Brøndby IF kan ende i en situation, hvor der fremover ikke kan fans af klubben med til kampe på udebane.
Det er den yderste konsekvens af den pressemeddelelse, Divisionsforeningen netop har udsendt.
Her fremgår det, at Brøndby IF fremadrettet kun kan have tilskuere med på udebane, hvis disse lader sig registrere til en billet og viser iD ved indgangen til stadion.
Hvad der også er interessant her er, at Divisionsforeningen gør det klart, at forløbet af dette vil være retningsgivende for, om BIF fremover kan have tilskuere på udebane: Altså om BIF-supportere kan få lov til at følge deres hold til udekampe. Det gælder i øvrigt både i Superligaen og til pokalkampe.
– Det bliver lidt mere tidskrævende at være Brøndby-fan til kommende udebanekampe, men til gengæld håber vi, at de nye tiltag er med til at sikre, at vi altid kan tilbyde en tilstrækkelig sikkerhed i forbindelse med alle kampe i 3F Superliga – også for alle tilskuere i udebaneafsnittet, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen i pressemeddelelsen.
Brøndby IF har på klubbens website kommenteret de nye tiltag. Og her er man klar til at løfte opgaven, så klubben ikke er uden fans på udebane fremadrettet.
– Vi har over en længere periode drøftet forskellige mulige billet- og belønningsmodeller til de mange Brøndby-fans, der støtter holdet uge efter uge. Vi oplever, at der er mange Brøndby-fans, som støtter holdet, når vi spiller på udebane. Deres støtte og loyalitet vil vi gerne have bedre mulighed for at belønne på samme måde, som vi gerne vil belønne dem, der kommer hyppigt på Brøndby Stadion, siger administrerende direktør Ole Palmå og fortsætter:
– Derfor har vi over længere tid arbejdet på at oprette en ’Udebane Profil’, som betyder, at hver gang man køber billet og støtter holdet på udebane, så får man muligheden for at registrere sig med henblik på at vi på et tidspunkt kan belønne de mest trofaste fans. Dette har vi som sagt arbejdet på et stykke tid og forventer at have på plads og klar til at rulle ud engang i det nye år.
– I denne proces er vi dog blevet overhalet af en helt anden virkelighed, hvor vi netop nu har et stort behov for at få et mere komplet overblik over, hvem der kommer ind på vores udebaneafsnit. I Viborg oplevede vi desværre, at flere karantæneramte var at finde på vores tildelte udebaneafsnit, og det er i sagens natur absolut ikke noget, vi ønsker. Med Divisionsforeningens udmelding i dag, så betyder det helt konkret, at der ved billetkøb til udebaneafsnittet til vores kommende udekampe vil kræves navngivning og fremvisning af gyldigt ID inden visitering og adgang til udebaneafsnittet.
– Vi vil krydstjekke dem, der ønsker adgang til udebaneafsnittet med vores karantænelister, ligesom vi gør på hjemmebane. Og derudover har vi besluttet, at vi investerer i et mobilt ansigtsgenkendelsessystem til vores udebanekampe, ligesom det vi bruger til vores hjemmebanekampe på Brøndby Stadion. Disse tiltag skal styrke indsatsen med at identificere og udelukke karantæneramte fra stadion og vil blive implementeret fra den kommende udebanekamp mod Randers FC.
Mere følger.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADETS DOM