Brøndby IF kan ende i en situation, hvor der fremover ikke kan fans af klubben med til kampe på udebane.
Det er den yderste konsekvens af den pressemeddelelse, Divisionsforeningen netop har udsendt.
Her fremgår det, at Brøndby IF fremadrettet kun kan have tilskuere med på udebane, hvis disse lader sig registrere til en billet og viser iD ved indgangen til stadion.
Hvad der også er interessant her er, at Divisionsforeningen gør det klart, at forløbet af dette vil være retningsgivende for, om BIF fremover kan have tilskuere på udebane: Altså om BIF-supportere kan få lov til at følge deres hold til udekampe. Det gælder i øvrigt både i Superligaen og til pokalkampe.
– Det bliver lidt mere tidskrævende at være Brøndby-fan til kommende udebanekampe, men til gengæld håber vi, at de nye tiltag er med til at sikre, at vi altid kan tilbyde en tilstrækkelig sikkerhed i forbindelse med alle kampe i 3F Superliga – også for alle tilskuere i udebaneafsnittet, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen i pressemeddelelsen.
Brøndby IF har på klubbens website kommenteret de nye tiltag. Og her er man klar til at løfte opgaven, så klubben ikke er uden fans på udebane fremadrettet.
– Vi har over en længere periode drøftet forskellige mulige billet- og belønningsmodeller til de mange Brøndby-fans, der støtter holdet uge efter uge. Vi oplever, at der er mange Brøndby-fans, som støtter holdet, når vi spiller på udebane. Deres støtte og loyalitet vil vi gerne have bedre mulighed for at belønne på samme måde, som vi gerne vil belønne dem, der kommer hyppigt på Brøndby Stadion, siger administrerende direktør Ole Palmå og fortsætter:
– Derfor har vi over længere tid arbejdet på at oprette en ’Udebane Profil’, som betyder, at hver gang man køber billet og støtter holdet på udebane, så får man muligheden for at registrere sig med henblik på at vi på et tidspunkt kan belønne de mest trofaste fans. Dette har vi som sagt arbejdet på et stykke tid og forventer at have på plads og klar til at rulle ud engang i det nye år.
– I denne proces er vi dog blevet overhalet af en helt anden virkelighed, hvor vi netop nu har et stort behov for at få et mere komplet overblik over, hvem der kommer ind på vores udebaneafsnit. I Viborg oplevede vi desværre, at flere karantæneramte var at finde på vores tildelte udebaneafsnit, og det er i sagens natur absolut ikke noget, vi ønsker. Med Divisionsforeningens udmelding i dag, så betyder det helt konkret, at der ved billetkøb til udebaneafsnittet til vores kommende udekampe vil kræves navngivning og fremvisning af gyldigt ID inden visitering og adgang til udebaneafsnittet.
– Vi vil krydstjekke dem, der ønsker adgang til udebaneafsnittet med vores karantænelister, ligesom vi gør på hjemmebane. Og derudover har vi besluttet, at vi investerer i et mobilt ansigtsgenkendelsessystem til vores udebanekampe, ligesom det vi bruger til vores hjemmebanekampe på Brøndby Stadion. Disse tiltag skal styrke indsatsen med at identificere og udelukke karantæneramte fra stadion og vil blive implementeret fra den kommende udebanekamp mod Randers FC.
Mere følger.
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Bo Svensson favorit til stort job
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
Randers FC – OB
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Liverpool ydmyget
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Pogba kan få comeback
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
