke længe efter, Kamil Grabara var blevet sin skade kvit, som han i øvrigt blev hurtigere end først antaget.

Under VM-slutrunden senere samme efterår blev Mathew Ryan så spurgt om målmandssituationen i FC København, hvor han svarede, at han var blevet sat af af politiske årsager og altså antydede, at Grabara skulle stå, da han dengang var et stort salgsemne.

Nu har Viaplay Sport News talt med Mathew Ryan, der i vinter skiftede Lens i Frankrig, om disputten med Kamil Grabara, der som bekendt rykkede til Wolfsburg i sommer.

– Jeg svarede kun på journalisternes spørgsmål, når de spurgte mig. Jeg gik aldrig ud og sagde noget rettet mod ham. De ting, han sagde, resulterede i, at jeg fik spørgsmål, da jeg stod foran mikrofonerne. Jeg forsøgte at svare så ærligt som muligt.

Kamil Grabara lod ganske rigtigt ikke Mathew Ryans “politiske” kommentar gå ubemærket hen og tog til genmæle i et opslag på X rettet mod sin holdkammerat, da Australien blev elimineret ved VM efter en dyerbar fejl af Mathew Ryan.

– Det er et afsluttet kapitel, og det behøves jeg ikke rigtig svare på. Han er den, han er, og gør det, han føler, er bedst for ham selv. Jeg har ikke rigtig lyst til at tænke tilbage på den tid, og perioden påvirkede mig heller ikke rigtig.

– Jeg har ikke noget imod ham og er kommet videre. Jeg lever mit liv nu, og fokuserer på de ting, jeg kan kontrollere. Det har været mit udgangspunkt, siden jeg var i FC København, siger Mathew Ryan.

Samme vinter skiftede Mathew Ryan, 32 år, til AZ Alkmaar, men følger på trods af nogle turbulente måneder i FC København fortsat klubben.

– Jeg følger FC København, og jeg har også spillet med Panta (Pantelis Hatzidiakos, red.) i Alkmaar. Jeg har også spillet med Alex Runarsson i Arsenal, og så var jeg der selvfølgelig selv, så jeg følger stadig klubben. Atmosfæren i Parken er noget af det vildeste, jeg har spillet i. Det er den største klub i Skandinavien, så jeg har gode minder derfra og er glad for at have repræsenteret klubben.

Udover AZ Alkmaar har Mathew Ryan været forbi AS Roma og skiftede altså til Lens i Ligue 1 denne vinter. Her har han stået tre kampe for klubben, som er placeret på ottendepladsen.

Hør hele interviewet med Mathew Ryan i afspilleren ovenfor.





KOMMENTAR

Eriksen skal til Superligaen til sommer


Han satte ild til Lyngby Stadion!

Ryster I i bukserne, FCK? 20 minutters FCM-vanvid



Wow! Gammelby med drømmekasse mod BIF

Vallys sender Brøndby tilbage i top seks

Brøndby i knæ: Adamsen hamrer SIF i front

‘I har SÅ mange penge – så køb dog ind!’

– Den mest definerende spiller for et hold



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Hvem misser top seks? Her er Fanklubbens bud


‘Mange af os jyder synes, det klinger hult, Birk’

Kæmpe drama – Brøndby overlever!

Overraskelser hos flere Superliga-klubber

Jacob Neestrup skifter fem mand



EKSKLUSIVT

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’


Birk med stor ændring: Sådan starter Brøndby IF

– Du har intet at vinde som Brøndby-spiller

Krise – Man Utd kan foretage markant ændring i dag

Frier til FCK-profil: Vi vil gøre alt og mere til

Vejle Boldklub – AGF


LIGE NU

‘Priske ødelagde det hele’


Sådan vises sidste runde i Superligaen på TV

Viborg FF – FC København

Brøndby IF – Silkeborg IF

Afsløring: Her er Frederik Birks hemmelige plan



FC Midtjylland – Randers FC

Sønderjyske – AaB

Afslører: Forsøgte at købe Rasmus Højlund

Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland

Storhylder Mika Biereth

– Han er Superligaens mest irriterende modspiller

Brøndby melder ud om Kvistgaarden før skæbnebrag

Rasende Ancelotti truer med strejke


MEDIE

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum


De vil hente Roony Bardghji

Kæk Kent Nielsen: ‘Så får Brøndby det svært’

Rayo basker udesvage baskere i Madrid

– Jeg er overrasket over, at han ikke er udtaget

Ustoppelige Biereth lyner igen

Nørgaard bliver den store helt

Godt nyt for Danmark? Portugisisk stjerne udgår

En halvleg i undertal koster for Bo Henriksen

Han er tilbage i Danmark

FC København-stjerne skadet: Ude mod Viborg FF

Veteran tog kriseramt dansker under vingerne

Viktor Fischer-podcast vinder fornem pris

Vild SL-rekord på spil: ‘Skovlen skal under dem’

Enorm interesse for Morten Frendrup

Nyder Danmark: ‘Jeg er vild med København’

Husker du Liverpool-stjerne? Spiller nu i Georgien

Bekymrende Oliver Sonne-start i England

Gyser-søndag i vente: TV-millioner på højkant

‘Vi var ikke et hold’

Manchester United i chok

Opfordrer til transfer: Kan forløse Rasmus Højlund

Stråler i Superligaen: ‘Han kom ind 5 kg lettere’