Brøndby-fans raser over forside: Nu svarer EB-chef

Det faldt mange Brøndby IF-fans for brystet, at Ekstra Bladet på fredagens forside bragte et billede af den drabstiltalte i Emilie Meng-sagen, hvor han er iført en Brøndby-trøje.



(Artiklen er opdateret kl. 13.36 med en kommentar fra Brøndby IF).

I denne uge begyndte retssagen mod en 33-årig mand, der blandt andet er tiltalt for drab på 17-årige Emilie Meng i 2016 og frihedsberøvelse og voldtægt af en 13-årig pige i april 2023. 

Fredag bragte Ekstra Bladet så et billede af den tiltalte på avisens forside, og dette billede fik hurtigt mange Brøndby IF-fans til at lange alvorligt ud efter Ekstra Bladet på det sociale medie X.

På billedet er den tiltalte i sagen nemlig iført en Brøndby-trøje. Et af opslagene fra en rasende fan har indtil videre fået mere end 68.000 visninger. 

Tipsbladet har foreholdt kritikken for Steen Larsen, der er journalistisk chef på Ekstra Bladet. 

Det har været en stor ting på sociale medier, at der på forsiden var valgt et billede, hvor den drabstiltalte er iført en Brøndby-trøje?

– Det er jo bare tilfældigt, at det er en Brøndby-trøje, lyder det fra Steen Larsen. 

Men på sociale medier er der mange Brøndby-fans, der er sure over, at det er et billede, hvor han er iført en Brøndby-trøje? De vil helst ikke associeres med ham.

– Jeg kan jo ikke sige andet end, at det er fuldstændigt tilfældigt, at han er iført den Brøndby-trøje. Vi afdækker virkeligheden, og det er sådan, det er. Der ligger bestemt ikke noget, fra vores side, i forhold til at skulle genere Brøndby. Så uanset hvilken trøje han havde haft på, havde vi jo bragt det.

Men kan du forstå, at der er nogle Brøndby-fans, der ikke er så glade for det?

– Det kan jeg egentlig ikke helt forstå. For som jeg siger: Hvis han havde haft en anden trøje på, så havde vi også bragt det. Så der ligger intet motiv fra vores side, lyder det afslutningsvist fra Steen Larsen. 

Hos Brøndby IF har man også noteret fredagens forside, og Superliga-klubben kommer i den forbindelse med en opfordring til alle medier, der dækker retssagen. 

– Vi har desværre også bemærket forsiden og ikke mindst de mange reaktioner der har været efterfølgende over Ekstra Bladets billedvalg. Vi skal naturligvis ikke blande os i de kommercielle og redaktionelle beslutninger hos medier, men vi kan kun opfordre alle medier, inklusiv Ekstra Bladet, der dækker alvorlige sager som denne, at man gør det med størst muligt hensyn til de berørte ofre og efterladte, lyder det i et skriftligt svar fra Brøndby IF’s kommunikationschef Christian Schultz.

Der falder dom i retssagen den 28. juni. 







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen