Der står en stor, grøn John Deere-traktor og puster ud få meter fra FC Midtjyllands-træningsbane i Ikast, hvor Bo Henriksen om kort tid har været cheftræner i et halvt år for dyrt-betalte egoer. Inde bag stålhegnet, som vækker mindelser om tyske træningslejre.
Samtidig bliver der fortalt røverhistorier om den brasilianske legende Socrates, som havde et særligt tilløb ved straffespark, hvor han blot havde brug for to skridt. Henriksen demonstrerer. Kontrasterne er til at få øje på på den våde bane.
Der er desuden tale om en af de få træninger, hvor man kan lagt lidt ekstra forberedelse ind til den kommende kamp. Det er denne gang Brøndby, og selvom FCM-træneren tidligere har slået fast, at man ikke indretter sig efter modstanderen, så øver man alligevel nogle særlige situationer, erkender Bo Henriksen overfor tipsbladet.dk.
Særligt når det kommer til det offensive er det ofte afgørende at se på, hvordan modstanderne forsvarer, når man skal forstærke chancen for at score selv. Derfor kan midtjyderne godt indrette sig en smule efter, hvem de møder, erkender FCM-træneren.
Her er det med det store viden igennem data, som er med til at påvirke det taktiske oplæg igennem den viden, som man har om modstanderne, som man i dette tilfælde har revanche til gode mod, da man tabte 0-2 i august.
– Vores hovedpunkter og udtryk skal altid være det sammen. Men derfor må man jo godt være forberedt. Hvor er det, at de andre er sårbare? Sådan er det med alt. Selvfølgelig er vi forberedte på, at vi skal ind og gøre et stykke arbejde. Man forbereder sig jo på, hvordan man får de bedste resultater udfra de forudsætninger, som vi og de har, siger han og fortsætter:
– Det er helt kynisk set, hvordan vi kan gøre mest ondt på de andre – og hvordan lukker vi bedst ned for dem defensivt. Det er bare lige kogt ned til minimum. Men vores udtryk og fundament, som har ligget her i mange år, det er det samme, forklarer Bo Henriksen.
Selv understreger cheftræneren også, at det store data-apparat, som klubben har fra engelske Smartodds, ikke har mere indflydelse end han selv beder om. Lige præcis her kan det handle om, hvorvidt man kommer til at spille overfor et såkaldt åbent eller lukket felt, som er et afgørende punkt for, hvordan de vil gribe kampen an.
I det midtjyske har man fået en mexicaner ind i trænerstaben. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE