Brøndby IF er blevet tvunget til en udskiftning i staben omkring førsteholdet. Christian Engell, der arbejdede som såkaldt mentalitetsudvikler, har valgt at stoppe i klubben, bekræfter den selv.
Engell havde siden 2014 været tilknyttet Superliga-truppen og rådgivet talenterne i Brøndby. Den tid er han glad for.
– Det har været et kæmpe privilegie at være tilknyttet Brøndby IF, og jeg er utrolig taknemmelig for den tillid, jeg har fået fra stab og spillere igennem årene. De har alle efterladt et varigt indtryk på mig, og jeg vil gerne takke alle i klubben, siger han ifølge brondby.com.
Læs også:Har sagt op i Brøndby – og skifter til FCK
Klubben oplyser ikke, hvorfor Christian Engell stopper, eller hvad han skal lave nu. Et godt bud er dog, at han skal arbejde for FC København. Ekstra Bladet skrev allerede onsdag eftermiddag, at Engell havde sagt op i Brøndby for at begynde nyt job i FCK.
Der kender han i forvejen den midlertidige sportslige leder, William Kvist. De to arbejdede nemlig sammen i det meste af Kvists karriere, og den tidligere landsholdsspiller fortalte åbent om sit samarbejde med Engell.
Læs også:Brøndby-flop vil skabe en stor trænerkarriere i Tyskland
Relationen til Kvist er dog ikke den eneste forbindelse mellem Christian Engell og FC København. Han er i forvejen ansat som performance coach for e-sportsorganisationen North, som Parken Sport & Entertainment er medejer af.
Brøndby IF bruger Engells exit som anledning til at overveje, hvordan staben omkring holdet skal udformes.
– Vi har i dag (onsdag, red.) sagt farvel til Christian Engell, da han har valgt at stoppe. Vi vil gerne takke Christian for hans bidrag igennem årene. Vi bruger nu denne afsked som en god mulighed til at genbesøge rollen, så vi kan udvikle vores sportslige set-up, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Læs også:Langer ud efter FCK-ledelsen: Med dette setup er dominansen i fare
Læs også:Superliga powerranking: Dårligste forsvarsspil siden 90’erne
Læs også:Medie: Brøndby jagter 29-årig målmand
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
