Vild sæson: Han er Efterårets Profil i Superligaen

Superliga-trænernes stemmer er talt op, og vi har en vinder af Efterårets Profil 2022.



I 2020 var det Jesper Lindstrøm, der blev kåret til Efterårets Profil, og i 2021 var det FC København og Pep Biels tur.

Nu har cheftrænerne i Superligaen stemt i Tipsbladet om efteråret 2022, og med en relativt sikker margin er det FC Nordsjællands unge offensivspiller Andreas Schjelderup, der vinder den attraktive og prestigefyldte kåring.

– Det betyder rigtig meget for mig. Det er jo trænerne, der har peget på mig, og dem kan man vel godt kalde fodboldeksperter. Det var ikke noget, som jeg havde forventet, og jeg er meget taknemmelig over, at det blev mig, siger Andreas Schjelderup til Tipsbladet.

Andreas Schjelderup kom til FC Nordsjælland i 2020 kort efter sin 16-års fødselsdag og var allerede i foråret 2021 en markant og iøjnefaldende spiller i Superligaen.

I denne sæson har spillet i den grad klikket for den nu 18-årige nordmand og holdkammeraterne, og nu er Schjelderup så blevet den yngste vinder af Efterårets Profil nogensinde.

Andreas Schjelderup fik 43 ud af 55 mulige point, mens Mads Bidstrup, ligeledes FC Nordsjælland, er blevet toer i kåringen.

Viktor Claesson (FCK), Jay-Roy Grot (Viborg FF) og Yann Aurel Bisseck (AGF) indtager de efterfølgende pladser.

Brøndbys cheftræner Niels Frederiksen er en af de trænere, der har givet Schjelderup topkarakter.

– Andreas har været en meget afgørende faktor i FC Nordsjællands offensive succes i dette efterår. Han er udfordrende og dygtig 1 mod 1 offensivt, og han har stærke afslutningsfærdigheder og samtidig stærk i relationerne på den sidste tredjedel.

Du kan læse et stort interview med Andreas Schjelderup i fredagens trykte udgave af Tipsbladet, hvor du også kan se alle trænernes stemmer, begrundelser, den præcise fordeling af pointene og alle de tidligere vindere.

Og så har vi også Efterårets Hold i Superligaen til jer.

Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag.

Miniforside





LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

– Det var virkelig pinligt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ipswich er tilbage i Premier League

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Emre Mor færdig

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp