Brøndby havde tilbud nok, men et enkelt mål rakte til en 1-0-sejr hjemme over AaB fredag aften.
Det markerede desuden den første kamp i det, der er den sidste spillerunde i Superligaen i dette efterår.
Brøndby fik skabt en kamp på egne præmisser, og holdet havde langt hen ad vejen kontrol over opgøret.
Brøndbys Clement Bischoff fik et direkte rødt kort i slutfasen, hvor AaB sværmede rundt om en udligning. Brøndby slap med skrækken og sluttede superligaåret med en sejr.
Med sejren er Brøndby på en delt tredjeplads med 27 point, hvorfra der er tre point op til FC København og FC Midtjylland i front.
Brøndby kan dog blive overhalet i tabellen i de øvrige kampe i weekenden. AaB overvintrer som nummer ni i Superligaen med 17 point.
Værterne formåede fredag aften at trykke de nordjyske gæster tilbage fra start. Nicolai Vallys havde en stor dobbeltchance, mens holdkammeraten Yuito Suzuki misbrugte en friløber, inden stadiontavlen havde rundet ti minutter.
AaB arbejdede sig roligt ind i kampen, og gæsterne holdt i få perioder mere fast i bolden. Det tog en smule af trykket. Gæsterne slap dog aldrig for alvor ud af Brøndbys kløer.
Derfor var det ganske fortjent, da 19-årige Noah Nartey resolut sparkede 1-0-føringen ind et par meter uden for AaB-feltet efter lidt mere end en halv time. Det var midtbanespillerens første superligascoring i karrieren.
Brøndby fortsatte trykket mod AaB efter pausen. Det resulterede i en række forsøg tæt under mål, men AaB-keeper Vincent Müller afværgede og holdt nordjyderne inde i kampen.
Langsomt kom gæsterne længere ind på Brøndbys halvdel og bed fra sig. Flere boldtab af Brøndby endte i pæne AaB-chancer. Blandt andet sendte Melker Widell et skud på stolpen med ti minutter tilbage.
Med få minutter tilbage fik Clement Bischoff direkte rødt kort efter en hård tackling på AaB’s Mylian Jiménez.
Herfra blev presset for en udligning tungere, men det blev aldrig en realitet.
Efter vinterpausen venter fem spillerunder i grundspillet, inden Superligaen deles op på midten i et mesterskabs- og nedrykningsspil.
Brøndby og AaB kan dog ikke gå på juleferie efter fredagens kamp.
Brøndby møder i december AGF over to kvartfinalekampe i pokalen. AaB er også med der, hvor nordjyderne skal op imod Silkeborg.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
OPTAKT
Tyrkiet – USA
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Paraguay – Australien
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Chokskifte på vej?
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
AVIS
