Bo Henriksen om BIF-forberedelse: Det er kynisk

FC Midtjylland-cheftræneren har udsigt til et møde med Brøndby i næste runde, hvor midtjyderne har revanche til gode.



Der står en stor, grøn John Deere-traktor og puster ud få meter fra FC Midtjyllands-træningsbane i Ikast, hvor Bo Henriksen om kort tid har været cheftræner i et halvt år for dyrt-betalte egoer. Inde bag stålhegnet, som vækker mindelser om tyske træningslejre.

Samtidig bliver der fortalt røverhistorier om den brasilianske legende Socrates, som havde et særligt tilløb ved straffespark, hvor han blot havde brug for to skridt. Henriksen demonstrerer. Kontrasterne er til at få øje på på den våde bane.

Der er desuden tale om en af de få træninger, hvor man kan lagt lidt ekstra forberedelse ind til den kommende kamp. Det er denne gang Brøndby, og selvom FCM-træneren tidligere har slået fast, at man ikke indretter sig efter modstanderen, så øver man alligevel nogle særlige situationer, erkender Bo Henriksen overfor tipsbladet.dk.

Særligt når det kommer til det offensive er det ofte afgørende at se på, hvordan modstanderne forsvarer, når man skal forstærke chancen for at score selv. Derfor kan midtjyderne godt indrette sig en smule efter, hvem de møder, erkender FCM-træneren.

Her er det med det store viden igennem data, som er med til at påvirke det taktiske oplæg igennem den viden, som man har om modstanderne, som man i dette tilfælde har revanche til gode mod, da man tabte 0-2 i august.

– Vores hovedpunkter og udtryk skal altid være det sammen. Men derfor må man jo godt være forberedt. Hvor er det, at de andre er sårbare? Sådan er det med alt. Selvfølgelig er vi forberedte på, at vi skal ind og gøre et stykke arbejde. Man forbereder sig jo på, hvordan man får de bedste resultater udfra de forudsætninger, som vi og de har, siger han og fortsætter:

– Det er helt kynisk set, hvordan vi kan gøre mest ondt på de andre – og hvordan lukker vi bedst ned for dem defensivt. Det er bare lige kogt ned til minimum. Men vores udtryk og fundament, som har ligget her i mange år, det er det samme, forklarer Bo Henriksen.

Selv understreger cheftræneren også, at det store data-apparat, som klubben har fra engelske Smartodds, ikke har mere indflydelse end han selv beder om. Lige præcis her kan det handle om, hvorvidt man kommer til at spille overfor et såkaldt åbent eller lukket felt, som er et afgørende punkt for, hvordan de vil gribe kampen an.

I det midtjyske har man fået en mexicaner ind i trænerstaben. Læs mere om det her.





Landet – på vej til lægetjek i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Her kan du se FC København mod Napoli



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Norwich har budt på stor dansk profil

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Brøndby vil holde på stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby har IKKE budt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Højlund roser FC Københavns fans

Voldsom lønnedgang i Brøndby

FC København byder på kantspiller

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

I chok over Tottenham

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Brøndby forhandler om stor transfer

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Tyskere blitzer Nordlondon

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

‘Det er ret let at se’

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg