Brøndby får besøg af 11-årig kineser

Den 11-årige kineser Tycho Collins skal den kommede uge træne med Brøndbys U/12-mandskab. Han kommer fra Ebbe Sand Soccer Academy i Shanghai.



Den tidligere cheftræner for Brøndbys U/19-hold Mads Davidsen har formidlet kontakten mellem Brøndby og den 11-årige kineser Tycho Collins, der den kommende uge træner med klubbens U/12-mandskab.

Tycho Collins trænes til daglig af Davidsen Ebbe Sand Soccer Academy i Shaghai, som ejes af en anden Brøndby-kending, Ebbe Sand.

– Vi er rigtig glade for, at Brøndby IF har budt Tycho, der er en af vores mest interessante spillere i sin aldersklasse, velkommen til en uges træning. På denne måde viser vi, at hvis vores spillere imponerer og yder en indsats, så er vejen åben til Europæisk fodbold, men i denne omgang er det dog mere en helt unik oplevelse for et ungt talent, siger Mads Davidsen til Brøndbys hjemmeside.

Der er da heller ikke tale om en decideret prøvetræning for den unge kineser, fastslår sportschef Ole Bjur.

– Vi er altid interesseret i at se dygtige spillere, og da Ebbe Sand Soccer Academy selv har arrangeret tur og ophold, så åbner vi gerne døren for dem. På sigt er Kina et spændende marked, og vi holder derfor dialogen ved lige med Ebbe Sand Soccer Academy. Det pågældende ophold skal dog udelukkende ses som en fin mulighed for en ung spiller for at opleve en anden kultur og træne på et højere niveau med vores meget dygtige U12-hold.





Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

VM-spiller får fem karantænedage

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Chokskifte på vej?

Ecuador – Tyskland

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Paraguay – Australien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona