Bombe: Brøndby IF stilles tilskuer-ultimatum

Brøndby IF-fans skal fremover registreres til en kampbillet, og så skal der vises gyldigt ID, når man skal på et udebaneafsnit. Kommer man ikke balladen til livs, er det slut med BIF-tilskuere på udebane.



Brøndby IF kan ende i en situation, hvor der fremover ikke kan fans af klubben med til kampe på udebane.

Det er den yderste konsekvens af den pressemeddelelse, Divisionsforeningen netop har udsendt.

Her fremgår det, at Brøndby IF fremadrettet kun kan have tilskuere med på udebane, hvis disse lader sig registrere til en billet og viser iD ved indgangen til stadion.

Hvad der også er interessant her er, at Divisionsforeningen gør det klart, at forløbet af dette vil være retningsgivende for, om BIF fremover kan have tilskuere på udebane: Altså om BIF-supportere kan få lov til at følge deres hold til udekampe. Det gælder i øvrigt både i Superligaen og til pokalkampe.

– Det bliver lidt mere tidskrævende at være Brøndby-fan til kommende udebanekampe, men til gengæld håber vi, at de nye tiltag er med til at sikre, at vi altid kan tilbyde en tilstrækkelig sikkerhed i forbindelse med alle kampe i 3F Superliga – også for alle tilskuere i udebaneafsnittet, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen i pressemeddelelsen.

Brøndby IF har på klubbens website kommenteret de nye tiltag. Og her er man klar til at løfte opgaven, så klubben ikke er uden fans på udebane fremadrettet. 

– Vi har over en længere periode drøftet forskellige mulige billet- og belønningsmodeller til de mange Brøndby-fans, der støtter holdet uge efter uge. Vi oplever, at der er mange Brøndby-fans, som støtter holdet, når vi spiller på udebane. Deres støtte og loyalitet vil vi gerne have bedre mulighed for at belønne på samme måde, som vi gerne vil belønne dem, der kommer hyppigt på Brøndby Stadion, siger administrerende direktør Ole Palmå og fortsætter:

– Derfor har vi over længere tid arbejdet på at oprette en ’Udebane Profil’, som betyder, at hver gang man køber billet og støtter holdet på udebane, så får man muligheden for at registrere sig med henblik på at vi på et tidspunkt kan belønne de mest trofaste fans. Dette har vi som sagt arbejdet på et stykke tid og forventer at have på plads og klar til at rulle ud engang i det nye år.

– I denne proces er vi dog blevet overhalet af en helt anden virkelighed, hvor vi netop nu har et stort behov for at få et mere komplet overblik over, hvem der kommer ind på vores udebaneafsnit. I Viborg oplevede vi desværre, at flere karantæneramte var at finde på vores tildelte udebaneafsnit, og det er i sagens natur absolut ikke noget, vi ønsker. Med Divisionsforeningens udmelding i dag, så betyder det helt konkret, at der ved billetkøb til udebaneafsnittet til vores kommende udekampe vil kræves navngivning og fremvisning af gyldigt ID inden visitering og adgang til udebaneafsnittet.

– Vi vil krydstjekke dem, der ønsker adgang til udebaneafsnittet med vores karantænelister, ligesom vi gør på hjemmebane. Og derudover har vi besluttet, at vi investerer i et mobilt ansigtsgenkendelsessystem til vores udebanekampe, ligesom det vi bruger til vores hjemmebanekampe på Brøndby Stadion. Disse tiltag skal styrke indsatsen med at identificere og udelukke karantæneramte fra stadion og vil blive implementeret fra den kommende udebanekamp mod Randers FC.

Mere følger.






Så meget betaler de for Oscar Fraulo


Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Forlænger med to Superliga-talenter

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det har taget røven på Steve Cooper

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Her er planen for januars transfervindue

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

City-ejer sælger klub

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Klart ønske fra Ruben Amorim

Brøndby-stjerne med stor donation

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

– Han har været en decideret atombombe

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager