Bo Henriksen om BIF-forberedelse: Det er kynisk

FC Midtjylland-cheftræneren har udsigt til et møde med Brøndby i næste runde, hvor midtjyderne har revanche til gode.



Der står en stor, grøn John Deere-traktor og puster ud få meter fra FC Midtjyllands-træningsbane i Ikast, hvor Bo Henriksen om kort tid har været cheftræner i et halvt år for dyrt-betalte egoer. Inde bag stålhegnet, som vækker mindelser om tyske træningslejre.

Samtidig bliver der fortalt røverhistorier om den brasilianske legende Socrates, som havde et særligt tilløb ved straffespark, hvor han blot havde brug for to skridt. Henriksen demonstrerer. Kontrasterne er til at få øje på på den våde bane.

Der er desuden tale om en af de få træninger, hvor man kan lagt lidt ekstra forberedelse ind til den kommende kamp. Det er denne gang Brøndby, og selvom FCM-træneren tidligere har slået fast, at man ikke indretter sig efter modstanderen, så øver man alligevel nogle særlige situationer, erkender Bo Henriksen overfor tipsbladet.dk.

Særligt når det kommer til det offensive er det ofte afgørende at se på, hvordan modstanderne forsvarer, når man skal forstærke chancen for at score selv. Derfor kan midtjyderne godt indrette sig en smule efter, hvem de møder, erkender FCM-træneren.

Her er det med det store viden igennem data, som er med til at påvirke det taktiske oplæg igennem den viden, som man har om modstanderne, som man i dette tilfælde har revanche til gode mod, da man tabte 0-2 i august.

– Vores hovedpunkter og udtryk skal altid være det sammen. Men derfor må man jo godt være forberedt. Hvor er det, at de andre er sårbare? Sådan er det med alt. Selvfølgelig er vi forberedte på, at vi skal ind og gøre et stykke arbejde. Man forbereder sig jo på, hvordan man får de bedste resultater udfra de forudsætninger, som vi og de har, siger han og fortsætter:

– Det er helt kynisk set, hvordan vi kan gøre mest ondt på de andre – og hvordan lukker vi bedst ned for dem defensivt. Det er bare lige kogt ned til minimum. Men vores udtryk og fundament, som har ligget her i mange år, det er det samme, forklarer Bo Henriksen.

Selv understreger cheftræneren også, at det store data-apparat, som klubben har fra engelske Smartodds, ikke har mere indflydelse end han selv beder om. Lige præcis her kan det handle om, hvorvidt man kommer til at spille overfor et såkaldt åbent eller lukket felt, som er et afgørende punkt for, hvordan de vil gribe kampen an.

I det midtjyske har man fået en mexicaner ind i trænerstaben. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Det kommer formentlig til at ske



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Det er dramatisk!’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Morten Bruun med dyster spådom

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

– Ikke for debutanter!

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Håber på FC København-exit

Messi rammer gyldent tal

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Så blev det officielt

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg