Brøndby-fans raser over forside: Nu svarer EB-chef

Det faldt mange Brøndby IF-fans for brystet, at Ekstra Bladet på fredagens forside bragte et billede af den drabstiltalte i Emilie Meng-sagen, hvor han er iført en Brøndby-trøje.



(Artiklen er opdateret kl. 13.36 med en kommentar fra Brøndby IF).

I denne uge begyndte retssagen mod en 33-årig mand, der blandt andet er tiltalt for drab på 17-årige Emilie Meng i 2016 og frihedsberøvelse og voldtægt af en 13-årig pige i april 2023. 

Fredag bragte Ekstra Bladet så et billede af den tiltalte på avisens forside, og dette billede fik hurtigt mange Brøndby IF-fans til at lange alvorligt ud efter Ekstra Bladet på det sociale medie X.

På billedet er den tiltalte i sagen nemlig iført en Brøndby-trøje. Et af opslagene fra en rasende fan har indtil videre fået mere end 68.000 visninger. 

Tipsbladet har foreholdt kritikken for Steen Larsen, der er journalistisk chef på Ekstra Bladet. 

Det har været en stor ting på sociale medier, at der på forsiden var valgt et billede, hvor den drabstiltalte er iført en Brøndby-trøje?

– Det er jo bare tilfældigt, at det er en Brøndby-trøje, lyder det fra Steen Larsen. 

Men på sociale medier er der mange Brøndby-fans, der er sure over, at det er et billede, hvor han er iført en Brøndby-trøje? De vil helst ikke associeres med ham.

– Jeg kan jo ikke sige andet end, at det er fuldstændigt tilfældigt, at han er iført den Brøndby-trøje. Vi afdækker virkeligheden, og det er sådan, det er. Der ligger bestemt ikke noget, fra vores side, i forhold til at skulle genere Brøndby. Så uanset hvilken trøje han havde haft på, havde vi jo bragt det.

Men kan du forstå, at der er nogle Brøndby-fans, der ikke er så glade for det?

– Det kan jeg egentlig ikke helt forstå. For som jeg siger: Hvis han havde haft en anden trøje på, så havde vi også bragt det. Så der ligger intet motiv fra vores side, lyder det afslutningsvist fra Steen Larsen. 

Hos Brøndby IF har man også noteret fredagens forside, og Superliga-klubben kommer i den forbindelse med en opfordring til alle medier, der dækker retssagen. 

– Vi har desværre også bemærket forsiden og ikke mindst de mange reaktioner der har været efterfølgende over Ekstra Bladets billedvalg. Vi skal naturligvis ikke blande os i de kommercielle og redaktionelle beslutninger hos medier, men vi kan kun opfordre alle medier, inklusiv Ekstra Bladet, der dækker alvorlige sager som denne, at man gør det med størst muligt hensyn til de berørte ofre og efterladte, lyder det i et skriftligt svar fra Brøndby IF’s kommunikationschef Christian Schultz.

Der falder dom i retssagen den 28. juni. 






Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De tager ikke med FC København på træningslejr

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby med transferscoop?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Her er Jonas Winds nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

England – DR Congo

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Kryptisk transfermelding

Afsløring: Kolding køber stor profil

Spår rekordtransfer i dette vindue



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien