Bo Henriksen om BIF-forberedelse: Det er kynisk

FC Midtjylland-cheftræneren har udsigt til et møde med Brøndby i næste runde, hvor midtjyderne har revanche til gode.



Der står en stor, grøn John Deere-traktor og puster ud få meter fra FC Midtjyllands-træningsbane i Ikast, hvor Bo Henriksen om kort tid har været cheftræner i et halvt år for dyrt-betalte egoer. Inde bag stålhegnet, som vækker mindelser om tyske træningslejre.

Samtidig bliver der fortalt røverhistorier om den brasilianske legende Socrates, som havde et særligt tilløb ved straffespark, hvor han blot havde brug for to skridt. Henriksen demonstrerer. Kontrasterne er til at få øje på på den våde bane.

Der er desuden tale om en af de få træninger, hvor man kan lagt lidt ekstra forberedelse ind til den kommende kamp. Det er denne gang Brøndby, og selvom FCM-træneren tidligere har slået fast, at man ikke indretter sig efter modstanderen, så øver man alligevel nogle særlige situationer, erkender Bo Henriksen overfor tipsbladet.dk.

Særligt når det kommer til det offensive er det ofte afgørende at se på, hvordan modstanderne forsvarer, når man skal forstærke chancen for at score selv. Derfor kan midtjyderne godt indrette sig en smule efter, hvem de møder, erkender FCM-træneren.

Her er det med det store viden igennem data, som er med til at påvirke det taktiske oplæg igennem den viden, som man har om modstanderne, som man i dette tilfælde har revanche til gode mod, da man tabte 0-2 i august.

– Vores hovedpunkter og udtryk skal altid være det sammen. Men derfor må man jo godt være forberedt. Hvor er det, at de andre er sårbare? Sådan er det med alt. Selvfølgelig er vi forberedte på, at vi skal ind og gøre et stykke arbejde. Man forbereder sig jo på, hvordan man får de bedste resultater udfra de forudsætninger, som vi og de har, siger han og fortsætter:

– Det er helt kynisk set, hvordan vi kan gøre mest ondt på de andre – og hvordan lukker vi bedst ned for dem defensivt. Det er bare lige kogt ned til minimum. Men vores udtryk og fundament, som har ligget her i mange år, det er det samme, forklarer Bo Henriksen.

Selv understreger cheftræneren også, at det store data-apparat, som klubben har fra engelske Smartodds, ikke har mere indflydelse end han selv beder om. Lige præcis her kan det handle om, hvorvidt man kommer til at spille overfor et såkaldt åbent eller lukket felt, som er et afgørende punkt for, hvordan de vil gribe kampen an.

I det midtjyske har man fået en mexicaner ind i trænerstaben. Læs mere om det her.





Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’




LIVE

TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjerne på plads i Chelsea

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Ny FC København-stjerne imponerer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Her er FC Københavns pris på William Clem

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Kulturministeren vil til kamp mod FIFA

AGF fandt vej til comeback gennem delmål