Brøndby-anfører trods sejr: Ikke det kønneste fodbold, vi spiller

Brøndbys anfører glæder sig over sæsonstarten, men mener, at de kan blive bedre endnu.



Tre kampe og tre sejre er det blevet til for Brøndby IF i denne Superliga-sæson, efter at de søndag eftermiddag besejrede AC Horsens på hjemmebane.

Men selvom den tredje sejr i træk kom i hus, var spillet ikke lige godt hele vejen igennem, og her skal Brøndby stadig forbedre sig. Det understreger de blå-gules anfører, Andreas Maxsø, over for Canal 9 efter kampen.

– Vi kriger den hjem. Det er ikke det kønneste fodbold, vi spiller i dag. Det er måske en forventning, folk har til os, og der er vi bare ikke endnu. Det må vi også erkende. Også i de to første sejre har vi ikke spillet prangende, så vi skal fighte den hjem, og det gør vi i dag, siger Andreas Maxsø og tilføjer:

Læs også:LIVE: Sådan gik det, da Brøndby IF tog imod AC Horsens

– Lige nu arbejder vi hårdt på træningsbanen for at finde de rigtige mekanismer og få sat spillet op, og jeg synes også, at der er nogle momenter i første halvleg. I anden halvleg er det mere omstillinger. Men vi skal være bedre til at holde fast i bolden og dræbe kampen. Nu er vi foran med to ved pausen, og så skal vi bare køre den rundt i anden halvleg. Jeg synes ikke, at de bliver farlige, men så får de alligevel en kasse til sidst, så det bliver lidt hektisk.

Selvom spillet på banen stadig kan blive bedre, er der dog ikke noget at sige til Brøndbys resultater i denne sæson, hvor de nu har slået FC Nordsjælland, FC København og AC Horsens. Og det glæder selvsagt anføreren.

– Vi fighter alle sammen for hinanden. Det er nogle vigtige sejre, vi har fået – især inde i Parken – og det betyder alverden, så i holdet er der masser af gåpåmod,

Læs også:Bedst og værst: Brøndby-talent med klassemål i sejr

– Det er de samme spillere (som i sidste sæson, red.). Vi kender hinanden rigtig godt, og jeg synes, at vi er startet godt med ni point. Vi er fortsat fra mesterskabsspillet, hvor vi også var gode til at få point, og vi er på en opadgående kurve, siger anføreren til Canal 9. 

Brøndby slog AC Horsens med 2-1. De er på førstepladsen i Superligaen. 





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Zanka ville spille gratis for FC København

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

USA – Australien