Der står en stor, grøn John Deere-traktor og puster ud få meter fra FC Midtjyllands-træningsbane i Ikast, hvor Bo Henriksen om kort tid har været cheftræner i et halvt år for dyrt-betalte egoer. Inde bag stålhegnet, som vækker mindelser om tyske træningslejre.
Samtidig bliver der fortalt røverhistorier om den brasilianske legende Socrates, som havde et særligt tilløb ved straffespark, hvor han blot havde brug for to skridt. Henriksen demonstrerer. Kontrasterne er til at få øje på på den våde bane.
Der er desuden tale om en af de få træninger, hvor man kan lagt lidt ekstra forberedelse ind til den kommende kamp. Det er denne gang Brøndby, og selvom FCM-træneren tidligere har slået fast, at man ikke indretter sig efter modstanderen, så øver man alligevel nogle særlige situationer, erkender Bo Henriksen overfor tipsbladet.dk.
Særligt når det kommer til det offensive er det ofte afgørende at se på, hvordan modstanderne forsvarer, når man skal forstærke chancen for at score selv. Derfor kan midtjyderne godt indrette sig en smule efter, hvem de møder, erkender FCM-træneren.
Her er det med det store viden igennem data, som er med til at påvirke det taktiske oplæg igennem den viden, som man har om modstanderne, som man i dette tilfælde har revanche til gode mod, da man tabte 0-2 i august.
– Vores hovedpunkter og udtryk skal altid være det sammen. Men derfor må man jo godt være forberedt. Hvor er det, at de andre er sårbare? Sådan er det med alt. Selvfølgelig er vi forberedte på, at vi skal ind og gøre et stykke arbejde. Man forbereder sig jo på, hvordan man får de bedste resultater udfra de forudsætninger, som vi og de har, siger han og fortsætter:
– Det er helt kynisk set, hvordan vi kan gøre mest ondt på de andre – og hvordan lukker vi bedst ned for dem defensivt. Det er bare lige kogt ned til minimum. Men vores udtryk og fundament, som har ligget her i mange år, det er det samme, forklarer Bo Henriksen.
Selv understreger cheftræneren også, at det store data-apparat, som klubben har fra engelske Smartodds, ikke har mere indflydelse end han selv beder om. Lige præcis her kan det handle om, hvorvidt man kommer til at spille overfor et såkaldt åbent eller lukket felt, som er et afgørende punkt for, hvordan de vil gribe kampen an.
I det midtjyske har man fået en mexicaner ind i trænerstaben. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
‘De har grinet deres røv i laser’
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Mathias Zanka går viralt
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT