Tre kampe og tre sejre er det blevet til for Brøndby IF i denne Superliga-sæson, efter at de søndag eftermiddag besejrede AC Horsens på hjemmebane.
Men selvom den tredje sejr i træk kom i hus, var spillet ikke lige godt hele vejen igennem, og her skal Brøndby stadig forbedre sig. Det understreger de blå-gules anfører, Andreas Maxsø, over for Canal 9 efter kampen.
– Vi kriger den hjem. Det er ikke det kønneste fodbold, vi spiller i dag. Det er måske en forventning, folk har til os, og der er vi bare ikke endnu. Det må vi også erkende. Også i de to første sejre har vi ikke spillet prangende, så vi skal fighte den hjem, og det gør vi i dag, siger Andreas Maxsø og tilføjer:
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da Brøndby IF tog imod AC Horsens
– Lige nu arbejder vi hårdt på træningsbanen for at finde de rigtige mekanismer og få sat spillet op, og jeg synes også, at der er nogle momenter i første halvleg. I anden halvleg er det mere omstillinger. Men vi skal være bedre til at holde fast i bolden og dræbe kampen. Nu er vi foran med to ved pausen, og så skal vi bare køre den rundt i anden halvleg. Jeg synes ikke, at de bliver farlige, men så får de alligevel en kasse til sidst, så det bliver lidt hektisk.
Selvom spillet på banen stadig kan blive bedre, er der dog ikke noget at sige til Brøndbys resultater i denne sæson, hvor de nu har slået FC Nordsjælland, FC København og AC Horsens. Og det glæder selvsagt anføreren.
– Vi fighter alle sammen for hinanden. Det er nogle vigtige sejre, vi har fået – især inde i Parken – og det betyder alverden, så i holdet er der masser af gåpåmod,
Læs også:Bedst og værst: Brøndby-talent med klassemål i sejr
– Det er de samme spillere (som i sidste sæson, red.). Vi kender hinanden rigtig godt, og jeg synes, at vi er startet godt med ni point. Vi er fortsat fra mesterskabsspillet, hvor vi også var gode til at få point, og vi er på en opadgående kurve, siger anføreren til Canal 9.
Brøndby slog AC Horsens med 2-1. De er på førstepladsen i Superligaen.
LIVE
LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
