Brøndby IF er blevet tvunget til en udskiftning i staben omkring førsteholdet. Christian Engell, der arbejdede som såkaldt mentalitetsudvikler, har valgt at stoppe i klubben, bekræfter den selv.
Engell havde siden 2014 været tilknyttet Superliga-truppen og rådgivet talenterne i Brøndby. Den tid er han glad for.
– Det har været et kæmpe privilegie at være tilknyttet Brøndby IF, og jeg er utrolig taknemmelig for den tillid, jeg har fået fra stab og spillere igennem årene. De har alle efterladt et varigt indtryk på mig, og jeg vil gerne takke alle i klubben, siger han ifølge brondby.com.
Læs også:Har sagt op i Brøndby – og skifter til FCK
Klubben oplyser ikke, hvorfor Christian Engell stopper, eller hvad han skal lave nu. Et godt bud er dog, at han skal arbejde for FC København. Ekstra Bladet skrev allerede onsdag eftermiddag, at Engell havde sagt op i Brøndby for at begynde nyt job i FCK.
Der kender han i forvejen den midlertidige sportslige leder, William Kvist. De to arbejdede nemlig sammen i det meste af Kvists karriere, og den tidligere landsholdsspiller fortalte åbent om sit samarbejde med Engell.
Læs også:Brøndby-flop vil skabe en stor trænerkarriere i Tyskland
Relationen til Kvist er dog ikke den eneste forbindelse mellem Christian Engell og FC København. Han er i forvejen ansat som performance coach for e-sportsorganisationen North, som Parken Sport & Entertainment er medejer af.
Brøndby IF bruger Engells exit som anledning til at overveje, hvordan staben omkring holdet skal udformes.
– Vi har i dag (onsdag, red.) sagt farvel til Christian Engell, da han har valgt at stoppe. Vi vil gerne takke Christian for hans bidrag igennem årene. Vi bruger nu denne afsked som en god mulighed til at genbesøge rollen, så vi kan udvikle vores sportslige set-up, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
Læs også:Superliga powerranking: Dårligste forsvarsspil siden 90’erne
Læs også:Medie: Brøndby jagter 29-årig målmand
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
DAGENS SPILFORSLAG
Tristesse i Tbilisi
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Liverpool præsenterer succestræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
