Brøndby holder snor i toppen med snæver sejr over AaB

Med sit første mål i Superligaen sørgede Brøndbys Noah Nartey for en blågul 1-0-sejr over AaB fredag aften.



Brøndby havde tilbud nok, men et enkelt mål rakte til en 1-0-sejr hjemme over AaB fredag aften.

Det markerede desuden den første kamp i det, der er den sidste spillerunde i Superligaen i dette efterår.

Brøndby fik skabt en kamp på egne præmisser, og holdet havde langt hen ad vejen kontrol over opgøret.

Brøndbys Clement Bischoff fik et direkte rødt kort i slutfasen, hvor AaB sværmede rundt om en udligning. Brøndby slap med skrækken og sluttede superligaåret med en sejr.

Med sejren er Brøndby på en delt tredjeplads med 27 point, hvorfra der er tre point op til FC København og FC Midtjylland i front.

Brøndby kan dog blive overhalet i tabellen i de øvrige kampe i weekenden. AaB overvintrer som nummer ni i Superligaen med 17 point.

Værterne formåede fredag aften at trykke de nordjyske gæster tilbage fra start. Nicolai Vallys havde en stor dobbeltchance, mens holdkammeraten Yuito Suzuki misbrugte en friløber, inden stadiontavlen havde rundet ti minutter.

AaB arbejdede sig roligt ind i kampen, og gæsterne holdt i få perioder mere fast i bolden. Det tog en smule af trykket. Gæsterne slap dog aldrig for alvor ud af Brøndbys kløer.

Derfor var det ganske fortjent, da 19-årige Noah Nartey resolut sparkede 1-0-føringen ind et par meter uden for AaB-feltet efter lidt mere end en halv time. Det var midtbanespillerens første superligascoring i karrieren.

Brøndby fortsatte trykket mod AaB efter pausen. Det resulterede i en række forsøg tæt under mål, men AaB-keeper Vincent Müller afværgede og holdt nordjyderne inde i kampen.

Langsomt kom gæsterne længere ind på Brøndbys halvdel og bed fra sig. Flere boldtab af Brøndby endte i pæne AaB-chancer. Blandt andet sendte Melker Widell et skud på stolpen med ti minutter tilbage.

Med få minutter tilbage fik Clement Bischoff direkte rødt kort efter en hård tackling på AaB’s Mylian Jiménez.

Herfra blev presset for en udligning tungere, men det blev aldrig en realitet.

Efter vinterpausen venter fem spillerunder i grundspillet, inden Superligaen deles op på midten i et mesterskabs- og nedrykningsspil.

Brøndby og AaB kan dog ikke gå på juleferie efter fredagens kamp.

Brøndby møder i december AGF over to kvartfinalekampe i pokalen. AaB er også med der, hvor nordjyderne skal op imod Silkeborg.

/ritzau/



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

– Den her sidder dybt i sjælen

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

I svime over German Onugkha

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

AGF tilbage på førstepladsen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

– Agger og Kahlenberg var specielt

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Lyngby går alene i front

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

– Korthuset er væltet

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM

Silkeborg IF – AGF

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker