Brøndby IF kan ende i en situation, hvor der fremover ikke kan fans af klubben med til kampe på udebane.
Det er den yderste konsekvens af den pressemeddelelse, Divisionsforeningen netop har udsendt.
Her fremgår det, at Brøndby IF fremadrettet kun kan have tilskuere med på udebane, hvis disse lader sig registrere til en billet og viser iD ved indgangen til stadion.
Hvad der også er interessant her er, at Divisionsforeningen gør det klart, at forløbet af dette vil være retningsgivende for, om BIF fremover kan have tilskuere på udebane: Altså om BIF-supportere kan få lov til at følge deres hold til udekampe. Det gælder i øvrigt både i Superligaen og til pokalkampe.
– Det bliver lidt mere tidskrævende at være Brøndby-fan til kommende udebanekampe, men til gengæld håber vi, at de nye tiltag er med til at sikre, at vi altid kan tilbyde en tilstrækkelig sikkerhed i forbindelse med alle kampe i 3F Superliga – også for alle tilskuere i udebaneafsnittet, siger Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen i pressemeddelelsen.
Brøndby IF har på klubbens website kommenteret de nye tiltag. Og her er man klar til at løfte opgaven, så klubben ikke er uden fans på udebane fremadrettet.
– Vi har over en længere periode drøftet forskellige mulige billet- og belønningsmodeller til de mange Brøndby-fans, der støtter holdet uge efter uge. Vi oplever, at der er mange Brøndby-fans, som støtter holdet, når vi spiller på udebane. Deres støtte og loyalitet vil vi gerne have bedre mulighed for at belønne på samme måde, som vi gerne vil belønne dem, der kommer hyppigt på Brøndby Stadion, siger administrerende direktør Ole Palmå og fortsætter:
– Derfor har vi over længere tid arbejdet på at oprette en ’Udebane Profil’, som betyder, at hver gang man køber billet og støtter holdet på udebane, så får man muligheden for at registrere sig med henblik på at vi på et tidspunkt kan belønne de mest trofaste fans. Dette har vi som sagt arbejdet på et stykke tid og forventer at have på plads og klar til at rulle ud engang i det nye år.
– I denne proces er vi dog blevet overhalet af en helt anden virkelighed, hvor vi netop nu har et stort behov for at få et mere komplet overblik over, hvem der kommer ind på vores udebaneafsnit. I Viborg oplevede vi desværre, at flere karantæneramte var at finde på vores tildelte udebaneafsnit, og det er i sagens natur absolut ikke noget, vi ønsker. Med Divisionsforeningens udmelding i dag, så betyder det helt konkret, at der ved billetkøb til udebaneafsnittet til vores kommende udekampe vil kræves navngivning og fremvisning af gyldigt ID inden visitering og adgang til udebaneafsnittet.
– Vi vil krydstjekke dem, der ønsker adgang til udebaneafsnittet med vores karantænelister, ligesom vi gør på hjemmebane. Og derudover har vi besluttet, at vi investerer i et mobilt ansigtsgenkendelsessystem til vores udebanekampe, ligesom det vi bruger til vores hjemmebanekampe på Brøndby Stadion. Disse tiltag skal styrke indsatsen med at identificere og udelukke karantæneramte fra stadion og vil blive implementeret fra den kommende udebanekamp mod Randers FC.
Mere følger.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Landstræner uenig med Ronaldo
Chok i OB – siger op efter seks dage
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Kæmpe ændring i MLS
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
Vil bygge statue af Messi
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
Kæmpestjerne angrer
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
