Tre kampe og tre sejre er det blevet til for Brøndby IF i denne Superliga-sæson, efter at de søndag eftermiddag besejrede AC Horsens på hjemmebane.
Men selvom den tredje sejr i træk kom i hus, var spillet ikke lige godt hele vejen igennem, og her skal Brøndby stadig forbedre sig. Det understreger de blå-gules anfører, Andreas Maxsø, over for Canal 9 efter kampen.
– Vi kriger den hjem. Det er ikke det kønneste fodbold, vi spiller i dag. Det er måske en forventning, folk har til os, og der er vi bare ikke endnu. Det må vi også erkende. Også i de to første sejre har vi ikke spillet prangende, så vi skal fighte den hjem, og det gør vi i dag, siger Andreas Maxsø og tilføjer:
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da Brøndby IF tog imod AC Horsens
– Lige nu arbejder vi hårdt på træningsbanen for at finde de rigtige mekanismer og få sat spillet op, og jeg synes også, at der er nogle momenter i første halvleg. I anden halvleg er det mere omstillinger. Men vi skal være bedre til at holde fast i bolden og dræbe kampen. Nu er vi foran med to ved pausen, og så skal vi bare køre den rundt i anden halvleg. Jeg synes ikke, at de bliver farlige, men så får de alligevel en kasse til sidst, så det bliver lidt hektisk.
Selvom spillet på banen stadig kan blive bedre, er der dog ikke noget at sige til Brøndbys resultater i denne sæson, hvor de nu har slået FC Nordsjælland, FC København og AC Horsens. Og det glæder selvsagt anføreren.
– Vi fighter alle sammen for hinanden. Det er nogle vigtige sejre, vi har fået – især inde i Parken – og det betyder alverden, så i holdet er der masser af gåpåmod,
Læs også:Bedst og værst: Brøndby-talent med klassemål i sejr
– Det er de samme spillere (som i sidste sæson, red.). Vi kender hinanden rigtig godt, og jeg synes, at vi er startet godt med ni point. Vi er fortsat fra mesterskabsspillet, hvor vi også var gode til at få point, og vi er på en opadgående kurve, siger anføreren til Canal 9.
Brøndby slog AC Horsens med 2-1. De er på førstepladsen i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
FC København melder ud om jagt på sportsdirektør
Her er Tunesiens nye VM-træner
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Uruguay slider sig til uafgjort
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Iran og New Zealand deler
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
OPTAKT
Østrig – Jordan
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
OPTAKT
