Brøndby-fans raser over forside: Nu svarer EB-chef

Det faldt mange Brøndby IF-fans for brystet, at Ekstra Bladet på fredagens forside bragte et billede af den drabstiltalte i Emilie Meng-sagen, hvor han er iført en Brøndby-trøje.



(Artiklen er opdateret kl. 13.36 med en kommentar fra Brøndby IF).

I denne uge begyndte retssagen mod en 33-årig mand, der blandt andet er tiltalt for drab på 17-årige Emilie Meng i 2016 og frihedsberøvelse og voldtægt af en 13-årig pige i april 2023. 

Fredag bragte Ekstra Bladet så et billede af den tiltalte på avisens forside, og dette billede fik hurtigt mange Brøndby IF-fans til at lange alvorligt ud efter Ekstra Bladet på det sociale medie X.

På billedet er den tiltalte i sagen nemlig iført en Brøndby-trøje. Et af opslagene fra en rasende fan har indtil videre fået mere end 68.000 visninger. 

Tipsbladet har foreholdt kritikken for Steen Larsen, der er journalistisk chef på Ekstra Bladet. 

Det har været en stor ting på sociale medier, at der på forsiden var valgt et billede, hvor den drabstiltalte er iført en Brøndby-trøje?

– Det er jo bare tilfældigt, at det er en Brøndby-trøje, lyder det fra Steen Larsen. 

Men på sociale medier er der mange Brøndby-fans, der er sure over, at det er et billede, hvor han er iført en Brøndby-trøje? De vil helst ikke associeres med ham.

– Jeg kan jo ikke sige andet end, at det er fuldstændigt tilfældigt, at han er iført den Brøndby-trøje. Vi afdækker virkeligheden, og det er sådan, det er. Der ligger bestemt ikke noget, fra vores side, i forhold til at skulle genere Brøndby. Så uanset hvilken trøje han havde haft på, havde vi jo bragt det.

Men kan du forstå, at der er nogle Brøndby-fans, der ikke er så glade for det?

– Det kan jeg egentlig ikke helt forstå. For som jeg siger: Hvis han havde haft en anden trøje på, så havde vi også bragt det. Så der ligger intet motiv fra vores side, lyder det afslutningsvist fra Steen Larsen. 

Hos Brøndby IF har man også noteret fredagens forside, og Superliga-klubben kommer i den forbindelse med en opfordring til alle medier, der dækker retssagen. 

– Vi har desværre også bemærket forsiden og ikke mindst de mange reaktioner der har været efterfølgende over Ekstra Bladets billedvalg. Vi skal naturligvis ikke blande os i de kommercielle og redaktionelle beslutninger hos medier, men vi kan kun opfordre alle medier, inklusiv Ekstra Bladet, der dækker alvorlige sager som denne, at man gør det med størst muligt hensyn til de berørte ofre og efterladte, lyder det i et skriftligt svar fra Brøndby IF’s kommunikationschef Christian Schultz.

Der falder dom i retssagen den 28. juni. 





LIVE

LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

José Mourinho vil have dansk stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sats på disse ni spillere, FCK!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Felix Beijmo er færdig i AGF

Afsløring: De er færdige i Randers



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Vil hente FC Midtjylland-profil

Thomas Delaney teaser

Tiden er ved at rinde ud

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

AGF jagter hollandsk talent