I 2020 var det Jesper Lindstrøm, der blev kåret til Efterårets Profil, og i 2021 var det FC København og Pep Biels tur.
Nu har cheftrænerne i Superligaen stemt i Tipsbladet om efteråret 2022, og med en relativt sikker margin er det FC Nordsjællands unge offensivspiller Andreas Schjelderup, der vinder den attraktive og prestigefyldte kåring.
– Det betyder rigtig meget for mig. Det er jo trænerne, der har peget på mig, og dem kan man vel godt kalde fodboldeksperter. Det var ikke noget, som jeg havde forventet, og jeg er meget taknemmelig over, at det blev mig, siger Andreas Schjelderup til Tipsbladet.
Andreas Schjelderup kom til FC Nordsjælland i 2020 kort efter sin 16-års fødselsdag og var allerede i foråret 2021 en markant og iøjnefaldende spiller i Superligaen.
I denne sæson har spillet i den grad klikket for den nu 18-årige nordmand og holdkammeraterne, og nu er Schjelderup så blevet den yngste vinder af Efterårets Profil nogensinde.
Andreas Schjelderup fik 43 ud af 55 mulige point, mens Mads Bidstrup, ligeledes FC Nordsjælland, er blevet toer i kåringen.
Viktor Claesson (FCK), Jay-Roy Grot (Viborg FF) og Yann Aurel Bisseck (AGF) indtager de efterfølgende pladser.
Brøndbys cheftræner Niels Frederiksen er en af de trænere, der har givet Schjelderup topkarakter.
– Andreas har været en meget afgørende faktor i FC Nordsjællands offensive succes i dette efterår. Han er udfordrende og dygtig 1 mod 1 offensivt, og han har stærke afslutningsfærdigheder og samtidig stærk i relationerne på den sidste tredjedel.
Du kan læse et stort interview med Andreas Schjelderup i fredagens trykte udgave af Tipsbladet, hvor du også kan se alle trænernes stemmer, begrundelser, den præcise fordeling af pointene og alle de tidligere vindere.
Og så har vi også Efterårets Hold i Superligaen til jer.
Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag.

LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
KARAKTERER