Brøndby holder snor i toppen med snæver sejr over AaB

Med sit første mål i Superligaen sørgede Brøndbys Noah Nartey for en blågul 1-0-sejr over AaB fredag aften.



Brøndby havde tilbud nok, men et enkelt mål rakte til en 1-0-sejr hjemme over AaB fredag aften.

Det markerede desuden den første kamp i det, der er den sidste spillerunde i Superligaen i dette efterår.

Brøndby fik skabt en kamp på egne præmisser, og holdet havde langt hen ad vejen kontrol over opgøret.

Brøndbys Clement Bischoff fik et direkte rødt kort i slutfasen, hvor AaB sværmede rundt om en udligning. Brøndby slap med skrækken og sluttede superligaåret med en sejr.

Med sejren er Brøndby på en delt tredjeplads med 27 point, hvorfra der er tre point op til FC København og FC Midtjylland i front.

Brøndby kan dog blive overhalet i tabellen i de øvrige kampe i weekenden. AaB overvintrer som nummer ni i Superligaen med 17 point.

Værterne formåede fredag aften at trykke de nordjyske gæster tilbage fra start. Nicolai Vallys havde en stor dobbeltchance, mens holdkammeraten Yuito Suzuki misbrugte en friløber, inden stadiontavlen havde rundet ti minutter.

AaB arbejdede sig roligt ind i kampen, og gæsterne holdt i få perioder mere fast i bolden. Det tog en smule af trykket. Gæsterne slap dog aldrig for alvor ud af Brøndbys kløer.

Derfor var det ganske fortjent, da 19-årige Noah Nartey resolut sparkede 1-0-føringen ind et par meter uden for AaB-feltet efter lidt mere end en halv time. Det var midtbanespillerens første superligascoring i karrieren.

Brøndby fortsatte trykket mod AaB efter pausen. Det resulterede i en række forsøg tæt under mål, men AaB-keeper Vincent Müller afværgede og holdt nordjyderne inde i kampen.

Langsomt kom gæsterne længere ind på Brøndbys halvdel og bed fra sig. Flere boldtab af Brøndby endte i pæne AaB-chancer. Blandt andet sendte Melker Widell et skud på stolpen med ti minutter tilbage.

Med få minutter tilbage fik Clement Bischoff direkte rødt kort efter en hård tackling på AaB’s Mylian Jiménez.

Herfra blev presset for en udligning tungere, men det blev aldrig en realitet.

Efter vinterpausen venter fem spillerunder i grundspillet, inden Superligaen deles op på midten i et mesterskabs- og nedrykningsspil.

Brøndby og AaB kan dog ikke gå på juleferie efter fredagens kamp.

Brøndby møder i december AGF over to kvartfinalekampe i pokalen. AaB er også med der, hvor nordjyderne skal op imod Silkeborg.

/ritzau/



Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?

Han peger på Simon Kjær

Magisk aften for FC København-stjerne

– Du har udstråling som tagpap

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Fælder dom over Højlund

Overvejer Mathias Jensen-køb

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Presset Frank: Her er vores store problem

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Henter dansker – får god pakke

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny nedtur for Ansu Fati

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’