I 2020 var det Jesper Lindstrøm, der blev kåret til Efterårets Profil, og i 2021 var det FC København og Pep Biels tur.
Nu har cheftrænerne i Superligaen stemt i Tipsbladet om efteråret 2022, og med en relativt sikker margin er det FC Nordsjællands unge offensivspiller Andreas Schjelderup, der vinder den attraktive og prestigefyldte kåring.
– Det betyder rigtig meget for mig. Det er jo trænerne, der har peget på mig, og dem kan man vel godt kalde fodboldeksperter. Det var ikke noget, som jeg havde forventet, og jeg er meget taknemmelig over, at det blev mig, siger Andreas Schjelderup til Tipsbladet.
Andreas Schjelderup kom til FC Nordsjælland i 2020 kort efter sin 16-års fødselsdag og var allerede i foråret 2021 en markant og iøjnefaldende spiller i Superligaen.
I denne sæson har spillet i den grad klikket for den nu 18-årige nordmand og holdkammeraterne, og nu er Schjelderup så blevet den yngste vinder af Efterårets Profil nogensinde.
Andreas Schjelderup fik 43 ud af 55 mulige point, mens Mads Bidstrup, ligeledes FC Nordsjælland, er blevet toer i kåringen.
Viktor Claesson (FCK), Jay-Roy Grot (Viborg FF) og Yann Aurel Bisseck (AGF) indtager de efterfølgende pladser.
Brøndbys cheftræner Niels Frederiksen er en af de trænere, der har givet Schjelderup topkarakter.
– Andreas har været en meget afgørende faktor i FC Nordsjællands offensive succes i dette efterår. Han er udfordrende og dygtig 1 mod 1 offensivt, og han har stærke afslutningsfærdigheder og samtidig stærk i relationerne på den sidste tredjedel.
Du kan læse et stort interview med Andreas Schjelderup i fredagens trykte udgave af Tipsbladet, hvor du også kan se alle trænernes stemmer, begrundelser, den præcise fordeling af pointene og alle de tidligere vindere.
Og så har vi også Efterårets Hold i Superligaen til jer.
Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag.

TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT