Indskiftet brasser sender FCM videre i CL-kvalifkationen

Junior Brumado blev matchvinder, da FC Midtjylland vandt 1-0 ude over Ludogorets i CL-kvalifikationen.



Champions League-drømmen lever i bedste velgående for de danske fodboldmestre fra FC Midtjylland.

Onsdag aften spillede midtjyderne sig et skridt nærmere turneringens guldrandede gruppespil ved at besejre bulgarske Ludogorets med 1-0 på udebane.

Den indskiftede brasilianer Junior Brumado blev den store helt med kampens enlige mål. Det scorede han i det 78. minut, da bolden dumpede ned for fødderne af ham tæt under mål en håndfuld sekunder efter et hjørnespark.

Det er højst overraskende, at det netop var den 21-årige brasilianer, som skulle blive matchvinder. Han har kun skudt med løst krudt i FC Midtjylland, siden han kom til klubben i januar 2019. Onsdagens mål var hans første mål i sin kamp nummer 24 for ulvene.

I foråret var han udlejet til Silkeborg, hvor han nettede tre gange.

FC Midtjylland skal fortsat passere yderligere to forhindringer for at indløse billet til gruppespillet i Champions League. Næste runde, der er tredje kvalifikationsrunde, afvikles også over et enkelt opgør, men der er ikke trukket lod endnu.

Skulle midtjyderne vinde den runde, kommer holdet i den såkaldte playoffrunde. Her vil man i lighed med tidligere år både spille på ude- og hjemmebane.

FCM-sejren i Razgrad var ganske fortjent.

Midtjyderne var overlegne i store dele af kampen, og kun uskarphed gjorde, at Brian Priskes tropper måtte vente så længe på kampens første mål.

Alene i første halvleg havde de danske mestre en stribe gode chancer og forsøg, men Erik Sviatchenko, Awer Mabil, Sory Kaba og de øvrige afsluttere manglede den sidste kvalitet.

I begyndelsen af anden halvleg fortsatte den midtjyske dominans, men siden kom hjemmeholdet langt bedre med og kom til flere gode muligheder.

Derfor var det besynderligt, at det netop var i den fase af kampen, at midtjyderne endelig åbnede målscoringen ved Junior Brumado.

Efter målet genvandt FC Midtjylland kontrollen og kørte sejren hjem.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

England – Argentina

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De har spurgt på Gustav Isaksen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

‘Det er jeg træt af’

‘Kæmpe cadeau til AGF’