Tre kampe og tre sejre er det blevet til for Brøndby IF i denne Superliga-sæson, efter at de søndag eftermiddag besejrede AC Horsens på hjemmebane.
Men selvom den tredje sejr i træk kom i hus, var spillet ikke lige godt hele vejen igennem, og her skal Brøndby stadig forbedre sig. Det understreger de blå-gules anfører, Andreas Maxsø, over for Canal 9 efter kampen.
– Vi kriger den hjem. Det er ikke det kønneste fodbold, vi spiller i dag. Det er måske en forventning, folk har til os, og der er vi bare ikke endnu. Det må vi også erkende. Også i de to første sejre har vi ikke spillet prangende, så vi skal fighte den hjem, og det gør vi i dag, siger Andreas Maxsø og tilføjer:
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da Brøndby IF tog imod AC Horsens
– Lige nu arbejder vi hårdt på træningsbanen for at finde de rigtige mekanismer og få sat spillet op, og jeg synes også, at der er nogle momenter i første halvleg. I anden halvleg er det mere omstillinger. Men vi skal være bedre til at holde fast i bolden og dræbe kampen. Nu er vi foran med to ved pausen, og så skal vi bare køre den rundt i anden halvleg. Jeg synes ikke, at de bliver farlige, men så får de alligevel en kasse til sidst, så det bliver lidt hektisk.
Selvom spillet på banen stadig kan blive bedre, er der dog ikke noget at sige til Brøndbys resultater i denne sæson, hvor de nu har slået FC Nordsjælland, FC København og AC Horsens. Og det glæder selvsagt anføreren.
– Vi fighter alle sammen for hinanden. Det er nogle vigtige sejre, vi har fået – især inde i Parken – og det betyder alverden, så i holdet er der masser af gåpåmod,
Læs også:Bedst og værst: Brøndby-talent med klassemål i sejr
– Det er de samme spillere (som i sidste sæson, red.). Vi kender hinanden rigtig godt, og jeg synes, at vi er startet godt med ni point. Vi er fortsat fra mesterskabsspillet, hvor vi også var gode til at få point, og vi er på en opadgående kurve, siger anføreren til Canal 9.
Brøndby slog AC Horsens med 2-1. De er på førstepladsen i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Kasper Schmeichel stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
